کرمان رصد

آخرين مطالب

توسعه فضای سبز کرمان در تلاطم کم‌آبی اجتماعي

توسعه فضای سبز کرمان در تلاطم کم‌آبی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - توسعه فضای سبز به عنوان فراهم‌کننده خدمات اجتماعی و نقش مستقیم بر وضعیت روحی و روانی جامعه همواره مورد تاکید جامعه‌شناسان و روانشناسان قرار دارد و هفته منابع طبیعی بهبود منظر فضای شهری استان کویری کرمان هم با وجود تمامی محدودیت‌های تنش کم‌آبی در دستور ویژه کار مدیران شهری قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، فضای سبز شهر کرمان با وجود مشکل کمبود آب این استان به نسبت جمعیت، در وضعیت مطلوبی قرار گرفته و به گفته مسئولان اکنون در این شهر به ازای هر نفر، 17.4 مترمربع فضای سبز وجود دارد، ضمن اینکه این میزان با تلاش شهرداری کرمان رو به افزایش است.
هفته منابع طبیعی نیز فرصت مناسبی برای بررسی وضعیت فضای سبز شهر کرمان محسوب می‌شود لذا در همین رابطه ایده‌ها، راهکارها و چالش های توسعه فضای سبز شهری را با توجه به ضرورت آن، از زبان مدیران دستگاه‌های متولی بررسی و رصد می‌شود.
ضرورت همکاری دستگاه‌ها برای تأمین آب فضای سبز شهر کرمان
شهردار کرمان در گفت‌ و گو به مناسبت هفته منابع طبیعی و بهار سال نو ، درخت را دارای مزیت‌های فراوان برای همگان دانست و گفت: درخت در منظرزایی و کنترل آلودگی هوا، نقش بسزایی دارد؛ ضمن این‌که در حافظه تاریخی مردم می‌ماند و مردم با فضای سبز شهری، رابطه عاطفی برقرار می‌کنند.
سیدمهران عالم‌زاده افزود: رسالت همه ما این است که این نعمت خدادادی را پاس بداریم و در حفظ و نگهداری آن بکوشیم.
وی با بیان این‌که فضاهای سبز شهری، دارای بازدهی اجتماعی هستند، گفت: مهم‌ترین اثر فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست‌محیطی است که محیطی مناسب برای زیست شهروندان فراهم می‌کند و موجب ارتقای کیفی در زندگی شهروندان می‌شود.
شهردار کرمان از فضای سبز شهری به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع یاد کرد و گفت: مهم‌ترین اثرات فضای سبز در شهرها، کاهش آلودگی هوا، تلطیف هوا و جذب گرد و غبار است.
عالم‌زاده با اشاره به ضرورت توسعه فضای سبز در شهر کرمان، کمبود آب را یکی از مشکلات اصلی در این شهر دانست و بر حل این مشکل توسط دستگاه‌های مربوط ازجمله سازمان های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تأکید کرد.
سرانه فضای سبز شهر کرمان 17.4 مترمربع شد
معاون خدمات شهری شهردار کرمان نیز با بیان اینکه فضای سبز شهر کرمان به ازای هر نفر 17:4 مترمربع شده است، گفت: این میزان برای شهری مثل کرمان که با کمبود آب مواجه است، سرانه مناسبی تلقی می‌شود.
مهدی نیکویی در خصوص وضعیت درخت‌های بلوار جمهوری‌اسلامی نیز گفت: فاز اول بهسازی فضای سبز این بلوار به طول 800 متر از سه‌راهی هوانیروز تا روبه‌روی اداره‌کل ورزش و جوانان استان در حال اجرا است.
وی افزود: به‌ منظور بهسازی فضای سبز بلوار جمهوری‌ اسلامی، خاک بی‌کیفیت و ریشه درختان آفت‌زده به عمق یک‌ونیم متر جمع‌آوری می‌شود.
معاون خدمات شهری شهردار کرمان با بیان اینکه پس از جمع‌آوری خاک بی‌کیفیت، مجدد خاک‌ریزی می‌شود، گفت: براساس آزمایشات مرکز تحقیقات کشاورزی، خاک باکیفیتی که مورد تأیید کارشناسان است، جایگزین خاک قبلی خواهد شد.
