کرمان رصد

آخرين مطالب

نگاهی به آثار گردشگری از دریچه فضای مجازی؛

گردش مجازی در هفتگانه‌های جهانی کرمان/گنجینه‌ای مقابل چشم مردم سياسي

گردش مجازی در هفتگانه‌های جهانی کرمان/گنجینه‌ای مقابل چشم مردم
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - استان کرمان با هفت اثر بیشترین آثار ثبت جهانی ایران را در خود جای داده و رنگین کمانی از تاریخ و گنجینه‌های طبیعی محسوب می‌شود که در دنیای مجازی نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: استان کرمان رکورددار ثبت آثار جهانی در ایران است و در کنار این آثار فاخر جهانی، بیش از 700 اثر ملی دارد که برخی از آن‌ها در انتظار بررسی پرونده در یونسکو هستند که این روزها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی این آثار تاریخی تعطیل است.
در نوروز سال 99 به دلیل شیوع ویروس کرونا مسافرت به کرمان ممنوع شده و طبق اعلام ستاد مبارزه با کرونا در استان کرمان ورود اتومبیل‌های استان‌های آلوده نیز ممنوع است و فقط مسافران هرمزگانی و سیستان و بلوچستانی به شرط عبور و عدم توقف می‌توانند وارد استان کرمان شوند.
این وضعیت موجب خانه‌نشینی بخش قابل توجهی از فعالان بخش گردشگری در استانی شده که در سال‌های اخیر با اقبال قابل توجه مسافران ایرانی و خارجی مواجه بوده است و گردشگران را نیز از دیدن گنجینه‌های گردشگری بزرگترین استان کشور محروم کرده و به همین دلیل در این گزارش هفت اثر ثبت جهانی کرمان را به گردشگرانی که در سال جاری برای ارتقای سلامت عمومی و گسستن زنجیر شیوع کرونا در خانه مانده‌اند، معرفی می‌کنیم.
ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان / میراثی از اعماق تاریخ
ارگ بم یکی از کهن‌ترین آثار تاریخی ایران زمین محسوب می‌شود، تا قبل از زمین لرزه بم قدمت این بنا 2 هزار و 500 سال تخمین زده می‌شد ولی بعد از تخریب این بنای تاریخی و حضور باستانشناسان و مطالعات جدید در تل آتشین این ارگ مشخص شد حداقل قدمت این بنا هفت هزار و 200 سال تخمین زده می‌شود.

کرمان رصد


اما تنها ارگ بم نیست که در شناسنامه پرونده ثبت جهانی این اثر ثبت شده، بلکه شهر بم نیز در این پرونده ثبت است و نخلستان‌های وسیع این شهر نیز به‌عنوان هویت این شهر در کنار ارگ بم سر به آسمان می سایند.
در سال‌های اخیر هر زمان آمار بازدید گردشگران را بررسی کنید، نام ارگ بم همیشه از جمله سه اثر پر بازدید ایران بوده است.
هر چند در زمین لرزه این شهر ویران شد، اما بعد از سال‌ها تلاش باستان‌شناسان که همچنان ادامه دارد، بار دیگر بازسازی شده و حالا شکیل تر و باشکوه‌تر از گذشته در صنعت گردشگری بین‌المللی فخرفروشی می‌کند.
نکته قابل توجه اینکه این بنا تا 100 سال قبل همچنین مسکونی بوده و چند روز قبل از پایان سال 98 آخرین سرباز این ارگ تاریخی که در شهر ریگان زندگی می‌کرد و 19 فرزند و 250 نوه داشت چشم از جهان فرو بست.
حیدر شهریاری مشهور به آخرین سرباز ارگ قدیم بم بود که در روستای رحمت‌آباد ریگان زندگی می‌کرد. هر چند سن دقیق وی مشخص نبود، اما سن این کهنه سرباز بیش از یک قرن تخمین زده می‌شود.
ارگ بم نمایی واقعی از نخستین شهرنشینی بشر محسوب می‌شود و شامل حاکم نشین و عامه‌نشین و تمام ارکان شهرنشینی نخستین محسوب می‌شود.
این ارگ بر روی کوهی هم ارتفاع ساخته شده که کاملاً مشرف بر شهر کنونی بم است که مساحت آن نزدیک‌به 180 هزار مترمربع و دیوارهایی به بلندی هفت متر و طول یک‌هزار و 815 متر آن را در بر گرفته است.
بخش حکومتی این بنای بزرگ شامل دژ نظامی، عمارت چهار فصل، سربازخانه، چاه آب عمیق و اصطبل به گنجایش 200 رأس اسب است و در بخش رعیت‌نشین نیز 400 خانه از طبقات مختلف جامعه آن زمان و مسیر سنگ‌فرش، و تمامی ارکان یک زندگی شهرنشینی وجود دارد.
باغ طبقاتی شاهزاده ماهان عروس باغ‌های ایرانی / تاجی بر معماری تاریخی ایران
باغ شاهزاده ماهان بعد از ارگ بم دومین بنای ثبت جهانی کرمان از نظر جذابیت از دیدگاه گردشگرانی است که به استان کرمان سفر می‌کنند. این بنا در شهر ماهان که در 20 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و در سال 1309 به دستور محمدحسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد.
این بنا از 2 بخش غربی و شرقی تشکیل شده ولی بخش‌هایی از سر در ورودی باغ نیمه‌کاره است و هیچ گاه تکمیل نشده و گفته می‌شود در زمان ساخت بخش شرقی باغ حاکم وقت می میرد و معمار بنا که از ظلم وی به تنگ آمده بوده فرار می‌کند و هنوز هم کاشی‌های باقی‌مانده کار گذاشته نشده است.

