کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارشی از آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان

افزایش مبتلایان به 77 نفر/ رد پای سفرها در بین بیماران کرمانی/وضعیت استان اضطراری است اجتماعي

افزایش مبتلایان به 77 نفر/ رد پای سفرها در بین بیماران کرمانی/وضعیت استان اضطراری است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان را تشریح کرد.

دکتر "مهدی شفیعی" عصر امروز جمعه 23 اسفندماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان گفت: طی 24 ساعت گذشته و براساس نتایج آزمایشگاهی، جواب قطعی 12 مورد در استان کرمان مثبت اعلام شد که بر این اساس تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سطح استان به 77 نفر رسید.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وضعیت این 12 نفر گفت: اگر اپیدمی بیماری کووید 19 را به لحاظ علمی رصد کنیم، مسیر درستی که وزارت بهداشت حدس زده بود، نمایان شده است که نشان می دهد از این پس مردم باید توصیه های بهداشتی و اجتماعی را جدی تر بگیرند
وی با اشاره به اینکه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که تا دیروز یک دانشگاه سفید در نقشه کرونایی کشوری بود، اولین مورد آزمایش مثبت اعلام شد افزود: 2 مورد در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، یک مورد در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بم و بقیه موارد در بیمارستان های زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بوده که در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان یک مورد مربوط به شهرستان زرند، یک مورد مربوطه به شهربابک و بقیه موارد مربوط به بیمارستان های شهر کرمان بوده است.
شفیعی با بیان اینکه از این 12 نفر، 6 مورد خانم و 6 مورد آقا بوده اند (با میانگین سنی بالای 65 سال) افزود: یکی از بیماران مبتلایی طی 24 ساعت گذشته، فرزند یکی دیگر از بیماران قبلی ما بوده است که در بیمارستان ها بستری شده بودند ضمن آنکه از یک خانواده 4 نفری جواب آزمایش 3 نفر مثبت اعلام شده است که منشا شیوع این بیماری در این خانواده از شخصی بوده که در گذشته به شهر قم سفر کرده بود.
باید در خانه نیز به نکات ریز بهداشتی توجه داشت
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه یک مورد دیگر بیماری بوده که نسبت فامیلی با یکی دیگر از بیماران کرونایی ما داشته و در رفت و آمد و دید و بازدید با این خانواده بوده است افزود: بحث فاصله گذاری اجتماعی و خودداری کردن از برگزاری مهمانی ها و حضور در تجمعات و رعایت آداب عطسه و سرفه کاملا در کیس های جدید مشهود است و باید از این پس حتی در خانه نیز به نکات ریز بهداشتی توجه داشت.
وی با اشاره به اینکه گردش ویروس در جامعه راه افتاده و شاید محیط خانه نیز دیگر امن نباشد اگر ترددها افزایش پیدا کند افزود: رد پای سفر همچنان در بین بیماران کرمانی وجود دارد.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که چرا در استان وضعیت اضطراری اعلام نمی شود تصریح کرد: آنچه که به نظر می‌رسد، رویکرد کشورها بسته به ظرفیت بهداشت و درمانی و قوانین آن کشور متفاوت خواهد بود و از روز گذشته نیز سازمان جهانی بهداشت، پاندمی کرونا را در دنیا اعلام کرده و بیماری کرونا جهانی شده است.
شفیعی با اشاره به جلسات متعدد مدیریت بحران استان کرمان با محوریت کرونا ویروس در سطح استاندار کرمان و مدیران استانی و روسای دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: در استان وضعیت عادی نداریم و ما نیز در استان کرمان وضعیت بحرانی و اضطراری را اعلام کرده‌ایم. شاید اقدامات ما در سطح جامعه نمود ندارد اما در سطح دستگاه‌ها بسیار مشهود است و حتی اکنون از طریق خودروها در سطح شهر هشدارها را اعلام می‌کنیم.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تشریح فرایند دریافت و جواب آزمایشات تشخیصی کرونا عنوان کرد: جواب آزمایشات را فقط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌کند و دانشگاه علوم پزشکی کرمان تشریح آزمایشات استان را برعهده دارد و سایر دانشگاه‌ها حق این کار را به لحاظ قانونی ندارند.
پیش بینی روند افزایشی مبتلایان و بستریان ویروس کرونا در استان در هفته های آینده
وی در خصوص میزان بهداشتی بودن ماسک‌های تولیدی در کارگاه‌های تولید ماسک در استان نیز اظهار کرد: تعدادی از این کارگاه‌ها زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند اما اولین نکته این است که مردم باید بدانند که ماسک یکبار مصرف است ضمن آنکه ماسک‌های پارچه‌ای نیز که مردم استفاده می‌کنند، باید مرتبا شسته و بعد از خشک شدن شدن نیز اتو باید گردد.
شفیعی با تاکید برآنکه ویروس کووید 19 در همه نقاط استان در گردش است، تصریح کرد: حجم نمونه‌هایی که از دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان وارد آزمایشگاه مرجع کرمان می شوند، رو به افزایش است و پیش بینی می کنیم تعداد بستریان و مبتلایان به ویروس کرونا در استان در هفته‌های آینده روند افزایش داشته باشد.
