کرمان رصد

آخرين مطالب

رعایت حقوق شهروندی با ماندن در خانه علمي

رعایت حقوق شهروندی با ماندن در خانه
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ماندن در خانه امروز در شرایط بحرانی که بر جامعه حاکم شده درواقع سهم بزرگی از حقوق شهروندی است که باید رعایت گردد به‌خصوص کسانی که شرایط جسمی پرخطری دارند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مستعد به آسیب بیشتر در مقابل ویروس کرونا هستند با مراقبت دیگران و تنها با در خانه ماندن می‌توانند از سرعت انتقال این ویروس ناخوانده پیشگیری کنند.

ویروس کرونا مانند سایر ویروس‌ها دوام و زمانی دارد ولی به دلیل اینکه این ویروس جدید است هنوز دارویی برای مهار آن تولید نشدهتا به‌وسیله دارو بشود آن را کنترل کرد آن‌هم ویروسی که وسعت شیوع آن به اندازه ای است که تمامی جوامع را درگیر ساخته و کنترل آن را در جوامع مختلف بسیار دشوار کرده است.
این ویروس که از ماه‌های آخر سال گذشته انسان‌ها را از دو بعد شیوع و ابتلا درگیر کرده که هردوی این‌ها به دست انسان‌ها قابل‌کنترل است تا آنجا که بتوان زنجیره انتقال را پاره کرد و خشکاند و قطع این زنجیره انتقال تنها با رعایت توصیه‌های بهداشتی‌ای و پروتکل‌های داده امکان‌پذیر است یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها ماندن در خانه است که باید آن را جدی گرفت.
ماندن در خانه در بیان یک جمله ساده به نظر می‌رسد، اما نیاز به فراهم کردن زیرساخت‌هایی دارد، زیرساخت‌هایی که اگر به آن توجه شود مطمئناً پیشگیری از شیوع، در گستره بیشتری صورت خواهد گرفت.
یکی از مباحث مربوط به ماندن در خانه همدلی است که از یک کوچه شروع می‌شود و تا محله، منطقه و شهر ادامه پیدا می‌کند و افرادی چون سرپرست خانواده، ریش‌سفید، فرد سرشناس، شهردار محله و یا شهردار کل و مسئولان سطح کلان که بر آن‌ها نظارت می‌کنند می‌توانند در ایجاد زیرساخت‌ها سهم بزرگی را ایفا کنند و با مسئولانه رفتار کردن خود در مردم اطمینان خاطر بیشتری برای ماندن در خانه ایجاد می‌کنند.
بنابراین وقتی تمامی شهرداران محل و شهرداران مناطق و بزرگان هر کوچه و خیابان باهم تعامل داشته باشند و در هر زمینه‌ای که تخصص دارند مشکلات مردم را موردبررسی قرار دهند و در کنار حل مسائل توصیه‌های لازم را نیز به آن‌ها بدهند.
فروشگاه‌های مواد غذایی هر محله و قصابی‌ها نیز که تأمین‌کننده نیازهای اولیه مردم در جامعه هستند می‌توانند با تعاملی که باهم دارند نسبت به رفع نیازهای مردم به‌صورت اینترنتی اقدام کنند مجموع این قدم‌های کوچک، بزرگ‌ترین همدلی و نوع‌دوستی و به عبارتی قدمی بسیار بزرگ که می‌تواند انتقال شیوع را بسیار کاهش دهد.
معلمان که می‌توانند بهترین نشر دهنده توصیه‌های بهداشتی همراه با آموزش دروسشان از راه دور باشند معلمانی که می‌توانند اطلاعات را که به‌صورت درست از مراجع ذیصلاح دریافت و آن را به دانش آموزان و دانشجویان انتقال داده چه‌بسا تأثیرگذاری آن به‌مراتب بیشتر خواهد بود.
یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که در این بحبوحه باید به آن توجه کنیم این است که اطلاع‌رسانی باید آن‌قدر قوی باشد که دیگران به‌واسطه آن و با توجیهی که می‌شوند در خانه بمانند نه اینکه این کار بخواهد به‌صورت اجباری و یا با تحت‌فشار قرار دادن صورت گیرد و کسی که در خانه می‌ماند بداند کار باارزشی که انجام داده است هیچ فرقی با خدمت در کادر درمانی ندارد و حتی بزرگ‌ترین کمک را به کادر درمانی هم کرده است.