بهسازی فضای سبز گلزار شهدا
نیکویی در خصوص بهسازی گلزار شهدا هم گفت: در محدوده گلزار شهدا یکهزار و 661 اصله درختچه و گل کاشته شد.
وی افزود: زیباسازی ورودی جنگل قائم (عج) از سمت گنبد جبلیه نیز در دستور کار است که در این زمینه یک‌سری جعبه‌های گل نصب و درختچه و گل کاشته می‌شود.
معاون خدمات شهری شهردار کرمان با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز بیان داشت: زیباسازی شهر نیز در دستور کار است که در این رابطه تعدادی گل فصلی خریداری و در نقاط مناسب کاشته می‌شود.
نیکویی در خصوص کمربند سبز شهر کرمان هم گفت: پیش‌بینی اجرای کمربند سبز، 2 هزار هکتار بوده که تاکنون، 210 هکتار اجرا شده است.
وی افزود: در صورتی که آب مورد نیاز تأمین شود، کمربند سبز گسترش پیدا خواهد کرد.
معاون خدمات شهری شهردار کرمان در عین حال از واکاری کمربند سبز خبر داد و گفت: واکاری کمربند سبز در دستور کار قرار گرفته و حدود سه هزار اصله درخت در این منطقه کاشته خواهد شد.
راهکارها و مشکلات توسعه فضای سبز کرمان
همچنین مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بر ضرورت نیاز فضای سبز شهر کرمان به سهمی از پساب فاضلاب تأکید کرد و گفت: 30 تا 40 درصد از پساب فاضلاب شهر، باید به‌صورت فاضلاب خام در اختیار شهرداری قرار گیرد، اما متأسفانه به‌طور کامل به بخش صنعت واگذار شده است.
یدالله علیزاده افزود: با توجه به اینکه بخشی از آب فضای سبز شهر از چاه‌های خانگی تأمین می‌شود، با گسترش شبکه فاضلاب، بسیاری از چاه‌های آب خشک خواهد شد و با مشکل تأمین آب برای فضای سبز شهر مواجه می‌شویم.
وی مشکل دیگر فضای سبز شهر کرمان را اجرای ناقص شبکه آب خام در شهر کرمان دانست و گفت: اگر شبکه آب خام کامل اجرا شود، آبیاری فضای سبز توسط آب شرب و حمل آب از طریق تانکرها، حذف می‌شود و دوره آبیاری نیز کاهش می‌یابد؛ ضمن این‌که با اجرای کامل این طرح می‌توانیم فضای سبز شهر را هم توسعه دهیم.
علیزاده افزود: برای اجرای شبکه آب خام، با یکی از شرکت‌ها قرارداد منعقد کرده‌ایم و اکنون، شبکه آب خام در حال طراحی است که در سال آینده آماده می‌شود و در سال آینده می‌توانیم براساس طرح شبکه آب خام، لوله‌گذاری کنیم.
وی ادامه داد: آبیاری غرق‌آبی جنگل قائم (عج‌) هم از دیگر مشکلات است که به‌دنبال استفاده از روش‌های نوین آبیاری هستیم که در صورت تصویب شورای اسلامی شهر کرمان، آبیاری پردیسان قائم (عج‌) به‌صورت زیرسطحی اجرا خواهد شد.
علیزاده بیان کرد: برای اجرای آبیاری زیرسطحی در جنگل قائم (عج)، حدود 6.5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
اقدامات شهرداران کرمان در توسعه فضای شهری
شهرداری منطقه یک شهر کرمان نیز با اشاره به هفته منابع طبیعی و آستانه سال نو گفت: در این ایام در مجموع چهار هزار و 230 اصله درخت و درختچه در این منطقه کاشته شده است.
رضا خیاط‌زاده افزود: در محدوده این منطقه به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، یکهزار و 550 اصله کاج، یکهزار و 480 اصله زبان‌گنجشک، یکهزار و 200 اصله عناب تلخ و 900 گل شب‌بو کاشته شد.