وظیفه دانشگاه راهبری علمی است و ابزار مقابله با خاطیان را ندارد
وی در خصوص برگزاری تجمعات و مراسم‌های مذهبی عنوان کرد: راهبری علمی، وظیفه دانشگاه علوم پزشکی است و ابزار مقابله در دست دانشگاه نیست اما توصیه‌های دانشگاه علوم پزشکی در ستاد مقابله با کرونا در استانداری مطرح و مصوب می‌شوند و همه باید مصوبات را اجرا کنند که ما در قرارگاه استانی در زمینه مراسمات تصمیمات خوبی گرفته ایم و سازمان‌های متولی باید با خاطیان برخورد کنند.
مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه قطع سیکل انتقال ویروس توسط افراد مبتلای شناسایی شده، اظهار کرد: از همه مواردی که به عنوان مورد مثبت شناسایی می‌شوند، یک لیست خطی تهیه می‌شود که در این لیست مشخص می شود فرد بیمار در 14 روز گذشته با چه کسانی در ارتباط بوده که در این راستا افراد مشکوک مورد معاینه قرار می‌گیرند و ما سعی می‌کنیم موارد بیماری را در ابتدای ابتلای به این ویروس شناسایی و در منزل ایزوله کنیم.
به‌دنبال قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس هستیم
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید برآنکه به‌دنبال قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس هستیم، تصریح کرد: در استان کرمان چند مورد کودک در تشخیص اولیه مشکوک به کرونا را بستری کرده بودیم اما خوشبختانه جواب آزمایش آنها منفی شد ضمن آنکه باید عنوان کرد که از روز گذشته مورد فوتی دیگری نداشتیم.
شفیعی در ادامه نقاهتگاه‌های استان کرمان را مکان های مناسب و خوبی برای بقیه روند نقاهت بیماران کرونایی در استان دانست و بیان کرد: اکثریت افرادی که بهبود یافته‌اند هم اکنون در منزل به سر می برند و هم اکنون حدود 4 مورد در نقاهتگاه‌های تعیین شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دوران نقاهت خود را می گذرانند.
وی ادامه داد: از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا بر نظافت دست، گندزدایی سطوح و فاصله گذاری اجتماعی تاکید زیادی داشتیم که در راستای فاصله گذاری اجتماعی، مراکز آموزشی را تعطیل کردیم. در استان مصوبات بسیار خوبی در راستای کاهش شیوع این بیماری داشته‌ایم که متاسفانه در برخی موارد مردم مقاومت کرده و مصوبات را اجرایی نمی‌کنند این در حالی است که مردم باید بدانند کاهش شیوع به رفتار ما بستگی دارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به رده سنی و تاریخچه سلامتی افراد فوت شده به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در استان کرمان، ادامه داد: افراد مبتلا به ویروس کرونا که سن‌ آنها بالا یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، احتمال مرگ در آنها بیشتر از سایر افراد خواهد بود لذا از 4 نفری که در استان کرمان به دلیل ویروس کرونا فوت شده‌اند، 3 نفر دارای کهولت سن و 2 نفر نیز دارای بیماری زمینه‌ای بوده اند(یک نفر از فوت شدگان هم سن بالا و هم بیماری زمینه‌ای داشته‌ است).
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره تجمعات در سطح استان و برگزاری برخی مراسمات نیز بیان کرد: در قرارگاه استانی ستاد مقابله با کرونا مصوباتی در این راستا داشتیم که یکی از این موارد، احتمال ازدحام جمعیت در گلزار شهدای کرمان در روز پنجشنبه آخر سال است که در این راستا مقرر شد از صبح روز پنجشنبه آخر سال محدودیت‌های ترافیکی، در اطراف گلزار شهدای کرمان از سوی پلیس اعمال شود اما قطعا برخی از مردم از این قانون تخطی خواهند کرد و به گلزار می‌روند ولی ما سعی خود را در این زمینه انجام می‌دهیم تا مبتلایان را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: خواهش داریم که مردم امسال مانند سال های گذشته مراسم چهارشنبه‌سوری را برگزار نکنند و طبق مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا اجازه تجمع مردم را نخواهیم داد و در سطح شهر نیز جلوی تجمعات چهارشنبه‌سوری گرفته خواهد شد.
مدیرگروه بیمارهای واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره آخرین آمار مشکوکین به ویروس کرونا از ابتدای این اپیدمی در استان کرمان عنوان کرد: از ابتدای اپیدمی ویروس کووید 19 تا امروز (جمعه 23 اسفندماه) 859 نفر بیمار تنفسی به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند که از این تعداد 407 نفر مشکوک ابتلا به ویروس کرونا بودند که در این مدت حجم نمونه‌های گرفته شده از افراد 466 مورد بوده که جواب آزمایش قطعی 77 مورد مثبت و 389 مورد منفی بوده است همچنین در این مدت نیز 19 مورد ابتلا به ویروس کرونا با حال عمومی خوب از بیمارستان های سطح استان ترخیص شده اند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

