کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارشی از آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان

افزایش مبتلایان به 77 نفر/ رد پای سفرها در بین بیماران کرمانی/وضعیت استان اضطراری است اجتماعي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان را تشریح کرد.

دکتر "مهدی شفیعی" عصر امروز جمعه 23 اسفندماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان گفت: طی 24 ساعت گذشته و براساس نتایج آزمایشگاهی، جواب قطعی 12 مورد در استان کرمان مثبت اعلام شد که بر این اساس تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان به 77 نفر رسید.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وضعیت این 12 نفر گفت: اگر اپیدمی بیماری کووید 19 را به لحاظ علمی رصد کنیم، مسیر درستی که وزارت بهداشت حدس زده بود، نمایان شده است که نشان می دهد از این پس مردم باید توصیه های بهداشتی و اجتماعی را جدی تر بگیرند
وی با اشاره به اینکه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که تا دیروز یک دانشگاه سفید در نقشه کرونایی کشوری بود، اولین مورد آزمایش مثبت اعلام شد افزود: 2 مورد در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، یک مورد در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بم و بقیه موارد در بیمارستان های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده که در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان یک مورد مربوط به شهرستان زرند، یک مورد مربوطه به شهربابک و بقیه موارد مربوط به بیمارستان های شهر کرمان بوده است.
شفیعی با بیان اینکه از این 12 نفر، 6 مورد خانم و 6 مورد آقا بوده اند (با میانگین سنی بالای 65 سال) افزود: یکی از بیماران مبتلایی طی 24 ساعت گذشته، فرزند یکی دیگر از بیماران قبلی ما بوده است که در بیمارستان ها بستری شده بودند ضمن آنکه از یک خانواده 4 نفری جواب آزمایش 3 نفر مثبت اعلام شده است که منشا شیوع این بیماری در این خانواده از شخصی بوده که در گذشته به شهر قم سفر کرده بود.
باید در خانه نیز به نکات ریز بهداشتی توجه داشت
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه یک مورد دیگر بیماری بوده که نسبت فامیلی با یکی دیگر از بیماران کرونایی ما داشته و در رفت و آمد و دید و بازدید با این خانواده بوده است افزود: بحث فاصله گذاری اجتماعی و خودداری کردن از برگزاری مهمانی ها و حضور در تجمعات و رعایت آداب عطسه و سرفه کاملا در کیس های جدید مشهود است و باید از این پس حتی در خانه نیز به نکات ریز بهداشتی توجه داشت.
وی با اشاره به اینکه گردش ویروس در جامعه راه افتاده و شاید محیط خانه نیز دیگر امن نباشد اگر ترددها افزایش پیدا کند افزود: رد پای سفر همچنان در بین بیماران کرمانی وجود دارد.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که چرا در استان وضعیت اضطراری اعلام نمی شود تصریح کرد: آنچه که به نظر می‌رسد، رویکرد کشورها بسته به ظرفیت بهداشت و درمانی و قوانین آن کشور متفاوت خواهد بود و از روز گذشته نیز سازمان جهانی بهداشت، پاندمی کرونا را در دنیا اعلام کرده و بیماری کرونا جهانی شده است.
شفیعی با اشاره به جلسات متعدد مدیریت بحران استان کرمان با محوریت کرونا ویروس در سطح استاندار کرمان و مدیران استانی و روسای دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: در استان وضعیت عادی نداریم و ما نیز در استان کرمان وضعیت بحرانی و اضطراری را اعلام کرده‌ایم. شاید اقدامات ما در سطح جامعه نمود ندارد اما در سطح دستگاه‌ها بسیار مشهود است و حتی اکنون از طریق خودروها در سطح شهر هشدارها را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تشریح فرایند دریافت و جواب آزمایشات تشخیصی کرونا عنوان کرد: جواب آزمایشات را فقط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌کند و دانشگاه علوم پزشکی کرمان تشریح آزمایشات استان را برعهده دارد و سایر دانشگاه‌ها حق این کار را به لحاظ قانونی ندارند.
پیش بینی روند افزایشی مبتلایان و بستریان ویروس کرونا در استان در هفته های آینده
وی در خصوص میزان بهداشتی بودن ماسک‌های تولیدی در کارگاه‌های تولید ماسک در استان نیز اظهار کرد: تعدادی از این کارگاه‌ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند اما اولین نکته این است که مردم باید بدانند که ماسک یکبار مصرف است ضمن آنکه ماسک‌های پارچه‌ای نیز که مردم استفاده می‌کنند، باید مرتبا شسته و بعد از خشک شدن شدن نیز اتو باید گردد.
شفیعی با تاکید برآنکه ویروس کووید 19 در همه نقاط استان در گردش است، تصریح کرد: حجم نمونه‌هایی که از دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان وارد آزمایشگاه مرجع کرمان می شوند، رو به افزایش است و پیش بینی می کنیم تعداد بستریان و مبتلایان به ویروس کرونا در استان در هفته‌های آینده روند افزایش داشته باشد.