مطمئناً این مشارکت‌ها احساس خوبی را در انسان برانگیخته می‌کند و برای هر فردی که در این بحران سهم خود را در راستای سلامت جامعه، خانواده و خود ایفا می‌کند این شعر مصداق پیدا خواهد کرد که: «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار».
ما باید همان‌طور که سعی در کنترل این بحران در جمع کوچک خانواده‌داریم این کنترل را به سمت جامعه بکشانیم و حس مسئولیت‌پذیری خود را به این‌گونه نشان دهیم و بدانیم که با رعایت کوچک‌ترین توصیه‌های بهداشتی بزرگ‌ترین خدمت را در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس کرونا انجام دهیم.
همه‌ی ما می‌دانیم که در حوزه کسب‌وکارهای جدید چون کسانی که تازه‌وارد گردشگری (اقامتگاه‌های بوم گردی) شده‌اند دچار مشکلاتی شده‌اند و با تمام ضررهایی که کرده‌اند اما اقامتگاه خود را به‌صورت تعطیل درآورده و در کنار مردم درحرکتند تا از این بحران عبور کنیم.
متأسفانه در کنار این‌همه همدلی هنوز تعداد زیادی هستند که بی‌مبالات و بدون در نظر گرفتن توصیه‌ها در میان این بحران، سفر را در برنامه خود قرار داده‌اند و یا به مساله احتکار و گران‌فروشی که به‌نوعی حمایت از این بحران است دامن زده‌اند که این بی‌توجهی که در این افراد وجود دارد را به‌طور یقین و قطع می‌توان گفت که این دسته از افراد، ناآگاه بوده و به خطرناک بودن این قضیه واقف نشده‌اند و چه‌بسا اگر می‌دانستند پای درخطر نگذاشته و مرگ را میهمان خانواده خود و دیگران نمی‌کردند و می‌دانستند که این ره که می‌روند به ترکستان است و نه پایانی برای آن است و نه برگشتی.
مساله‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت استرس و اضطراب است که از خود بیماری کشنده‌تر است و آنچه در درمان بسیار بهتر می‌تواند عمل کند و بیمار را از وضعیت بحرانی نجات دهد امید به آینده و نداشتن استرس است و اگر بتواند بیمار از عهده استرس بربیاید نصف راه درمان را طی کرده است.
مسائل زیادی در به وجود آوردن استرس دخالت دارند و یکی از آن‌ها عدم اطلاع‌رسانی درست است اینکه برخی رسانه‌ها طوری خبرها و گزارش‌ها را اعلام می‌کنند که همان تیتر اول کار خواننده را می‌سازد در صورتی‌که باید رسانه بداند که چگونه باید واقعیات دردناک و خطراتی که انسان را تهدید می‌کند را به مخاطب اطلاع‌رسانی کند و به این بحران به این‌گونه کمک کند و نه وضعیت را بحرانی‌تر کند بنابراین چگونه اطلاع‌رسانی کردن بسیار مهم است.
دشمن ما هم‌اکنون ویروس کرونا است و باید دانست که تنها با شعار دادن نیست که می‌توان آن را از پای درآورد بلکه کرونا با همدلی و رعایت تمام توصیه‌های بهداشتی از پای درخواهد آمد و تنها با یک مدافع از پای درنمی‌آید بلکه برای شکستش باید همه دست‌به‌دست هم دهیم و همگی باید با بلوغ و شعور اجتماعی خویش برای سالم ماندن خود و دیگران در خانه بمانیم و با این رفتار همگانی بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.
امیدواریم بتوانیم حرکت‌های نوع‌دوستانه و همدلی را با رعایت کردن توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها زنجیره این ویروس را شکسته و آن را از پای دربیاوریم ضمن اینکه این بحران بسیاری از چالش‌ها و کمبودها و آنچه باید در راستای نهادینه کردن آن در جامعه تلاش بیشتری کرد برای ما نمایان کرد و امیدواریم بعداز این بحران بتوانیم با تلاش و مسئولیت‌پذیری بیشتر این چالش‌ها را برطرف سازیم و زیرساخت‌های لازم را به وجود آورده و آنچه را که باید نهادینه‌سازیم.
برچسب‌ها
خبرگزاری جمهوری اسلامی ویروس کرونا کرمان
پروندهٔ خبری
پویش اجتماعیِ سهم من در کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه‌های کتابخانه های عمومی کرمان برای ایام اپیدمی کرونا