شهردار منطقه 2 نیز با بیان اینکه تا پایان امسال بیش از یکهزار و 800 اصله درخت و درختچه در این منطقه کاشته می‌شود، گفت: از این تعداد 815 اصله کاج تهران، 864 اصله زبان‌گنجشک، 11 اصله کاج کله‌قندی، 10 اصله توت مجنون و مابقی زیتون تلخ هستند.
علی سعیدی افزود: این تعداد درخت در خیابان ستاری، حمزه شمالی، کوچه 9 خیابان اقبال، کوچه 22 خیابان میثم، کوچه 15 خیابان شب‌بو، کوچه 6 بلوار پزشک، کوچه 90 بولوار هوانیروز، یاس یک، بولوار غدیر یک، بلوار جمهوری‌اسلامی (بیمارستان شهیدبهشتی) و انتهای پارک علی ضیا کاشته می‌شود.
شهردار منطقه سه نیز با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، از کاشت گل در معابر، چهارراه‌ها و میادین این منطقه خبر داد.
رامین امیرمداح افزود: همچنین به مناسبت روز درخت‌کاری، 2 هزار از انواع درخت کاج تهران، عناب تلخ و زبان گنجشک دربزرگراه‌ها، کمربند سبز و بلوار شاهد کاشته شده است.
وی ادامه داد: هم‌چنین 500 اصله درخت زیتون در اختیار شهردار محله‌های منطقه سه قرار گرفت تا به کمک اهالی، در محله‌های مختلف منطقه کاشته شود.
شهردار منطقه چهار نیز گفت: بیش از یکهزار و 840 اصله درخت در بلوار 22 بهمن، بلوار ابراهیم خلیل‌الله، بلوار ساوه، خیابان شهیدمصطفی خمینی، بلوار امام صادق علیه‌السلام، خیابان 17 شهریور، خیابان سرباز و پل فجر کاشته شده است.
محمدحسین مؤمنی هم‌چنین از کاشت 200 عدد درختچه در پردیسان قائم (عج) خبر داد و گفت: هم‌چنین در محدوده منطقه چهار بیش از 59 هزار گل شامل گل بنفشه، گازانیا، همیشه‌ بهار و شب‌بو کاشته شده است.
شهردار منطقه پنج کرمان هم از کاشت 232 هزار نهال بنفشه در پارک‌ها و مثلثی‌های این منطقه (بافت تاریخی) ازجمله میدان‌های گنجعلی‌خان، توحید، شهدا، باغ‌ملی و پارک‌های ریاضیات، چهارراه بهداری، انقلاب و اکوشهر خبر داد.
علی‌اکبر قطب‌الدینی افزود: هم‌چنین حدود 40 هزار نهال شب‌بو در پارک ریاضیات، چهارراه بهداری، میدان توحید و محوطه کاروان‌سرا کاشته شده است.
وی به کاشت حدود یکهزار اصله درخت کاج و زبان گنجشک در معابر منطقه پنج (بافت تاریخی) اشاره کرد و گفت: این درخت‌ها در خیابان ابن سینا، فلسطین ، قدس، امام خمینی و شریعتی کاشته شده است.
افزایش جمعیت از یک‌سو، باعث افزایش ترافیک، افزایش حجم زباله تولیدی و افزایش کارگاه‌های صنعتی شده و از سوی دیگر، موجب از بین رفتن درختان و فضای سبز و در نتیجه اختلالات روحی و روانی در انسان می‌شود؛ لذا برای افزایش کیفیت محیط شهر، توجه بیشتر به فضای سبز شهری ضرورت دارد.
فضای سبز به‌عنوان فراهم‌کننده خدمات اجتماعی، لازمه کیفیت زندگی بشر و از اجزای مهم توسعۀ پایدار شهری محسوب می‌شود که در این رابطه شهرداری کرمان برای توسعه فضای سبز شهری، باوجود تمامی مشکلات به‌ویژه کمبود منابع آب، تمام تلاش خود را در شهر کویری کرمان به‌کار گرفته اند؛ بنابراین، ضرورت دارد سایر دستگاه‌ها نیز در زمینه توسعه فضای سبز شهری به‌ویژه در تأمین منابع آب از طریق واگذاری سهم شهرداری از پساب فاضلاب و آب‌های زیرسطحی، با شهرداری همکاری کنند.
برچسب‌ها
کرمان فضای سبز شهرداری کرمان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واژگونی پژوپارس در رفسنجان 2 کشته برجا گذاشت

