کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

مردم به شماره 4030، غربالگری کرونا پاسخ دهند سياسي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه مردم برای شرکت در طرح غربالگری حتما به شماره 4030 پاسخ دهند گفت: از شروع طرح تاکنون حدود 56 درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 77 درصد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم، 40 درصد دانشگاه علوم پزشکی سیرجان و 27.4 درصد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در سطح کشور مورد غربالگری قرار گرفته اند.

سید وحید احمدی طباطبایی روز پنجشنبه در نشست خبری با محوریت ویروس کرونا در رابطه با احرای طرح غربالگری در استان کرمان گفت: در اجرای این طرح مراقبین سلامت و بهورزها از دانشگاه علوم پزشکی با شماره 4030 با مردم تماس گرفته و از آن ها در مورد علایم اصلی کرونا سئوال و راهنمایی های لازم را برای نحوه برخورد با این علائم به آن ها ارائه می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه بهترین سامانه برای خود ارزیابی و تست از راه دور برای بیماری ویروس کرونا را سایت salamat.gov.ir اعلام کرد و گفت: میزان استقبال مردم از این سایت در حدود 8 درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده است که بیش از 76 درصد موارد ثبت شده تاکنون پیگیری شده‌اند و برای ورود به این سامانه فقط کافی است که شماره تلفن همراه و کد ملی را وارد کرده و به سئوالات مربوطه درباره علائم بیماری جواب دهند.
وی همچنین خدمات مراکز 16 ساعته درمانی را دانشگاه علوم پزشکی کرمان را در بین 61 دانشگاه علوم پزشکی کشور پیشتاز اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از 2 هزار و 600 بیمار به مراکز 16 ساعته دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای بیماری ویروس کرونا مراجعه کرده‌اند.
احمدی طباطبایی افزود: در ابتدای اپیدمی کرونا در استان کرمان، ردپای سفرها در موارد مبتلا دیده می شد اما اکنون تماس های خانوادگی باعث ابتلای افراد به ویروس کرونا وجود دارد که به صورت بومی این ویروس در حال حاضر در استان در حال گردش است.
وی کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی را با آدرس سایت com عمدتا تجاری دانست و گفت: کلیپ های منتشر شده توسط این سایت ها دارای اعتبار بالایی نیستند و سایت هایی چون gov، ir، EBU. از اعتبار بالایی برخوردار می باشند که می توان به مطالب این نوع سایت ها استناد کرد ضمن آنکه توصیه ما این است به جهت وسعت شبکه های مجازی و دسترسی بالای ارتباطی ، مردم از انتشار مطالبی که در فضای مجازی مطرح می شود و منبع و اعتبار خاصی ندارد جدا خودداری کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان سرفه، نفس تنگی، تب و گلو درد را از علایم بیماری کرونا برشمرد و عنوان کرد: درمورد تنگی نفس بهترین راه پی بردن به این مساله این است که افراد می توانند تعداد تنفس خود را بشمارند (دم و بازدم یکی حساب می‌شود). طبق عرف بزرگسالان در هر دقیقه 20 نفس می کشند که اگر بیشتر بود، توصیه می کنیم حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند.
احمدی طباطبایی در ادامه افزود: در سطح ملی و استانی، همکاری بسیاری خوبی بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر مصوبات ستاد مقابله با کرونا صورت گرفته است که در این راستا مردم می توانند شکایات و گزارشات تخلفات را در هر ساعتی با شماره 114 سپاه و در ساعات اداری نیز با شماره 111 استانداری اعلام کنند.