کرمان رصد


این باغ زیبا که به صورت طبقاتی ساخته شده است 3.5 هکتار وسعت دارد و در دامنه کوه تیگران قرار دارد و همین شیب و معماری خاص ایرانی موجب فعال شدن ده‌ها فواره موجود در این باغ بدون استفاده از انرژی شده است.
در دوسوی باغ، صدها اصله درخت میوه سردسیری کاشته شده و درخت چنار کهن‌سال شکوه جاودانی به این باغ داده است.
کوشک مرکزی و کوشک ورودی باغ بسیار زیبا و شامل گچ‌بری و آینه‌های رنگارنگ است و حمامی شبیه حمام گنج علی‌خان در بازار بزرگ کرمان در آن ساخته شده است.
چشم‌انداز این باغ بسیار زیبا است و در ایام گردشگری بعد از ارگ بم بیشترین گردشگر را در خود جای می‌دهد. این باغ ادغامی از آب، گیاهان زیبا و معماری نور و رنگ است که برای همیشه در ذهن گردشگران باقی می‌ماند.
باغ شاهزاده در 2 کیلومتری باغ شهر ماهان قرار دارد؛ در این شهر زیبا باغ‌های وسیع میوه‌های گرمسیری و گل‌محمدی وجود دارد و به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های شهرهای تاریخی ایران محسوب می‌شود که عمارت بسیار زیبایی که شامل مقبره عارف شهیر ایران شاه نعمت‌الله ولی است را شامل می‌شود.
دومین روستای دست کند در دل کوه / روستای صخره‌ای میمند شکوه تاریخ ایران
روستای دست کند میمند در دل کوه هزاران سال قبل توسط انسان‌های اولیه ایجاد شده است، در خانه‌های سنگی این روستا که در عمق کوه کنده شده‌اند هنوز هم اهالی روستا زندگی می‌کنند و با زبان مختص به خود که برگرفته از زبان پهلوی است صحبت می‌کنند.
این روستای صخره‌ای که قدمت 8000 تا 12000 سال قدمت دارد تیر ماه سال 94 ثبت جهانی شد.
روستای صخره‌ای میمند در 30 کیلومتری شهر شهربابک قرار دارد و گویی تاریخ در این روستا متوقف شده مهمترین شاخصی که بین این روستای صخره‌ای با سایر روستاهای معدود موجود در دنیا فرق گذاشته این است که زندگی در تمامی خانه‌های روستای به سبک کهن جریان دارد.