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

آموزش از راه دور در مناطق روستایی کرمان تداوم خواهد یافت

عشایر کرمان برای تعویق کوچ نیازمند حمایت هستند

ستاد بازسازی شهر زهکلوت جنوب کرمان تشکیل شد

قدردانی استاندار کرمان از مردم برای رعایت توصیه‌های بهداشتی

خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان زهکلوت استان کرمان بی‌وقفه ادامه دارد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

امام جمعه کرمان: گذر از کرونا به عزم ملی نیاز دارد

اجرای طرح محدودیت تردد در123 نقطه از استان کرمان

نخستین ستاد استانی مدیریت پساکرونا کشور در کرمان راه اندازی شد

مردم خوب استان کرمان؛ سپاسگزارم

استاندار کرمان نخستین ستاد استانی مدیریت پسا کرونا را در کشور راه اندازی کرد

همکاری مردم استان کرمان در روز طبیعت خیلی خوب بود

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

روز طبیعت را به حرمت ایثارگری کادر پزشکی در خانه ماندیم

مرد گمشده در کوه‌های جبالبارز جیرفت نجات یافت

جزییاتی از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کرمان در روز سیزده بدر

ادارات و بانک‌های استان کرمان فردا باز هستند

کنترل شدید جاده های کرمان

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‎‌های کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

افزون بر 22 هزار نفر در سیل کرمان امدادرسانی شدند

عشایر کوچ بهاره خود را به تعویق بیندازند

32 بیمار در کرمان بر اثر کرونا جان باختند/تست 22مورد جدید مثبت شد

بَزم آسمان و جانِ جازموریان

برخی از مسئولان مشکلات و شرایط مردم سیل‌زده جنوب کرمان را هنوز لمس نکرده‌اند

ممنوعیت ورود به مناطق گردشگری کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

13 بدر؛ کرونا در به در

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری استان کرمان تا 15 فروردین

توزیع 171 تن اقلام غذایی، بهداشتی و امدادی در بین خانوارهای آسیب دیده از سیل کرمان

چند خبر کوتاه از جنوب کرمان

ایران با دو ویروس کرونا و ویروس تحریم‌ها می جنگد

همراه در خانه برای 13 بدری دیگر

ورود به عرصه‌های جنگلی و مرتعی کرمان ممنوع شد

نقش ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهربابک برای مقابله با کرونا

"ماندن در خانه" داروی قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا

شیوع کرونا درآمد عشایر سیرجان را 40 درصد کاهش داد

آموزش و پرورش با شیوع کرونا پتانسیل‌های مغفول خود را به کار گرفت

تصادفی مرگبار در شهر کرمان

اصناف فرهنگی و هنری کرمان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند

روشنایی و آب آشامیدنی 62 پارک در رفسنجان قطع شد

قاتل 3 عضو خانواده قلعه‌گنجی دستگیر شد

بارش تگرگ 800 میلیارد ریال خسارت در عنبرآباد برجا گذاشت

بنگاه های بزرگ اقتصادی کرمان 15میلیاردتومان برای مقابله با کرونا اختصاص دادند

مراقب رعایت فاصله گذاری ها و بهداشت فردی در خانه و محیط بیرون باشیم

کارخانه‌های خودروسازی بم فعالیت خود را از سر می‌گیرند

با موافقت شریعتمداری انجام شد ؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

شاکرمی شیوه نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک برقراری بیمه بیکاری را تشریح کرد

مسیرهای منتهی به تفرجگاه‌های استان فردا تحت کنترل شدید نیروی انتظامی/فعال بودن جایگاه‌های سوخت

ممانعت از تجمع شهروندان در بوستان ها