معاون اقتصادی استاندار کرمان استعفا داد

عدم اجازه ورود و خروج به 14 هزار خودرو در استان کرمان

14تا18 فروردین، بازار مظفری تعطیل است

توقیف 5 خودرو و اعمال جریمه برای 14 خودروی متخلف در رفسنجان

3612 مورد بازرسی از اماکن عمومی در رفسنجان / پلمب 200 واحد صنفی

بارش شدید باران در محورهای جنوب کرمان/ برخی محورهای فرعی مسدود شد

از تعطیلی 4 روزه واحدهای صنفی بازار مظفری تا ماندن مرغ روی دست مرغداران

پاسخ تعدادی از سوالات درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا

تردد در محورهای ارتباطی برون‌شهری کرمان 60 درصد کاهش یافت

شمار کرونایی های کرمان به 234 نفر رسید

19 خودرو در رفسنجان توقیف و جریمه شد

معاون اول رئیس جمهوری با استاندار کرمان گفت و گو کرد

مصرف بنزین در استان کرمان 30 درصد کاهش یافت

توفان شن محور ریگان- ایرانشهر را بست

راه‌های خسارت دیده دهرضای ریگان بازسازی می‌شود

خسارت سیل به 1421 خانواده تحت پوشش بهزیستی در جنوب و شرق استان کرمان

از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان کرمان چه خبر؟

4000 بسته معیشتی در مناطق سیل زده جنوب استان کرمان توزیع شد

افزایش بارندگی در جنوب کرمان و باز شدن دریچه های سد جیرفت

رضایت ٧١ درصدی شهروندان از میادین میوه

فیبر نوری جیرفت پس از یک ساعت وصل شد

سیل به 40 درصد گندم‌زارهای جنوب کرمان خسارت وارد کرد

آمار مبتلایان قطعی به کرونا در کرمان 234 مورد اعلام شد

اپیدمی کووید 19 در ایران در دوره تثبیت است/همه چیز به رفتار مردم بستگی دارد

مکالمه تلفنی معاون اول رئیس جمهور با استاندار کرمان

صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اعلام کرد؛ تشکیل کارگروه عملیاتی شدن "جهش تولید"

مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ بررسی اعطای تسهیلات کم بهره، امهال بدهی و پوشش بیمه بیکاری

تعیین کارگر‌وه‌های تخصصی ستاد اقتصادی مقابله با ویروس کرونا در کیش

ارائه خدمات ثبتی از طریق سامانه الکترونیکی در کیش

آخرین وضعیت اپیدمی کرونا در استان کرمان

طرح پیشنهادات استانداری کرمان در ارتباط ویدیو کنفرانس دکتر بصیری با معاون امنیتی وزیر کشور

افزایش سرفاصله زمانی مترو و اتوبوس

جهش تولید از ایده تا عمل

ضرورت ارائه خدمات و کالا به مردم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی

43  هزار نفر در ورودی یزد به منطقه انار تب سنجی شدند

9068 نفر در 70 ورودی شهرستانهای استان کنترل شدند

2600 خودرو از ورودی یزد به کرمان برگشت داده شد

بیش از 60 درصد تالاب جازموریان آبگیری شد

کمک‌های مدارس غیردولتی کرمان به سیل‌زدگان رودبار جنوب ارسال شد

مناطق سیل‌زده جنوب و شرق استان کرمان در حال بازگشت به شرایط عادی است

81 هزار نفر در 70 ورودی شهرستانهای استان کرمان کنترل شدند

دستگیری عوامل نزاع و تیراندازی و کشف الکل در چترود و کرمان

بارش برف و باران در تمامی محورهای استان کرمان

برای تعطیلی شرکت، تابع تصمیم دولت هستیم/باید کار منطقی و شایسته را انجام داد

بلایای طبیعی 13 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی کرمان خسارت وارد کرد