کرمان رصد

آخرين مطالب

عضو کمیسیون انرژی مجلس :

تنوع بخشی و رقابت پذیری کالا جهش تولید را سبب می‌شود سياسي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تحقق شعار باید با همکاری سه قوای کشور یک حرکت اساسی ایجاد شود تا بتوان تولید را از نظر کمی، کیفی و تنوع بخشی توسعه داده و آنچه را که داریم بیشتر و بهتر تولید کرده تا به مرز رقابت پذیری برسد .

حسین امیری خامکانی روز چهارشنبه با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید افزود: اراده ملی از قوای سه گانه و تمامی دستگاه ها مورد نیاز است تا جهش تولید به وجود آید و این مهم چنانچه در تولید کنندگان، مجوز دهندگان و مصرف کنندگان به وجود آید جهش تولید عملی خواهد شد.
به گفته امیری خامکانی چندین سال است که رهبر فرزانه انقلاب شعار سال را بر محور مسائل اقتصادی انتخاب می کنند که این نامگذاری ها بیانگر استراتژی و سیاست گذاری ملی است.
وی با بیان اینکه با توجه به ساختار حکومتی و اجرایی کشور چنانچه یک هدف به صورت ملی مطرح شود، شانس موفقیت بیشتر خواهد بود، تصریح کرد: در چند سال گذشته شاهد توسعه بسیاری از پروژه های تولیدی و به طبع آن ایجاد اشتغال بوده ایم.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ابراز کرد: برای کشوری که چندین سال با تحریم، جنگ نفت و جنگ اقتصادی مواجه است، و مهمتر اینکه که نفت در اداره آن نقش کلیدی ایفا می کند؛ اما امروز استوار است و شاهد هستیم که قفسه های فروشگاه های کوچک و بزرگ در سطح کشور پر از کالاهای مورد نیاز مردم است.
امیری خامکانی با تأکید بر اینکه مسائل یاد شده بیانگر این است که تولید در کشور نهادیه شده ، اظهار داشت: همتی ملی در تولید و ایجاد اشتغال به وجود آمده ؛ شرکت های مختلفی تشکیل شده و یا در حال شکل گیری هستندکه این خود نوید بخش رونق و جهش تولید است .
نماینده مردم زرند و کوهبنان افزود: محصولات 100در صد ایرانی تولید می شود و یا با وارد کردن مواد اولیه تولید جریان دارد طوری که هم اکنون ایناعتماد در بین مردم به وجود آورده است.
وی بیان کرد: شما این اعتماد را در مقایسه رفتار مردم ایران با بسیاری از کشورها در همین جریان بیماری کرونا در فروشگاهها مشاهده می کنید و البته اینکه برخی اقلام همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده کمیاب می شود در همه کشورها از جمله ایران کمیاب می شود.
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در شرایط عادی مصرف به گونه ای است که تولید کننده و توزیع کننده از نظر اقتصادی و بر اساس نیاز بازار تولید را انجام می دهند؛ اما با افزایش ناگهانی تقاضا، غافلگیر می شوند و البته جدای از این مساله، فرصت طلبان و سودجویان در این زمینه باید محاکمه شوند.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان اظهار کرد: در گذشته که با این شرایط مواجه شدیم؛ مردم دیدند هر چه که تمام می شود در قفسه های فروشگاه های کشور سریعا جایگزین می شد که گفتنی است این کالاها تماما وارداتی نبوده است.
امیری خامکانی تأکید کرد: کالاهای تولیدی داخلی باید بر اساس نیاز حداکثری مردم و مطابق با ذائقه و سلیقه آنها که قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد، تولید شود و از نظر تنوع بخشی هم آنچه که هنوز باید وارد شود فضایی ایجاد شود که در داخل تولید شود البته باید موانع و چالش های پیش رو را در این زمینه برطرف کرد؛ چالش اصلی مواردی است که طی سال های گذشته گفته شده که باید اصلاح شود.
وی افزود: مقام معظم رهبری نیز سال گذشته در روز اول فروردین در حرم مطهر رضوی بر این مهم تأکید داشتند و امسال نیز در سخنان لحظه تحویل سال مجددا بر اصلاحات اقتصادی تأکید کردند.
اصلاح اساسی سیستم بانکی کشور لازمه جهش تولید است