بازدید مجازی از بناهای تاریخی استان کرمان فراهم شد

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

قیمت میوه در کرمان کاهش یافت

نخستین محموله ماسک وزارت صمت وارد کرمان شد

کرونا ورود به مناطق حفاظت شده کرمان را ممنوع کرد

سیل‌بندهای قلعه‌گنج ترمیم شد

دستگیری سارقان در جیرفت 117 درصد رشد یافت

تعطیلی کلاس‌های درس، باید حداقل تا پایان فروردین ماه تمدید شود

باز بودن تمامی محورهای مواصلاتی جنوب استان کرمان

90 درصد سد جیرفت آبگیری و دریچه‌های آن باز شد

وضعیت کپرنشینان سیل زده در جنوب کرمان

تست کرونای 16 مورد جدید در کرمان مثبت شد

توزیع اقلام اهدایی رهبری در کرمان/سیل محرومیت ریگان را نمایان کرد

ورودی های استان کرمان برای جلوگیری از شیوع کرونا بسته شد

وضعیت سلامت 81 هزار و 238 نفر درورودی ها استان کرمان بررسی شد

مشکلات اقتصادی اصناف و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پیگیری می‌شود

تعطیلی کلاس‌های درس، حداقل تا پایان فروردین ماه باید تمدید شود

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

ورودی‌های استان کرمان بسته شد / تعطیلی پمپ بنزین‌ها شایعه است

بلایای طبیعی، 13 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان کرمان خسارت وارد کرد

مسافران نوروزی هرچه سریع تر استان کرمان را ترک کنند

کاهش 17 درصدی مصرف سوخت در استان کرمان/اعمال جریمه 500 هزار تومانی برای 14 خودروی متخلف

امکان تعطیلی معادن وجود ندارد، ساعات را باید محدود کرد

شهرداری ها مانع تجمع کارگران فصلی در شهرها شوند

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

کنترل ورودی ها و خروجی های کرمان/سوله های ورزشی مجهز به تخت شدند

پر شدن چاه‌های فاضلاب یکی از اساسی ترین مشکلات مردم زهکلوت است

جذب مشارکت‌های مردمی در آموزش و پرورش کرمان رشد سه برابری دارد

81238 نفر در 70 ورودی شهرستانهای استان کنترل شدند

تعداد افراد مبتلا به کرونا در کرمان به 228 نفر رسید

ورودی‌های استان کرمان بسته شد

امکان تعطیلی بخش‌های صنعت و تولید وجود ندارد، ساعات را باید محدود کرد

مشکلات اقتصادی اصناف و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا پیگیری می شود

اصل این تصمیم بر عدم تجمعات بوده نه تعطیلی واحدهای تولیدی و صنفی

هواشناسی کرمان نسبت به طغیان رودخانه‌های فصلی هشدار داد

سپاه جان پناه و سپربلای مردم است

در خانه بمانید و مجازی از جاذبه‌های گردشگری کرمان بازدید کنید

ملاک تصمیم گیری برای ساعت کاری بخشنامه سازمان اداری واستخدامی است

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌های فصلی در استان کرمان

مناطق سیل زده زهکلوت و رودبار جنوب در قرق سپاه/هدیه مقام معظم رهبری به سیل‌زدگان جنوب کرمان

مناطق سیل زده زهکلوت و رودبار جنوب در قرق سپاه/تشریح جزییات هدیه مقام معظم رهبری به سیل‌زدگان

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

کنترل ورودی‌های استان به معنای حفاظت از جان مردم است

اجازه تجمع در سیزده بدر را نخواهیم داد

سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها جهش تولید را محقق می‌کند

ورود اولین محموله ماسک وزارت صمت به استان کرمان

تماس‌های 4030 را پاسخ دهید