کرمان رصد

آخرين مطالب

سیلاب سنگی به پای لنگ روزگار کرونایی کرمان سياسي

سیلاب سنگی به پای لنگ روزگار کرونایی کرمان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در حالی که استان کرمان همچون سایر مناطق ایران و جهان درگیر مبارزه نفس‌گیر با ویروس منحوس کرونا است در نخستین روزهای سال جاری با ورود سامانه بارشی به نسبت قوی درگیر مخاطرات و خسارات ناشی از سیل شد که به نوعی سنگی بر پای لنگ روزگار کرونایی این استان بود.

به گزارش ایرنا، سوم تا چهارم فروردین خسارات سیلاب در استان کرمان خود را نشان داد، از تخریب پُل ورودی شهر کهنوج در جنوب کرمان که در مسیر اصلی کریدور شمال به جنوب کهنوج به بندرعباس قرار داشت و محاصره 80 روستای ریگان در شرق استان و پناه بردن ساکنان 30 روستای این شهرستان برای در امان ماندن از خطر آبگرفتگی به پشت بام ها گرفته تا ناپدید شدن سه نفر در جریان این سیلاب ها .
همچنین قطع راه ارتباطی 80 روستای ریگان، تلف شدن 250 راس گوسفند در سیلاب، قطع برق 65 روستا در ریگان، تخریب شبکه آبرسانی 30 روستای قلعه گنج، تخریب دهانه های پل ها، تخریب 100 راه روستایی در رودبار جنوب و محاصره بیش از 15 هزار نفر در سیلاب و بسته شدن مسیر رودبار جنوب به سمت زهکلوت و زهکلوت به ایرانشهر، خسارت به 90 درصد بخش کشاورزی، 12 دهنه پل و تلفات زیاد دام در رودبار جنوب و وارد آوردن 20 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی و دامداری رودبار جنوب و 540 میلیارد ریال خسارت به راه‌های جنوب کرمان بخشی از خسارات ناشی از سیلاب در استان کرمان است.
شرایط جوی جنوب استان کرمان طی دو روز گذشته به صورتی بود که مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی موجود، امروز امکان پرواز بالگرد در مناطق سیل زده جنوب این استان فراهم نیست.
عباس تقی زاده افزود: پس از آنکه بالگرد هلال احمر نتوانست به منطقه رودبار جنوب برسد و به کرمان برگشت، بالگرد هلال احمر استان هرمزگان نیز موفق به پرواز و حضور در رودبار جنوب نشد.
سیلاب به سه هزار و 620 کیلومتر از راههای شمال کرمان خسارت زد
معاون راهداری اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان گفت: سیلاب به سه هزار و 620 کیلومتر از راه‌های شمال این استان خسارت زد و همچنین 16 دستگاه ابنیه فنی و آبنما در حوزه استحفاظی این اداره کل تخریب شد.
احسان عراقی زاده افزود: بارندگی شدید در تمام مناطق استان کرمان طی روز گذشته تاکنون موجب بالا آمدن سطح آب و طغیان برخی رودخانه های فصلی شد و سه هزار 200 کیلومتر راه روستایی خاکی، 205 کیلومتر شانه های خاکی، 15 کیلومتر آسفالت راه روستایی را تخریب کرد.
وی اظهار داشت: میزان خسارت تا روز گذشته در مجموع بیش از 179 میلیارد تومان از جمله 161 میلیارد تومان به راه های روستایی، 11 میلیارد تومان به شانه های خاکی، 1.5 میلیارد تومان به ابنیه فنی، 6 میلیارد تومان خسارت به آسفالت براورد شده است.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: بیشترین خسارت های سیلاب و طغیان رودخانه ها مربوط به شهرستان های ریگان، فهرج، نرماشیر، بم، بافت، رابر و سیرجان ارزیابی شد و در صورت برآورد جدید میزان خسارت ها با توجه به حجم آب و گستردگی سیل متعاقبا اعلام می شود.
ادارات و نهادها خسارات ناشی از سیل را برآورد کنند
استاندار کرمان نیز در سفر به شهرستان های جنوب استان و رصد شرایط موجود گفت: تمام ادارات و نهادها موظف به برآورد هرچه سریعتر خسارات ناشی از سیل در شهرستان‌های جنوبی و ارائه به ستاد مدیریت بحران استانداری هستند.
محمد جواد فدائی روز دوشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان رودبار جنوب افزود: توزیع اقلام امدادی، موادغذایی، سرعت بخشی به مرمت جاده‌های اصلی و فرعی، استفاده از ظرفیت بالگرد در استان و جمع آوری احشام تلف شده از جمله تصمیمات این نشست است.
تاکید استاندار کرمان بر رفع مشکلات و جبران خسارات وارده ناشی از سیل