کرمان رصد


روستای میمند شهربابک روی هم رفته دارای 406 کیچه یا همان خانه و 2560 اتاق است ارکان مختلف زندگی در این روستای صخره‌ای به چشم می‌خورد و مردم همچنان آداب و رسوم کهنی که از اجداد خود به ارث برده‌اند پیروی می‌کنند و به آن وفادار هستند.
میمند دارای ارکانی شامل خانه، مدرسه، کوچه‌های سنگی، حسینیه، مسجد و حمام می‌باشد این روستا در قرون هشتم تا هفتم بعد از میلاد توسط قوم ماد در غرب ایران زمین در دل کوه ساخته شده و بدون شک کار احداث این روستا توسط اقوام آریایی انجام شده است.
معماری روستا به گونه‌ای است که اقوام مهاجم توان تصرف روستا را نداشته‌اند در مقابل اقلیم منطقه نیز سازگار بوده، در روزهای سرد زمستان درون کیچه ها گرم و در روزهای گرم تابستان کیچه ها خنک می‌باشند و اشیای کشف شده و سنگ نگاره‌های از دوران اشکانیان، ساسانیان و دوران اسلامی به جای مانده است.
در این روستا که مردمانش به سنت اجدادشان زندگی می‌کنند به سادگی می‌توان سازگاری انسان با طبیعت را به تماشا نشست و هنوز مداخلات زندگی عصر جدید در این روستا نمایان نشده است.
تنها اثر طبیعی ثبت جهانی ایران مملو از عجایب باور نکردنی / قدم زدن در گرم‌ترین نقطه زمین
کویر لوت در تیر ماه سال 95 در فهرست آثار گردشگری یونسکو ثبت شد، این اثر یکی از پهناورترین آثار طبیعی ثبت جهانی یونسکو محسوب می‌شود و گردشگران اروپایی علاقه خاصی به حضور در این عرصه و زندگی در واحدهای بوم گردی کویر دارند.
این اثر ثبت جهانی استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی را شامل می‌شود اما 70 درصد از پهنه کویر لوت در کرمان قرار داد و 90 درصد از زیبایی‌های و داشته‌های کویر لوت نیز شامل کلوت ها، نبکاها، رودخانه شور، گرم‌ترین نقطه روی زمین، بلندترین تپه‌های جهان با نام ریگ یلان، دره رتیل ها و منطقه تاریخی تمدن خبیث، شهر کوتوله‌ها و روستای تاریخی شفیع آباد و دره کشیت در استان کرمان قرار گرفته است.

کرمان رصد


همچنین کمپ کویری مجهز نیز در این منطقه ایجاد شده که البته به دلیل شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا هم اکنون امکان استقرار در این کمپ به هیچ عنوان وجود ندارد.
گرم‌ترین نقطه زمین با درجه حرارت بیش از 72 درجه سانتی‌گراد نیز در همین منطقه قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های گردشگری برای ماجراجویان و کویرنوردان محسوب می‌شود.
کلوت ها که به شهر خیالی کویر شهرت دارند یکی از زیباترین عارضه‌های کویری محسوب می‌شوند که به شهر خیالی کویر مشهور است.
ارتفاع برخی از کلوت ها 480 متر است که به دلیل فرسایش بادی و آب به وجود آمده‌اند. همچنین 40 مخروط آتش فشانی نیز در کویر لوت در مجاورت کلوت ها وجود دارد که زیبایی خاصی به منطقه داده‌اند. مجموعه کلوت ها به طول چندین کیلومتر در قسمت جنوبی کویر لوت مانند کمربندی شهر شهداد را فرا گرفته‌اند.
دشت گندم بریان یکی از گرم‌ترین مناطق کویر محسوب می‌شود که تا قبل از این گمان می‌رفت؛ گرم‌ترین نقطه زمین در این منطقه قرار دارد، اما طبق آخرین تحقیقات گرم‌ترین نقطه زمین در چاله مرکزی لوت قرار دارد. نبکاها نیز که به گلدان‌های کویر شهرت دارند شامل عارضه‌ای شنی است که بر روی آن گیاه کویری قرار دارد.
نگاهی به تنها اثر ثبت جهانی صنایع دستی کرمان / گلیم شریکی پیچ نماد هنر زنان سیرجانی
گلیم شریکی پیچ یکی از بافته‌های صنایع دستی استان کرمان است که مرکز تولید آن روستای دارستان در شهرستان سیرجان است، این اسم از دارهای این گلیم گرفته شده است.
این اثر هنری کرمان شهریور ماه سال 96 ثبت جهانی شد، تولید این دست بافت در واقع شامل یک خرده فرهنگ غنی است که سال‌ها با زندگی مردم سیرجان و به خصوص روستاهای اطراف گره خورده است.
هیچیک از مواد اولیه بافت این گلیم از مکان دیگر وارد نمی‌شود و پس از چیدن پشم گوسفندان و بزهای منطقه روستاییان اقدام به ریسیدن پشم و تولید نخ می‌کنند و در نهایت رنگ‌های مورد نیاز نیز از گیاهان بومی کوه‌های اطراف تهیه و کار رنگرزی انجام می‌شود و در آخر گلیم با طرح‌های و نقش‌های خاص سیرجان به دست مردم هنرمند که اکثر زن هستند بافته و روانه بازارهای جهانی می‌شود.