وی در رابطه با اینکه آیا افراد مبتلا بعد از بهبود از بیمارستان و گذران دوران نقاهت آیا ناقل می باشند گفت: فردی که دچار بیماری کوناشده است تا یک مدت زمان مشخصی می تواند ویروس کرونا را منتشر کند یعنی تا زمانی که دارای علایم عطسه، سرفه و آبریزش بینی باشد به عنوان ناقل شناخته می شود لذا از شروع بیماری حداکثر تا 14 روز بعد احتمال ناقل بودن در آنها وجود دارد و حتی در برخی متون علمی آمده سه روز پس از پایان بیماری فرد می‌تواند به سرکار خود برگردد.
احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه ماسک N95 می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا تا 95 درصد موثر باشد گفت: در مراکز درمانی بیشتر از این ماسک ها استفاده می شود چرا که در تماس مستقیم با افراد مبتلا به ویروس کرونا هستند اما در بعضی از بخش‌ها طبق پروتکل های سازمان بهداشت جهانی باید لباس‌ها و وسایل حافظتی برای کادرهای درمانی بیشتر استفاده شود.
وی در ادامه استفاده از وایتکس را به عنوان یک محلول ضدعفونی کننده و گندزدا دانست و گفت: این ماده برای استفاده باید صد در صد رقیق شده باشد و توصیه می شود افرادی که زمینه بیماری های تنفسی دارند کار رقیق کردن وایتکس را به هیچ عنوان انجام ندهند و یا حداقل در زمان استفاده از ماسک استفاده کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با اینکه آیا خبر انتشار ویروس کرونا از طریق هوا صحت دارد یا خیر گفت: در برخی از مکان‌های پزشکی به طور مثال در بخش های ICU و عفونی و ... احتمال آنکه ویروس کرونا در هوای آن محدوده تا چند ساعت وجود داشته باشد، هست اما در سایر فضاهای عمومی و سربسته احتمال اینکه در ویروس کرونا هوا معلق باشد، بسیار کم است.
وی در ادامه در خصوص ضایعات مغزی جبران ناپذیر به برخی افراد مبتلا به کرونا به دلیل کمبود اکسیژن گفت: ضایعه ریوی ایجاد شده توسط کرونا مثل ضایعه مشابه بمباران شیمیایی است و وقتی اکسیژن خون پایین می‌افتد ممکن است بر روی مغز هم تاثیر بگذارد.
احمدی طباطبایی افزود: فردی که به کرونا مبتلا شده است تا زمان درمان قطعی به خانه اجازه رفتن را ندارد و با توجه به حال بیمار در بیمارستان و یا به نقاهتگاه انتقال داده خواهد شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه رفتار اپیدمی کرونا را به رفتار اجتماعی مردم بستگی دارد گفت: در حال حاضر 70 درصد مردم همکاری خوبی داشته و مسائل فاصله گذاری های اجتماعی و بهداشت فردی را رعایت می کنند و 30 درصد افراد جامعه مسئولیت پذیری شان در این قضیه ضعیف بوده است و پیش بینی ما نیز این است که ظرف دو هفته آینده به دلیل این موارد رعایت نشده از جمله دیدو بازدیدهای عید و سفرهای نوروزی افزایش موارد مبتلا به ویروس کرونا را در استان شاهد باشیم.
وی با توجه به اینکه بیماری کرونا یک ویروس جدید است و رفتار بعدی آن قابل پیش بینی نیست افزود: استان کرمان هم اکنون در موج اول کروناست و به صورت خوش بینانه پیش بینی می شود که تا اردیبهشت ماه سال جاری درگیر و شاهد موج های بعدی این بیماری در آینده باشیم اما در این خصوص نمی توان در حال حاضر به طور قطعی اظهار نظر کرد.
احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه اتباع افغان غیرمجاز در رابطه با شیوع ویروس کرونا مشکل ساز هستند گفت: مرزهای کشور به ویژه استان کرمان را به دلیل همجواری با استان سیستان و بلوچستان باید با جدیت و به خوبی کنترل کنیم .
برچسب‌ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی کرمان علائم کرونا
پروندهٔ خبری
کرونا و معضل بازار لوازم پیشگیری از آن