این نشست با حضور فرمانداران رودبارجنوب، جیرفت و مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب کرمان، مدیر عامل هلال احمر استان، و جمعی از مسوولان استانی و محلی برگزار شد و تمهیدات لازم برای کمک به سیل‌زده‌های رودبار جنوب در دستور کار قرار گرفت.
210 راه روستایی در جنوب کرمان مسدود شد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان گفت: 210 راه روستایی در سیلاب سال جاری منطقه جنوب این استان قطع شده بود.
سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی افزود: با کمک دستگاه‌های اجرایی، کارهای بزرگی در زمینه مقابله با بحران‌هایی همچون سیلاب در این استان طی یک سال گذشته انجام شد که از تخریب‌های بیشتر سیل در سال جاری جلوگیری شد.
وی اظهار داشت: با مدیریت فرمانداران و دهیاری‌ها، اقلام معیشتی و زیستی میان خانواده‌های سیل‌زده توزیع می‌شود.
وی عنوان کرد: حجم بالای بارندگی‌ در روزهای دوم و سوم فروردین ماه سال جاری در کوتاه مدت رخ داد و مناطق جنوب و شرق این استان از جمله رودبار جنوب، کهنوج، قلعه‌گنج و ریگان دچار سیلاب شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان ادامه داد: سوم فروردین در کهنوج 141 میلیمتر بارندگی داشتیم که بیش از میزان پیش‌بینی هواشناسی بود و شهرستان‌های رودبار جنوب 89 میلیمتر، جیرفت و عنبرآباد 31 میلیمیر و ریگان 24 میلیمتر بارندگی را تجربه کرد که با این وسعت بارندگی حجم آب زیادی را سرازیر این مناطق کرد.
آیت اللهی موسوی گفت: در منطقه زهکلوت و کهنوج آب به داخل شهر وارد شد و سیستم فاضلاب را نیز با مشکل مواجه کرد.
وی عنوان کرد: بعد از هشدارهای هواشناسی بلافاصله پیغام‌های بحران را ارسال کردیم و در بارندگی اخیر نیز به مدیران شهرستان‌ها، فرمانداری‌ها و دستگاه‌های عضو مدیریت بحران آماده‌باش داده شد.
آیت‌اللهی موسوی تصریح کرد: تا زمانی که آب فروکش نکند ماشین آلات نمی‌توانند وارد مناطق آسیب دیده شوند و در نتیجه مدتی زمان نیاز داریم، اما تا فردا بازگشایی راه دیگر روستاها را خواهیم داشت، البته نیازهای شهروندان تامین شده و در حال توزیع در مناطق است.
وی همچنین از رفع مشکل قطعی آب 70 روستا و برق 61 روستا سیل زده خبر داد و گفت: راه اصلی رودبار - زهکلوت، زهکلوت - ایرانشهر، قلعه‌گنج - کهنوج، کهنوج - بندرعباس در جنوب استان و راه ارتباطی ریگان - ایرانشهر مسدود شد که در حال بررسی و رفع است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان بیان کرد: با کمک دستگاه‌های اجرایی، کارهای بزرگی در زمینه مقابله با بحران‌هایی همچون سیلاب طی یک سال گذشته انجام شد که از تخریب‌های زیادتر در امسال جلوگیری به عمل آمد.
اللهی موسوی افزود: طرحی در مجموعه مدیریت بحران استان کرمان با عنوان اضطرار سیل دیده شده است که لایه‌روبی رودخانه‌ها در این طرح بوده و موجب کاهش خسارت شده است.
وی خاطرنشان کرد: در منطقه زهکلوت سه بند خاکی در بالادست در حال احداث است که یکی اجرا شده و 2 بند باقی مانده، حجم بارندگی اخیر بیش از پیش‌بینی هواشناسی بود و در نتیجه حجم بالای میزان آب پشت این بندها، سرریز شده و به داخل شهر وارد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان بیان کرد: در ابتدای بروز سیل مشکل ارتباط مخابراتی به دلیل قطع برق و آب‌بردگی مسیرها را داشتیم که با هماهنگی و مدیریت مخابرات بخشی از ارتباط برقرار شد.
آیت‌اللهی موسوی افزود: عملیات ارزیابی خسارت سیل با مدیریت فرمانداری‌ها در حال انجام است که پس از جمع‌بندی به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان خاطرنشان کرد: با مدیریت فرمانداران و دهیاری‌ها، اقلام معیشتی و زیستی از سوی هلال احمر تامین شده، میان خانواده‌های سیل زده توزیع شد.
معاون اول رئیس جمهوری وضعیت مناطق سیل زده کرمان را بررسی کرد
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح امروز(سه شنبه) طی تماس تلفنی با استاندار کرمان آخرین وضعیت مناطق سیلزده جنوب این استان را بررسی کرد.
محمد جواد فدایی استاندار کرمان در این تماس تلفنی با اشاره به سفر روز گذشته به جنوب استان و بخش جازموریان، گزارشی از آخرین شرایط مناطق سیلزده و اقدامات انجام شده را ارائه کرد.