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اصلاحات اساسی در سیستم بانکی، برنامه و بودجه کشور در فضای کسب و کار لازمه جهش تولید است، تصریح کرد: باید فکر اساسی برای واسطه گری در زمینه تولید و توزیع کشور انجام شود.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان بیان کرد: متأسفانه در سیستم تولید و توزیع کشور واسطه گری از مراجعه اولیه تولید کنندگان از لحظه اخذ مجوز و گرفتن زمین و زیر ساخت ها تا تولید و توزیع محصولات وجود دارد.
نماینده مردم کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همین ایام بیماری کرونا با مسائلی مواجه شدیم که علاوه بر خلاف اصلی مثالی از واسطه گری را عیان کرد یک گالن آب به اسم ماده ضد عفونی کننده از فردی به اسم تولید کننده به قیمت 800 هزار تومان خریداری می شود و با چند واسطه نهایتا با قیمت 2 میلیون تومان به دست مصرف کننده می رسد.
امیری خامکانی افزود: این مساله نشان می دهد که واسطه گری در کیفیت و قیمت کالاها اثر گذار است و این اثرگذاری سبب می شود که رقابت پذیری کالای تولید داخل با کالاهای وارداتی حتی در داخل کشور کم شود و انگیزه مصرف کالاهای تولید داخل در مردم کاهش یابد و این کاهش مصرف تولیدات داخل سبب ضرر و زیان به واحدهای تولیدی و کاهش گردش مالی آنان می‌شود.
ضرورت تسهیل فضای کسب و کار و کاهش واسطه گری
وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی تولید و اشتغال در کشور رونق نمی‌گیرد، اظهار کرد: فضای کسب و کار باید تسهیل و روان شود و در این فضا واسطه‌گری، رشوه و مافیا نباید وجود داشته باشد.
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز جوانان تحصیلکرده و صاحب فکر و اندیشه یک شرکت دانش بنیان راه اندازی می کنند؛ اما آنان نباید برای گرفتن پروژه و یا فروش محصول خود با مافیا مواجه شوند؛ مافیایی که انحصار ایجاد می کند، منجر به تعطیلی شرکت و واحدهای تولیدی می شود و یا افزایش قیمت کالا و خدمات را ایجاد می کند.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان تأکید کرد: برای جهش تولید سیستم بانکی باید در بست در خدمت تولید قرار گیرد. باید در سود تسهیلات تولید، نحوه پرداخت و دریافت اقساط حتما اصلاحاتی انجام شود زیرا با وام های 20، 18 و 30 درصد جهش تولید انجام نمی شود.
امیری خامکانی گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا شرکت های تأمین منابع مالی برای تولید باید سپرده‌های خرد و کوچک و بزرگ مردم را به دست گیرند و به سمت تولید و بازار سرمایه سوق دهند؛ چرا که این یک روش برد برد است.
وی ادامه داد: سپرده‌های مردم که برای آینده نگری فرزندان خود در بانک ها سپرده می شود؛ با تورم سالانه و با کاهش ارزش پول ملی ارزش خود را از دست می دهد و این سپرده گذاران هم تخصصی در تولید و بورس ندارند و بانکها هم بنگاه داری را بلد نیستند و نمی توانند ارزش افزوده ایجاد کنند و اگر هم ایجاد شود به سپرده گذاران نمی‌رسد.
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید نهادهای تأمین منابع تولید با اعتماد مردم و از سپرده‌های مردم شکل گیرد و منابع مردمی به سمت تولید سوق داده شود؛ واردات بی‌رویه و غیرضرور هم یک چالش دیگر است که در این شرایط تحریمی که سیستم بانکی در ارتباط با دنیا مشکل دارد؛ گاهی واردات توجیه بردار می شود.
رهبر انقلاب اسلامی به رسم هر سال در نخستین لحظات سال نو، در پیامی به مردم ایران، با نام‌گذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید»، مسیر حرکت یک‌ساله‌ کشور را مشخص و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.
برچسب‌ها
کرمان کالای اساسی جهش تولید
پروندهٔ خبری
سال 99؛ سال جهش تولید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واژگونی زانتیا در کرمان پنج مصدوم بر جای گذاشت