وظیفه دانشگاه راهبری علمی است و ابزار مقابله با خاطیان را ندارد
وی در خصوص برگزاری تجمعات و مراسم‌های مذهبی عنوان کرد: راهبری علمی، وظیفه دانشگاه علوم پزشکی است و ابزار مقابله در دست دانشگاه نیست اما توصیه‌های دانشگاه علوم پزشکی در ستاد مقابله با کرونا در استانداری مطرح و مصوب می‌شوند و همه باید مصوبات را اجرا کنند که ما در قرارگاه استانی در زمینه مراسمات تصمیمات خوبی گرفته ایم و سازمان‌های متولی باید با خاطیان برخورد کنند.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه قطع سیکل انتقال ویروس توسط افراد مبتلای شناسایی شده، اظهار کرد: از همه مواردی که به عنوان مورد مثبت شناسایی می‌شوند، یک لیست خطی تهیه می‌شود که در این لیست مشخص می شود فرد بیمار در 14 روز گذشته با چه کسانی در ارتباط بوده که در این راستا افراد مشکوک مورد معاینه قرار می‌گیرند و ما سعی می‌کنیم موارد بیماری را در ابتدای ابتلای به این ویروس شناسایی و در منزل ایزوله کنیم.
به‌دنبال قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس هستیم
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید برآنکه به‌دنبال قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس هستیم، تصریح کرد: در استان کرمان چند مورد کودک در تشخیص اولیه مشکوک به کرونا را بستری کرده بودیم اما خوشبختانه جواب آزمایش آنها منفی شد ضمن آنکه باید عنوان کرد که از روز گذشته مورد فوتی دیگری نداشتیم.
شفیعی در ادامه نقاهتگاه‌های استان کرمان را مکان های مناسب و خوبی برای بقیه روند نقاهت بیماران کرونایی در استان دانست و بیان کرد: اکثریت افرادی که بهبود یافته‌اند هم اکنون در منزل به سر می برند و هم اکنون حدود 4 مورد در نقاهتگاه‌های تعیین شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دوران نقاهت خود را می گذرانند.
وی ادامه داد: از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا بر نظافت دست، گندزدایی سطوح و فاصله گذاری اجتماعی تاکید زیادی داشتیم که در راستای فاصله گذاری اجتماعی، مراکز آموزشی را تعطیل کردیم. در استان مصوبات بسیار خوبی در راستای کاهش شیوع این بیماری داشته‌ایم که متاسفانه در برخی موارد مردم مقاومت کرده و مصوبات را اجرایی نمی‌کنند این در حالی است که مردم باید بدانند کاهش شیوع به رفتار ما بستگی دارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به رده سنی و تاریخچه سلامتی افراد فوت شده به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمان، ادامه داد: افراد مبتلا به ویروس کرونا که سن‌ آنها بالا یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، احتمال مرگ در آنها بیشتر از سایر افراد خواهد بود لذا از 4 نفری که در استان کرمان به دلیل ویروس کرونا فوت شده‌اند، 3 نفر دارای کهولت سن و 2 نفر نیز دارای بیماری زمینه‌ای بوده اند(یک نفر از فوت شدگان هم سن بالا و هم بیماری زمینه‌ای داشته‌ است).
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره تجمعات در سطح استان و برگزاری برخی مراسمات نیز بیان کرد: در قرارگاه استانی ستاد مقابله با کرونا مصوباتی در این راستا داشتیم که یکی از این موارد، احتمال ازدحام جمعیت در گلزار شهدای کرمان در روز پنجشنبه آخر سال است که در این راستا مقرر شد از صبح روز پنجشنبه آخر سال محدودیت‌های ترافیکی، در اطراف گلزار شهدای کرمان از سوی پلیس اعمال شود اما قطعا برخی از مردم از این قانون تخطی خواهند کرد و به گلزار می‌روند ولی ما سعی خود را در این زمینه انجام می‌دهیم تا مبتلایان را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: خواهش داریم که مردم امسال مانند سال های گذشته مراسم چهارشنبه‌سوری را برگزار نکنند و طبق مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا اجازه تجمع مردم را نخواهیم داد و در سطح شهر نیز جلوی تجمعات چهارشنبه‌سوری گرفته خواهد شد.
مدیرگروه بیمارهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره آخرین آمار مشکوکین به ویروس کرونا از ابتدای این اپیدمی در استان کرمان عنوان کرد: از ابتدای اپیدمی ویروس کووید 19 تا امروز (جمعه 23 اسفندماه) 859 نفر بیمار تنفسی به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند که از این تعداد 407 نفر مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بودند که در این مدت حجم نمونه‌های گرفته شده از افراد 466 مورد بوده که جواب آزمایش قطعی 77 مورد مثبت و 389 مورد منفی بوده است همچنین در این مدت نیز 19 مورد ابتلا به ویروس کرونا با حال عمومی خوب از بیمارستان های سطح استان ترخیص شده اند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