همچنین در تماس تلفنی معاون اول رئیس جمهوری با استاندار کرمان وضعیت مقابله با ویروس کرونا در کرمان بررسی شد.
اندر مزایایی بارش باران
مدیر امور سد جیرفت نیز گفت: طی بارش‌های اخیر این سد 336 میلیون مترمکعبی 90 درصد آبگیری شد.
مسعود افشاری‌پور افزود: به لطف خداوند امسال شاهد بارش‌های خوبی بودیم و سد جیرفت آبگیری قابل توجهی داشت.
وی با بیان اینکه گنجایش سد جیرفت 336 میلیون متر مکعب است، تصریح کرد: هم اکنون 301 میلیون متر مکعب آب در سد این سد ذخیره شده است.
مدیر امور سد جیرفت ادامه داد: ورودی آب به سد جیرفت هم اکنون 25 و خروجی آن 21 متر مکعب است در حالی که در بارش‌های آذرماه، ورودی آب به این سد 6 متر مکعب و خروجی آن 9 مترمکعب بر ثانیه بود.
سد جیرفت یکی از سدهای بزرگ و پیشرفته در کشور محسوب می‌شود و یک سد بتنی 2 قوسی است که ارتفاع آن از پی 134 متر و درازای تاج آن 277 متر و ضخامت این سد بین 17 متر در کف تا پنج متر در تاج متغیر است.
سیلاب 5 هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزان جنوب کرمان وارد کرد
ه گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، سیلاب پنج هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزان این منطقه وارد کرده است.
سعید برخوری افزود: بیشترین میزان خسارات کشاورزی جنوب کرمان در شهرستان رودبار جنوب بخش جازموریان وارد شده است.
وی تصریح کرد: سیل به ترتیب بیشترین خسارات بخش کشاورزی را به شهرستان‌های رودبار جنوب، کهنوج، قلعه‌گنج، فاریاب، عنبرآباد، جیرفت و منوجان خسارت وارد کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه 243 هزار هکتار سطح زیرکشت اراضی کشاورزی جنوب کرمان است، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های اولیه بیش از 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب کرمان در محاصره سیلاب است.
وی اظهار داشت: بیشترین میزان خسارات طبق برآورد کارشناسان به محصولات کشاورزی گندم، گوجه، جو، هندوانه، محصولات گلخانه‌ای، سبزی و صیفی وارد شده است.
برخوری با بیان اینکه تمامی آمارهای اعلام شده پیش‌بینی و برآورد اولیه است، اظهار داشت: مدیران جهاد کشاورزی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در حال برآورد دقیق خسارات هستند ولی با توجه به فروکش نکردن سیلاب در برخی مناطق هنوز به آمار دقیقی دست نیافتیم.
وی ادامه داد: پس از جمع‌بندی نهایی مدیران جهاد کشاورزی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان میزان دقیق خسارت متعاقبا اعلام می‌شود.
جنوب کرمان با جمعیت یک میلیون نفر از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.
سیل به آثار تاریخی جنوب کرمان خسارت وارد کرد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: سیل به آثار تاریخی و محوطه‌های باستانی جنوب استان کرمان خسارت وارد کرده است.
فریدون فعالی با تاکید بر اینکه هنوز میزان خسارت های احتمالی ناشی از سیل در جنوب استان کرمان برآورد نشده است، افزود: در حال حاضر چندین تیم ارزیابی به مناطق جنوبی این استان اعزام شده اند.
وی با بیان اینکه بسیاری از راه های دسترسی به مناطق تاریخی و باستانی به ویژه در شهرستان های رودبار جنوب و کهنوج مسدود است، اظهار داشت: این مسئله مدت زمان بررسی های کارشناسی از میزان خسارات وارده بر اثر سیل به آثار تاریخی و محوطه های باستانی این مناطق را افزایش می دهد.
فعالی با اشاره به بارندگی اخیر در شرق استان کرمان خاطرنشان کرد: یک تیم نیز به منظور برآورد خسارات وارده به مناطق تاریخی و باستانی عازم شهرستان های این منطقه شده است.
2 هزار راس دام در جنوب کرمان تلف شدند
مدیرکل دامپزشکی جنوب استان کرمان از تلف شدن بیش از 2 هزار راس دام بر اثر سیل در این منطقه خبر داد.
علی احمدی افزود: بیشترین میزان تلفات منطقه جنوب کرمان در شهرستان رودبار جنوب با یکهزار و 500 راس گزارش شده است.