76 پروانه کاربرد نشان استاندارد در کرمان صادر شد

کاروان اهدایی سپاه به سیل‌زدگان جنوب کرمان ارسال شد

10 هزار سبد کالا بین اقشار آسیب‌پذیر رفسنجان توزیع شد

یک میلیارد و500میلیون تومان لوازم خانگی در مناطق سیل زده توزیع شد

مردم و رسانه ها به شایعات توجه نکنند/به اعتبار منابع اطلاع رسانی توجه شود

مردم و رسانه ها به شایعات توجه نکنید/به اعتبار منابع اطلاع رسانی توجه شوداطلاعیه فوری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی؛ مردم و رسانه ها به شایعات توجه نکنید/به اعتبار منابع اطلاع رسانی توجه شود

صاعقه جان جوان 22 ساله بافتی را گرفت

بیش از 9 هزار سیل‌زده در ریگان امدادرسانی شدند

گرد و غبار دید افقی در جاده‌های جنوب کرمان را کاهش داد

اهدای لوازم خانگی به مردم سیل‌زده زهکلوت توسط سپاه ثارالله استان کرمان

امدادرسانی به 10 هزار نفر سیل زده در ریگان

شناسایی 18 مورد جدید مبتلا به کرونا در کرمان

هوای شهر کرمان در شرایط سالم قرار دارد

ریگان و فهرج استان کرمان در شرایط ناسالم

محدودیت‌های کرونایی در جیرفت همچنان ادامه دارد

هزینه جشن‌های نیمه شعبان در سیرجان صرف کمک به نیازمندان شد

بیش از 33 هزار تُن کود شیمیایی در جنوب کرمان توزیع شد

اجرای پانزده پروتکل با نگرش بومی برای کنترل محیطی کرونا در کیش

اعلام ساعت کاری موسسات بیمه‌ای در کیش

سرمازدگی و سراب نوبرانه‌های بهاری

152 هزار تُن گندم از مزارع جنوب کرمان برداشت می‌شود

پدیده گرد و غبار تا روز شنبه در کرمان/وجود 29 کانون حساس به فرسایش بادی در استان

میلاد امام زمان (عج) نویدبخش عدالت برای آزادی‌خواهان جهان است

هیچ گروه مسلح ضد اقدام امنیت داخلی در استان کرمان وجود ندارد

مجاهدت‌های مخلصانه سربازان گمنام امام زمان در تامین امنیت استان و کشور، زیربنای توسعه است

روشندل سیرجانی درس زندگی می‌دهد

هفت محور جهش تولید در حوزه صنعت و معدن کرمان برنامه‌ریزی شد

شبی که دام‌ها به دام افتادند

با تصویب شورای عالی کار ؛ حداقل دستمزد کارگران 21 درصد تعیین شد

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

بهره‌گیری از ظرفیت‌های مدنی عامل مهمی برای کنترل ویروس کرونا در کیش

اعلام ساعت کار بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در کیش

بهسازی فضای سبز بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد

پیام استاندار کرمان بمناسبت گرامیداشت روز هنر انقلاب اسلامی

ویراژ کرونا در پیست موتورسواری کرمان

بارش باران به 400 کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت وارد کرد

عشایر جنوب کرمان خردادماه کوچ می‌کنند

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

تست کرونای 15 نفر در استان کرمان مثبت شد

استاندار: موانع صدور محصولات کشاورزی جنوب کرمان برداشته می‌شود

موجودی پرونده های مراجع قضائی استان کرمان در سال گذشته کاهش یافت

تربیت نیروهای انقلابی بزرگترین دستاورد هنر انقلاب اسلامی است

زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

امکان صادرات پیاز به خارج از کشور با حذف عوارض فراهم شد

«کرونا» آتش زیر خاکستر است؛ با رفتارهای غیربهداشتی شعله‌ورش نکنید

«غربالگری بیماران» و «شناسایی مبتلایان بدون علامت»، 2 گام اساس در کنترل اپیدمی کرونا

کشف 49 هزار و 800 قلم اقلام بهداشتی غیرمجاز در کرمان

امروز نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران برگزار می شود/پخش زنده بخش هایی از نشست تعیین حقوق و دستمزد کارگران از اینستاگرام

احتمال افزایش غلظت آلودگی‌ هوا شهر کرمان در ساعات پایانی امروز/درگیری شرق استان در ساعات آینده