پارک ملی خَبْر کرمان دچار آتش سوزی شد

جایگزین مهناز افشار در عاشقانه 2 چه کسی است؟ + عکس

آتش‌سوزی در جنگل‌های پُشتکوه بافت

مثبت شدن تست کرونای 108 بیمار در کرمان

بهاره رهنما کرونا گرفت + عکس در قرنطینه

ریحانه پارسا گشت ارشادی شد + عکس

324 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری هستند

پاسخ به یک غفلت 15 ساله | علی حیدری

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

لزوم حرکت به سمت اقتصاد پویا با تکیه بر توان داخلی

تصادف شدید دو خودرو در کرمان؛ 16 نفر کشته و زخمی شدند

امام جمعه کرمان: زنجیر نفت را از پای اقتصاد کشور باز کنیم

فردا چهره متفاوتی از تیم گل‌گهر می‌بینید/ نباید ناامید باشیم

عبدالله ویسی: بازی استقلال و پارس جنوبی زودتر برگزار شود

17 فوتی «کرونا» در یک روز در هرمزگان

خبر اعدام مجرم مشهدی، تقطیع شده است

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت + عکس

محدودیت‌های تازه در البرز و مازندران و تهران در پی شیوع مجدد کرونا

کرمان باز هم طوفانی می شود

دستگیری زن و شوهر کلاهبردار

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع شد

ماجرای اعدام خبرساز یک جوان در مشهد

کرونا 5000 نفر را در حوزه گردشگری کرمان بیکار کرد

کیانوش گرامی: از خواب پریدم و دیدم نفسم بالا نمی آید! + عکس

صندوق کارآفرینی امید کرمان هشت میلیارد تومان وام به متقاضیان داد

یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد

پروتکل بهداشتی بازگشایی مدارس فوتبال کرمان اعلام شد

جنجال برانگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما!! (+عکس)

پرسپولیس با 4 غایب مقابل ماشین سازی

حمله اراذل و اوباش به قهرمان بوکس ایران در حضور همسر و دخترش

یدالله طارمی درگذشت

آمریکا با برخورد سیاسی در بحران کرونا مردود شد

عبور کرونا از مرز هشدار در کرمان

افزایش 30 درصدی مصرف آب در رفسنجان

قربانیان ویروس کرونا در کرمان به 206 نفر رسید

مسابقه ملی پوپک قصه گو در کرمان اجرایی شد

متوسط رشد نرخ مالیاتی امسال 28 درصد است

رئیس امور مالیاتی: مالیات بر اساس مجموعه درآمد اشخاص تعریف می‌شود

75 درصد فعالان اقتصادی کرمان دغدغه مالیاتی و بانکی دارند

رییس اتاق : 75 درصد فعالان اقتصادی کرمان دغدغه مالیاتی و بانکی دارند

افتتاح پروژه 204 واحدی کارکنان دادگستری کرمان با حضور معاون قوه قضائیه

اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

دریافت ماهانه 12 هزار میلیارد تومان مالیات در کشور/سیاست های بخشودگی مالیاتی برگشت ناپذیر است

اقامه نماز جمعه فردا در سراسر کرمان

73 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری شدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/19

رکوردشکنی جدید فوتی‌ های کرونا در ایران: 221 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/19

بیمه، بانک و مالیات با فعالین اقتصادی کنار نیایند، در آینده خبری از واحدهای تولیدی نخواهد بود

1.5 تن مواد مخدر در استان کرمان کشف شد