کرمان رصد

آخرين مطالب

رعایت حقوق شهروندی با ماندن در خانه علمي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ماندن در خانه امروز در شرایط بحرانی که بر جامعه حاکم شده درواقع سهم بزرگی از حقوق شهروندی است که باید رعایت گردد به‌خصوص کسانی که شرایط جسمی پرخطری دارند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مستعد به آسیب بیشتر در مقابل ویروس کرونا هستند با مراقبت دیگران و تنها با در خانه ماندن می‌توانند از سرعت انتقال این ویروس ناخوانده پیشگیری کنند.

ویروس کرونا مانند سایر ویروس‌ها دوام و زمانی دارد ولی به دلیل اینکه این ویروس جدید است هنوز دارویی برای مهار آن تولید نشدهتا به‌وسیله دارو بشود آن را کنترل کرد آن‌هم ویروسی که وسعت شیوع آن به اندازه ای است که تمامی جوامع را درگیر ساخته و کنترل آن را در جوامع مختلف بسیار دشوار کرده است.
این ویروس که از ماه‌های آخر سال گذشته انسان‌ها را از دو بعد شیوع و ابتلا درگیر کرده که هردوی این‌ها به دست انسان‌ها قابل‌کنترل است تا آنجا که بتوان زنجیره انتقال را پاره کرد و خشکاند و قطع این زنجیره انتقال تنها با رعایت توصیه‌های بهداشتی‌ای و پروتکل‌های داده امکان‌پذیر است یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها ماندن در خانه است که باید آن را جدی گرفت.
ماندن در خانه در بیان یک جمله ساده به نظر می‌رسد، اما نیاز به فراهم کردن زیرساخت‌هایی دارد، زیرساخت‌هایی که اگر به آن توجه شود مطمئناً پیشگیری از شیوع، در گستره بیشتری صورت خواهد گرفت.
یکی از مباحث مربوط به ماندن در خانه همدلی است که از یک کوچه شروع می‌شود و تا محله، منطقه و شهر ادامه پیدا می‌کند و افرادی چون سرپرست خانواده، ریش‌سفید، فرد سرشناس، شهردار محله و یا شهردار کل و مسئولان سطح کلان که بر آن‌ها نظارت می‌کنند می‌توانند در ایجاد زیرساخت‌ها سهم بزرگی را ایفا کنند و با مسئولانه رفتار کردن خود در مردم اطمینان خاطر بیشتری برای ماندن در خانه ایجاد می‌کنند.
بنابراین وقتی تمامی شهرداران محل و شهرداران مناطق و بزرگان هر کوچه و خیابان باهم تعامل داشته باشند و در هر زمینه‌ای که تخصص دارند مشکلات مردم را موردبررسی قرار دهند و در کنار حل مسائل توصیه‌های لازم را نیز به آن‌ها بدهند.
فروشگاه‌های مواد غذایی هر محله و قصابی‌ها نیز که تأمین‌کننده نیازهای اولیه مردم در جامعه هستند می‌توانند با تعاملی که باهم دارند نسبت به رفع نیازهای مردم به‌صورت اینترنتی اقدام کنند مجموع این قدم‌های کوچک، بزرگ‌ترین همدلی و نوع‌دوستی و به عبارتی قدمی بسیار بزرگ که می‌تواند انتقال شیوع را بسیار کاهش دهد.
معلمان که می‌توانند بهترین نشر دهنده توصیه‌های بهداشتی همراه با آموزش دروسشان از راه دور باشند معلمانی که می‌توانند اطلاعات را که به‌صورت درست از مراجع ذیصلاح دریافت و آن را به دانش آموزان و دانشجویان انتقال داده چه‌بسا تأثیرگذاری آن به‌مراتب بیشتر خواهد بود.
یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که در این بحبوحه باید به آن توجه کنیم این است که اطلاع‌رسانی باید آن‌قدر قوی باشد که دیگران به‌واسطه آن و با توجیهی که می‌شوند در خانه بمانند نه اینکه این کار بخواهد به‌صورت اجباری و یا با تحت‌فشار قرار دادن صورت گیرد و کسی که در خانه می‌ماند بداند کار باارزشی که انجام داده است هیچ فرقی با خدمت در کادر درمانی ندارد و حتی بزرگ‌ترین کمک را به کادر درمانی هم کرده است.