وی از تشکیل ستاد فرماندهی عملیات اداره کل دامپزشکی در مقابله با سیلاب و مشکلات بخش دام منطقه خبر داد و گفت: روز گذشته صرفا ارزیابی منطقه در دستور کار بود.
مدیرکل دامپزشکی جنوب استان کرمان افزود: امروز عملیات دفن دام‌های تلف شده در دستور کار قرار گرفت و از ساعت 6 صبح این عملیات آغاز و همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه 60 درصد دام‌های تلف شده شهرستان رودبار جنوب دفن شده‌اند، تصریح کرد: از صبح امروز تا کنون بیش از 800 راس از دام‌های تلف شده با رعایت مسایل بهداشتی دفن شده است.
مدیرکل دامپزشکی جنوب استان کرمان ادامه داد: مابقی دام‌ها با هماهنگی بخشداران زیر نظر کارشناسان دامپزشکی در حال دفن هستند.
وی از آماده باش اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان برای کمک به مناطق سیل زده در زمینه دام خبر داد و گفت: هم اکنون 6 گروه دامپزشکی در شهرستان رودبار جنوب و بخش جازموریان مستقر هستند.
احمدی افزود: این گروه‌ها وظیفه ضدعفونی و سم پاشی دامداری‌ها و منازل کنار دامداری‌ها را برعهده دارند و تا کنون بیش از 400 منزل و دامداری را ضدعفونی کرده‌اند.
وی اظهار داشت: پس از فروش کردن سیلاب عملیات واکسیناسیون رایگان دام‌ها در مناطق سیل‌زده به ویژه رودبار جنوب انجام می‌شود.
به گفته سعید برخوری رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، سیلاب اخیر پنج هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزان این منطقه وارد کرده است.
جنوب کرمان با جمعیت یک میلیون نفر از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.
فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان از آماده‌باش پنج قرارگاه برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده خبر داد.
سردار حسین معروفی نیز در بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان رودبارجنوب اظهار داشت: از نخستین روز سال نو با توجه به پیش‌بینی‌ها به همه فرماندهان سپاه در سراسر استان آماده‌باش زدیم به‌ خصوص در جنوب و غرب استان و در این راستا پنج قرارگاه تشکیل دادیم و تمامی امکانات در حالت آماده‌باش بودند.
وی با بیان اینکه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء در استان و همچنین نیروی زمینی هم برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده هماهنگ شده، تصریح کرد: روز گذشته که سیل در منطقه اتفاق افتاد، اولین کاری که مقرر شد انجام شود این بود که مسیر ورودی آب کنترل و از مردم کمک گرفته شود.
وی با بیان اینکه کسانی که لودر و بیل مکانیکی داشتند مسیر آب کهنوج را باز کردند که آب سریعتر از شهر خارج شود، بیان داشت: شب گذشته که حرکت آب در منطقه رودبار و زهکلوت زیاد شد نیروها به منطقه اعزام شدند.
سردار معروفی با اشاره به اینکه فرمانده کل سپاه پاسداران از جزئیات حادثه مطلع هستند، افزود: همه دستگاه‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء آماده برای حرکت به سمت جیرفت و کهنوج و جنوب کرمان هستند و قرارگاه قدس نیز یک دستگاه بولدزر به همراه امکاناتی همچون چادر، پتو و مواد غذایی به منطقه اعزام کرده است.
وی بیان داشت: دستگاه‌های مهندسی لشکر 41 ثارالله استان کرمان نیز به سمت منطقه در حال حرکت بوده و یک دستگاه بالگرد از نیروی دریایی هماهنگ کردیم که برای امدادرسانی در کهنوج مستقر می‌شود.
فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان تصریح کرد: موضوع سیل را جدی گرفتیم و جدای از بحث امدادرسانی به مردم، می‌خواهیم ورودی و خروجی‌های آب به سمت منطقه زهکلوت را کنترل کنیم و دستگاه‌های سپاه را در منطقه نگه می‌داریم و با مدیریت بحران استان هماهنگ کردیم که بالادست ورودی آب را در منطقه برای همیشه اصلاح کنیم که مردم دچار این مشکلات نشوند.
به گفته سعید برخوری رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، سیلاب پنج هزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزان این منطقه وارد کرده است.
برچسب‌ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی کرمان سیل
پروندهٔ خبری
خسارت سیل بهاری در نیمه جنوبی کشور