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان

جهش تولید در مناطق آزاد با تکمیل زنجیره تولید

آلودگی هوا در کرمان بانک ها را هم تعطیل کرد

بیشتر ماسک‌های تولید شده در کرمان به کادر درمان اختصاص می‌یابد

بیمار 95 ساله در رفسنجان کرونا را شکست داد

15 درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستند

مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستند

تعطیلی ادارات شهرستان کرمان/ آلودگی 28 برابر حد مجاز است

ارتقای سیستم فروش آنلاین شهروند از طریق قرارداد با «الوپیک» و «پینکت»

فرماندار شهربابک : اصناف کم ریسک از 23فروردین فعالیت کنند

هلال احمر به 2700 خانوار سیل‌زده در جنوب کرمان امدادرسانی کرد

شاخص 28 برابری آلایندگی هوا در کرمان ادارات را به تعطیلی کشاند

آذین بندی محور کامل خیابان ولیعصر عج به مناسبت عید نیمه شعبان برای نخستین بار

سلامت ماموران قرائت کنتور برق در کرمان پایش می‌شود

کرونا 67 میلیارد تومان به هتلداران استان کرمان خسارت زد/تعدیلی نداشته‌ایم

فعالیت کلیه دستگاههای اجرایی و موسسات دولتی در شهرستان کرمان امروز 99/1/20تعطیل اعلام می گردد/ این خبر در حال تکمیل شدن است

فعالیت کلیه دستگاههای اجرایی و موسسات دولتی در شهرستان کرمان امروز 20/1/99 تعطیل اعلام می گردد/ این خبر در حال تکمیل شدن است

ادارات شهرستان کرمان تعطیل شد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

تولید روزانه 12 هزار عدد ماسک در کارگاه‌های خاتم الانبیا رفسنجان

بیمار 95 ساله رفسنجانی کرونا را شکست داد

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124

مسئول جدید مهمانشهر رفسنجان معرفی شد

میرزایی : پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود / اوسط هاشمی : اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان فنی و حرفه ای را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

مجموع آمار بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 379 نفر رسید

به خطر انداختن سلامت مردم جرم است/ برخورد قاطع با افراد خاطی

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

میانگین سنی مبتلایان به کرونا در کرمان حالت نزولی دارد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات کار

بازدید استاندار کرمان از پست‌های مراقبت مسیر کرمان - زرند

همراه با کرونا یک قرن بعد از وبا

واحدهای خسارت دیده از سیل در ریگان بازسازی می‌شود

میانگین سنی مبتلایان به کووید 19 در حال پایین آمدن است/در مرحله حساسی هستیم

70 هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان سکونت دارند

روزانه پنج هزار لیتر الکل در پارک علم و فناوری کرمان تولید می‌شود

130 سازمان مردم نهاد در کرمان فعالیت دارد

رونمایی از 30 محصول جدید دارویی ساخت داخل در مجموعه دارویی تامین + فیلم

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی در کشور +فیلم

آغاز فعالیت صنوف فنی و تعمیراتی و غذای بیرون از امروز!

تولید بیش‌از 40 هزار ماسک سهم مشارکت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: صرفه جویی 50 میلیون دلاری با تولید 30 داروی جدید در هلدینگ دارویی تامین+فیلم

بعد از مهار کرونا شاهد رونق دوباره صنعت گردشگری استان کرمان خواهیم بود

نیاز به 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای عبور از چالش کرونا و تحقق شعار سال

تولید روزانه 100 هزار ماسک و گان توسط تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در استان کرمان

پیگیری رفع مشکلات مناطق سیلزده - شهر زهکلوت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد : بیش از 700 مورد بازرسی واحد تولیدی در یک ماه گذشته توسط بازرسین کار استان گیلان

اختصاص تسهیلات سرمایه‌درگردش جهت افزایش سه برابری تولید لوازم بهداشتی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: مشارکت و نقش آفرینی جامعه هدف وزارت کار در مبارزه با کرونا ستودنی است