مطمئناً این مشارکت‌ها احساس خوبی را در انسان برانگیخته می‌کند و برای هر فردی که در این بحران سهم خود را در راستای سلامت جامعه، خانواده و خود ایفا می‌کند این شعر مصداق پیدا خواهد کرد که: «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار».
ما باید همان‌طور که سعی در کنترل این بحران در جمع کوچک خانواده‌داریم این کنترل را به سمت جامعه بکشانیم و حس مسئولیت‌پذیری خود را به این‌گونه نشان دهیم و بدانیم که با رعایت کوچک‌ترین توصیه‌های بهداشتی بزرگ‌ترین خدمت را در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا انجام دهیم.
همه‌ی ما می‌دانیم که در حوزه کسب‌وکارهای جدید چون کسانی که تازه‌وارد گردشگری (اقامتگاه‌های بوم گردی) شده‌اند دچار مشکلاتی شده‌اند و با تمام ضررهایی که کرده‌اند اما اقامتگاه خود را به‌صورت تعطیل درآورده و در کنار مردم درحرکتند تا از این بحران عبور کنیم.
متأسفانه در کنار این‌همه همدلی هنوز تعداد زیادی هستند که بی‌مبالات و بدون در نظر گرفتن توصیه‌ها در میان این بحران، سفر را در برنامه خود قرار داده‌اند و یا به مساله احتکار و گران‌فروشی که به‌نوعی حمایت از این بحران است دامن زده‌اند که این بی‌توجهی که در این افراد وجود دارد را به‌طور یقین و قطع می‌توان گفت که این دسته از افراد، ناآگاه بوده و به خطرناک بودن این قضیه واقف نشده‌اند و چه‌بسا اگر می‌دانستند پای درخطر نگذاشته و مرگ را میهمان خانواده خود و دیگران نمی‌کردند و می‌دانستند که این ره که می‌روند به ترکستان است و نه پایانی برای آن است و نه برگشتی.
مساله‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت استرس و اضطراب است که از خود بیماری کشنده‌تر است و آنچه در درمان بسیار بهتر می‌تواند عمل کند و بیمار را از وضعیت بحرانی نجات دهد امید به آینده و نداشتن استرس است و اگر بتواند بیمار از عهده استرس بربیاید نصف راه درمان را طی کرده است.
مسائل زیادی در به وجود آوردن استرس دخالت دارند و یکی از آن‌ها عدم اطلاع‌رسانی درست است اینکه برخی رسانه‌ها طوری خبرها و گزارش‌ها را اعلام می‌کنند که همان تیتر اول کار خواننده را می‌سازد در صورتی‌که باید رسانه بداند که چگونه باید واقعیات دردناک و خطراتی که انسان را تهدید می‌کند را به مخاطب اطلاع‌رسانی کند و به این بحران به این‌گونه کمک کند و نه وضعیت را بحرانی‌تر کند بنابراین چگونه اطلاع‌رسانی کردن بسیار مهم است.
دشمن ما هم‌اکنون ویروس کرونا است و باید دانست که تنها با شعار دادن نیست که می‌توان آن را از پای درآورد بلکه کرونا با همدلی و رعایت تمام توصیه‌های بهداشتی از پای درخواهد آمد و تنها با یک مدافع از پای درنمی‌آید بلکه برای شکستش باید همه دست‌به‌دست هم دهیم و همگی باید با بلوغ و شعور اجتماعی خویش برای سالم ماندن خود و دیگران در خانه بمانیم و با این رفتار همگانی بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.
امیدواریم بتوانیم حرکت‌های نوع‌دوستانه و همدلی را با رعایت کردن توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها زنجیره این ویروس را شکسته و آن را از پای دربیاوریم ضمن اینکه این بحران بسیاری از چالش‌ها و کمبودها و آنچه باید در راستای نهادینه کردن آن در جامعه تلاش بیشتری کرد برای ما نمایان کرد و امیدواریم بعداز این بحران بتوانیم با تلاش و مسئولیت‌پذیری بیشتر این چالش‌ها را برطرف سازیم و زیرساخت‌های لازم را به وجود آورده و آنچه را که باید نهادینه‌سازیم.
برچسب‌ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی ویروس کرونا کرمان
پروندهٔ خبری
پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری 4 نفر دیگر از عاملان دخیل در شهادت مامور ناجا در کرمان