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نظر کارشناسان بهداشتی، ملاک عمل برای بازگشت شهر به روال عادی است

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

تقدیر از اقدامات موثر بیمارستان کیش در راستای پیشگیری از ویروس کرونا

مشکلات صنوف متضرر از کرونا بررسی می‌شود

50 هزار ماسک توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کرمان تهیه و توزیع شد

بررسی وضعیت مناطق سیل‌زده جنوب کرمان با حضور استاندار کرمان 99/1/4

نظر کارشناسان بهداشتی، ملاک عمل برای بازگشت شهر به روال عادی/ کمک موسسات غیردولتی و خیران به واحدهای متاثر از کرونا ویروس

عزم جدی مسئولان برای جبران تخریب‌های جنوب کرمان از سیل

62 درصد پرونده های معوق و مسن قضایی در کرمان تعیین تکلیف شد

برنامه‌های کتابخانه های عمومی کرمان برای ایام اپیدمی کرونا

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

آموزش از راه دور در مناطق روستایی کرمان تداوم خواهد یافت

عشایر کرمان برای تعویق کوچ نیازمند حمایت هستند

ستاد بازسازی شهر زهکلوت جنوب کرمان تشکیل شد

قدردانی استاندار کرمان از مردم برای رعایت توصیه‌های بهداشتی

خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان زهکلوت استان کرمان بی‌وقفه ادامه دارد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

امام جمعه کرمان: گذر از کرونا به عزم ملی نیاز دارد

اجرای طرح محدودیت تردد در123 نقطه از استان کرمان

نخستین ستاد استانی مدیریت پساکرونا کشور در کرمان راه اندازی شد

مردم خوب استان کرمان؛ سپاسگزارم

استاندار کرمان نخستین ستاد استانی مدیریت پسا کرونا را در کشور راه اندازی کرد

همکاری مردم استان کرمان در روز طبیعت خیلی خوب بود

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

روز طبیعت را به حرمت ایثارگری کادر پزشکی در خانه ماندیم

مرد گمشده در کوه‌های جبالبارز جیرفت نجات یافت

جزییاتی از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کرمان در روز سیزده بدر

ادارات و بانک‌های استان کرمان فردا باز هستند

کنترل شدید جاده های کرمان

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‎‌های کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

افزون بر 22 هزار نفر در سیل کرمان امدادرسانی شدند

عشایر کوچ بهاره خود را به تعویق بیندازند

32 بیمار در کرمان بر اثر کرونا جان باختند/تست 22مورد جدید مثبت شد

بَزم آسمان و جانِ جازموریان

برخی از مسئولان مشکلات و شرایط مردم سیل‌زده جنوب کرمان را هنوز لمس نکرده‌اند

ممنوعیت ورود به مناطق گردشگری کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

13 بدر؛ کرونا در به در

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری استان کرمان تا 15 فروردین

توزیع 171 تن اقلام غذایی، بهداشتی و امدادی در بین خانوارهای آسیب دیده از سیل کرمان

چند خبر کوتاه از جنوب کرمان

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم‌ها می جنگد

همراه در خانه برای 13 بدری دیگر

ورود به عرصه‌های جنگلی و مرتعی کرمان ممنوع شد

نقش ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهربابک برای مقابله با کرونا

"ماندن در خانه" داروی قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا

شیوع کرونا درآمد عشایر سیرجان را 40 درصد کاهش داد

آموزش و پرورش با شیوع کرونا پتانسیل‌های مغفول خود را به کار گرفت

تصادفی مرگبار در شهر کرمان

اصناف فرهنگی و هنری کرمان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند

روشنایی و آب آشامیدنی 62 پارک در رفسنجان قطع شد