کرمان رصد


200 کارگاه انفرادی در سیرجان در خصوص بافت این نوع گلیم فعالیت دارند و در خانه بسیاری از مردم منطقه به خصوص روستای دارستان گلیم‌های شریکی پیچ بافته می‌شود، طرح‌های گلیم نیز برگرفته از طرح و نقش‌های محلی به خصوص عشایری است.
ثبت جهانی این گلیم موجب رونق گرفتن تجارت و پویایی در این منطقه شده و تجار کشورهای مختلف با حضور در سیرجان گلیم‌های دست بافت زنان روستایی را با قیمت خوبی خریداری و روانه بازارهای جهانی می‌کنند.
سالانه 50 هزار مترمربع گلیم به ارزش 50 میلیارد تومان در این منطقه بافته می‌شود و گلیم شریکی پیچ در کنار قالی کرمان که آوازه‌ای جهانی دارد این روزها توانسته در زمینه ارزآوری نقش قابل توجهی ایفا کند.
حالا سیرجان را به عنوان شهر جهانی گلیم در جهان می‌شناسند و شاخص ترین عنصر در راستای تولید این گلیم، نقش آن در زندگی روزمره زنان عشایر و روستایی سیرجان بوده که در پرنده ثبت جهانی این اثر مورد تاکید بازرسان یونسکو قرار گرفته است.
مهارت بافت این گلیم که توسط چندین نفر انجام می‌شود نسل به نسل منتقل می‌شود به‌طوری که اگر در کارگاه‌های خانگی حضور یابید در پای یک گلیم می‌توان سه نسل از این خانواده را شامل نوه، فرزند، مادر بزرگ را مشغول بافت این اثر هنری مشاهده کرد.
مردان نیز در زمینه پشم ریسی و زنگ آمیزی تلاش می‌کنند و زنجیره‌ای پیوسته از کار و تلاش برای توسعه اشتغال و کارآفرینی در این صنعت مشاهده می‌شود.
قنات رمز حیات در عمق کویر / سازه‌هایی آبی که موجب تعجب کارشناسان یونسکو شد
2 پرونده دیگر ثبت جهانی استان کرمان شامل پرونده قنات گوهر ریز جوپار و قنات‌های اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم می‌شود.
قنات از گذشته مهمترین منبع تأمین آب در کویر استان کرمان بوده است، معروف ترین این قنات‌ها در شهر جوپار و شهرستان بم قرار دارند.

کرمان رصد


در کاوش‌های صورت گرفته در برخی از این قنات‌ها کتیبه‌هایی از دوران هخامنشی کشف شده است و هنوز هم مردم استان کرمان به قنات‌ها توجه خاصی دارند.
آب شرب بسیاری از شهرها و کشاورزی منطقه وابسته به قنات است و در شهرستان بم حجم آب خروجی از برخی از این قنات‌ها به حدی است که به رودخانه خروشانی می‌ماند که از دل خاک خارج می‌شود.
هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها از احداث این قنات‌ها مقنی ها در استان فعال هستند و به احداث و یا لایروبی این سازه‌های آبی می‌پردازند.
قنات‌های کرمان در سال 95 ثبت جهانی شده‌اند و حفاظت و حراست از آنها مورد توجه قرار گرفته است. هزار و 930 قنات در کرمان وجود دارد، این سازه‌های آبی در مکان‌هایی از استان کرمان احداث شده که فاقد رودخانه و بارندگی قابل توجه سالانه است و با حفر تعداد قابل توجهی چاه در دامنه شیب دار و اتصال آنها از عمق زمین به یکدیگر توسط کانال‌های متعدد و در نهایت بیرون آمدن مظهر قنات در پایین دست آب استحصال می‌شود که هنوز هم در تأمین آب و ادامه زندگی برخی از روستاها و حتی شهرهای کرمان نقش اساسی دارد. به‌طوری که با خشک شدن برخی از قنات‌های موجود در استان کرمان گاه یک روستا قدیمی از سکنه خالی و یا آب در برخی از شهرهای با افت فشار مواجه می‌شود.
از پذیرش مسافر تا اتمام ویروس کرونا معذوریم
کرمانی‌ها هر چند که به میهمان نوازی شهره هستند اما شیوع ویروس کرونا در سال جاری موجب شده درب همه این آثار گردشگری به روی مردم بسته شود و هتل‌ها و اقامتگاه‌ها نیز از پذیرش مسافر معذور هستند، اما پس از اتمام شیوع کرونا و در فصل‌های گردشگری پیش رو کرمان برای پذیرایی از گردشگران آماده خواهد بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای ضوابط طرح سلامت اجتماعی مجتمع‌های مسکونی پر جمعیت در کیش