مهاجم فصل قبل پیکان به مس رفسنجان پیوست

حضور زنان در پست‌های مدیریتی به افغانستان در پشت سر گذاشتن نگاه طالبانی کمک می‌کند

دیوارنگاری برای قدردانی از کادر درمان در منطقه 5 انجام شد

غبارروبی از مقبره شهدا همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس

تقدیر فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران از مدیریت شهری منطقه 22

از مترو و اتوبوس خسته شدم

سه طرح دانشگاه علوم پزشکی جیرفت افتتاح و کلنگ زنی شد

3 طرح دانشگاه علوم پزشکی جیرفت افتتاح و کلنگ زنی شد

مدیرکل ثبت کرمان : 400هزار هکتار از اراضی جیرفت سند تک برگ ندارند

همایش "روز جهانی بدون خودرو" امروز در مرکز شهر تهران برگزار می شود

19 برنامه به مناسبت روز جهانی گردشگری در کرمان برگزار می‌شود

کمک میلیاردی رفسنجانی‌ها برای آزادی زندانیان

رفع تصرف 100 هزار مترمربع اراضی در چشمه گز

شمار مبتلایان کرونا در کرمان به 6487 نفر رسید

زعفرانیه در شمال تهران، "محله دوستدار کودک" شد

راه‌اندازی کسب‌وکار محلی هوشمند در قلب تهران

نرخ جدید هر کیلو تخم‌ مرغ مشخص شد

عقب‌ نشینی شاخص بورس در آخرین روز تابستان

نصب تمثال 35 شهید در منطقه 19 همزمان با هفته دفاع مقدس

هفته تهران با نکوداشت شمیران آغاز و با گرامیداشت ری به پایان می رسد

روز جهانی بدون خودرو همراه با فرماندهان بسیج در منطقه 16 رکاب زده شد

جزییات درگیری پلیس شهرستان فهرج با قاچاقچیان مسلح

افتتاح 1300 متر مسیر دوچرخه سواری پایدار در منطقه 17

سفرا پا به رکاب شهردار تهران

46 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری شدند

کیش در کانون تعاملات بین المللی با دانشگاه های معتبر جهان

اجرای طرح کوچه دوستی در محلات منطقه 9

سام درخشانی، دوباره پدر شد + عکس

مشکل شهرها بکارنگرفتن خرد و پژوهش در اجرای پروژه هاست

اتومبیل خود را در پارکینگ قرار دهید و به روز جهانی بدون خودرو بپیوندید

دفاع مقدس، احیا کننده خودباوری مردمی | ابراهیم صادقی فر - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

آموزش غیر حضوری، پایه اصلی آموزش در کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 1 مهر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 1 مهر 99

مراسم تشییع شهید امنیت در فهرج برگزار شد

شهروند و همشهری وارد بورس می شوند

نواختن زنگ ایثار و مقاومت در گلزار شهدای کرمان

احتمال تغییر ساعات طرح ترافیک وجود دارد

شیناانصاری: 50 درصد تهرانی ها از خودروی شخصی استفاده می کنند

50 درصد تهرانی ها از خودروی شخصی استفاده می کنند

خط فقر 10 میلیون تومان شد

فاصله 20 میلیونی قیمت پرواز‌ تهران - استانبول!

شهردار تهران در صدد احیای هویت شهری است

توزیع 5000 بسته نوشت ‌افزار در قالب رزمایش کمک مومنانه در کرمان

توزیع 5000 بسته و بن‌ نوشت‌افزار در قالب رزمایش کمک مومنانه در کرمان

معاون استاندار کرمان: دانشگاه‌ها اولویت‌شان دانش کاربردی باشد

رییس بنیاد شهید: دستگاه‌های اجرایی به استخدام فرزندان شهدا کمک کنند

ماجرای جسد سلاخی شده در گاری زباله

غارهای منحصر به فرد و حساس را به عنوان اثر طبیعی و ملی ثبت می کنیم