هشدار به شایعه سازان/به جز 12 صنف سایر اصناف اجازه فعالیت ندارند

نیازمند صرفه جویی در مصرف آب هستیم/ آبیاری فضای سبز از آب آشامیدنی در ادارات تفکیک شود

شمار بیماران مبتلا به کرونا در کرمان 285 نفر رسید

استانداردهای بالای خدمات در راستای کنترل ویروس کرونا در کیش

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم "

پیام وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز جهانی "اوتیسم " ؛ فاصله گذاری اجتماعی فرصتی برای درک جهان متفاوت معلولین عزیز برای همه ماست/ با شناخت جهان معلولین همه بدنبال بهبود وضعیت آن ها باشیم

برخورد قانونی با متخلفان مصوبات شورای سلامت کیش

تقدیر از اقدامات کیش در پیشگیری و درمان بیماری کووید 19

کرونا به صنعت گردشگری کرمان 218 میلیارد تومان خسارت وارد کرد

مجلس برای بازگرداندن حیات به صنعت گردشگری کرمان پیگیر است

پویش "کتابخوانی خانوادگی روزهای چهاردهم هر ماه " اجرا می‌شود

خسارت 218 میلیاردی ویروس کرونا به حوزه گردشگری استان کرمان

شریعتمداری درگذشت برادر نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت

سامانه اینترنتی بازارگاه ایران آغاز به کار کرد

کرونا، تاکنون 218 میلیارد تومان به حوزه گردشگری استان کرمان خسارت وارد کرده است

نظر کارشناسان بهداشتی، ملاک عمل برای بازگشت شهر به روال عادی است

آغاز توزیع رایگان بیست هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

تقدیر از اقدامات موثر بیمارستان کیش در راستای پیشگیری از ویروس کرونا

مشکلات صنوف متضرر از کرونا بررسی می‌شود

50 هزار ماسک توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کرمان تهیه و توزیع شد

بررسی وضعیت مناطق سیل‌زده جنوب کرمان با حضور استاندار کرمان 99/1/4

نظر کارشناسان بهداشتی، ملاک عمل برای بازگشت شهر به روال عادی/ کمک موسسات غیردولتی و خیران به واحدهای متاثر از کرونا ویروس

عزم جدی مسئولان برای جبران تخریب‌های جنوب کرمان از سیل

62 درصد پرونده های معوق و مسن قضایی در کرمان تعیین تکلیف شد

برنامه‌های کتابخانه های عمومی کرمان برای ایام اپیدمی کرونا

آغاز توزیع رایگان محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح در کیش

آموزش از راه دور در مناطق روستایی کرمان تداوم خواهد یافت

عشایر کرمان برای تعویق کوچ نیازمند حمایت هستند

ستاد بازسازی شهر زهکلوت جنوب کرمان تشکیل شد

قدردانی استاندار کرمان از مردم برای رعایت توصیه‌های بهداشتی

خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان زهکلوت استان کرمان بی‌وقفه ادامه دارد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

امام جمعه کرمان: گذر از کرونا به عزم ملی نیاز دارد

اجرای طرح محدودیت تردد در123 نقطه از استان کرمان

نخستین ستاد استانی مدیریت پساکرونا کشور در کرمان راه اندازی شد

مردم خوب استان کرمان؛ سپاسگزارم

استاندار کرمان نخستین ستاد استانی مدیریت پسا کرونا را در کشور راه اندازی کرد

همکاری مردم استان کرمان در روز طبیعت خیلی خوب بود

روز طبیعت نمادی از انسجام کیشوندان در مبارزه با ویروس کرونا

روز طبیعت را به حرمت ایثارگری کادر پزشکی در خانه ماندیم

مرد گمشده در کوه‌های جبالبارز جیرفت نجات یافت

جزییاتی از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کرمان در روز سیزده بدر

ادارات و بانک‌های استان کرمان فردا باز هستند

کنترل شدید جاده های کرمان

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‎‌های کرمان تا 15 فروردین تمدید شد

افزون بر 22 هزار نفر در سیل کرمان امدادرسانی شدند

عشایر کوچ بهاره خود را به تعویق بیندازند

32 بیمار در کرمان بر اثر کرونا جان باختند/تست 22مورد جدید مثبت شد

بَزم آسمان و جانِ جازموریان