کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

ویروس کرونا در کرمان بومی شده است/افزایش ارتباطات اجتماعی = افزایش مرگ و میر اجتماعي

ویروس کرونا در کرمان بومی شده است/افزایش ارتباطات اجتماعی = افزایش مرگ و میر
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه افزایش تعداد شبکه تماسی مردم بر روی روی تعداد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان تاثیرگذار خواهد بود افزود: ارتباطات اجتماعی باعث می شود تعداد مرگ ناشی از کرونا به صورت لگارتیمی افزایش یا کاهش پیدا کند.

دکتر "سید وحید احمدی طباطبایی" شامگاه پنجشنبه 22 اسفندماه در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان کرمان اظهار کرد: زمانی که یک اپیدمی اجتماعی آغاز شده و در حال تبدیل به بحران شدن است، مردم به سه دسته و الگوی شخصیتی تقسیم می شوند.
وی با بیان اینکه عده ای در این شرایط مسئولیت پذیر بوده که خوشبختانه اکثر مردم نیز در این بخش هستند افزود: دسته ای شخصیتشان به سمت منفعت طلبی و گروهی نیز کسانی هستند که شخصیت قربانی به خودشان می گیرند و از شرایط موجود انتقاد کرده و این شرایط را باور ندارند.
احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه الگوی قربانی را باید به الگوی مسئولیت پذیر تبدیل کرد، افزود: در راستای شکست کرونا در سطح کشور، یکسری اقدامات باید توسط دولت انجام شود و یکسری اقدامات نیز باید مردم انجام دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره افزایش اپیدمی ویروس کرونا در استان کرمان از روزهای گذشته تصریح کرد: از روز گذشته آمار موارد مثبت مبتلا به ویروس در کرونا افزایش پیدا کرده و هم اکنون تعداد موارد قطعی ابتلا به این ویروس در سطح استان به 65 مورد رسیده که این موارد صرفا مربوط به کسانی است که دربیمارستان ها بستری شده بودند.
وی با اشاره به اینکه حدود 4 تا 5 برابر این 65 مورد، افرادی هستند که در استان به ویروس کرونا مبتلا اما تاکنون بیمارستانی نشده اند افزود: با توجه به اینکه این ویروس می تواند از هر یک نفر، به طور متوسط به 2 تا 4 نفر دیگر انتقال پیدا کند، باید عنوان کرد که سرجمع حدود چند صد بیمار کرونایی هم اکنون در استان کرمان داریم که خود نشان دهنده مرحله هشدار اپیدمی این ویروس است.
احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه تا هفته گذشته موارد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان کسانی بودند که سابقه مسافرت و یا تماس با افرادی که از مناطق آلوده سفر کرده بودند را داشتند اظهار کرد: ویروس کرونا در ابتدای شیوعش در استان کرمان وارداتی بود اما متاسفانه امروز دیگر به ویروس بومی تبدیل شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه اپیدمی همانند آتش سوزی جنگل است افزود: سازمان جهانی بهداشت پروتکلی تعیین و وزارت بهداشت براساس این نمای بزرگ ترسیم شده از سوی سازمان جهانی، یکسری اقدامات را تعریف و توضیح داده است که باید بخشی از آنها توسط مردم و بخشی نیز توسط دولت انجام شود.
وی با اشاره به اینکه تقسیم بندی بیماران کووید 19همانند اضلاع یک مثلث است افزود: با توجه به اینکه این ویروس در 80 درصد موارد در جامعه بدون علامت یا دارای علائم خفیف است، در قاعده این مثلث کسانی قرار می گیرند که مستعد بیماری بوده اما بدون علامت یا دارای علائم خفیف هستند و به شدت توصیه می شود این دسته از افراد از منزل بیرون نیامده و اقدامات مراقبتی خودشان را در منزل انجام دهند.
احمدی طباطبایی با اشاره به اینکه در لایه بالاتر این مثلث، کسانی قرار می گیرند که دارای علائم متوسط این بیماری بوده و تاکید می شود که این افراد به پزشک مراجعه کنند افزود: در نوک این مثلث کسانی می باشند که دارای علائم شدید بیماری کووید 19 هستند و باید به بیمارستان مراجعه و اقدامات بیمارستانی برای آنها صورت گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل ویروس کرونا توسط وزارت بهداشت تصریح کرد: وزارت بهداشت برای اینکه هم از خارج شدن مردم جهت مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی جلوگیری کرده و هم اینکه مردم را از راه دور کنترل کند سامانه salamat.gov.ir را راه اندازی کرده تا با تکمیل اطلاعات خواسته شده در این سامانه غربالگری ویروس کرونا در بهترین شکل ممکن و در زمانی مناسب انجام شود.
وی با اشاره به اینکه با حمایت رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیامک عمومی به همه مردم کرمان برای معرفی این سامانه ارسال شده است افزود: این سامانه کمک می کند تا مردم وضعیت خودشان را چک کرده و در صورت لزوم، راهنمایی های مربوطه را نیز به فرد ارائه خواهد نمود.
احمدی طباطبایی با اشاره به راه اندازی سامانه پاسخگویی 190 دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز گفت: همه مردم استان کرمان می توانند سوالات کرونایی خود را با سامانه 190 در میان گذاشته و کارشناسان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان از ساعت 8 صبح تا ساعت 23 پاسخگوی آنها خواهند بود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: طی سه روز گذشته 3700 تماس با این سامانه گرفته شده است که حدود 40 درصد از این سوالات مربوط به علائم بیماری کووید 19 بوده است ضمن آنکه شهروندان می توانند شکایات و تخلفات احتمالی را نیز به این سامانه اعلام کنند.
وی با تاکید بر اینکه به دنبال شکستن این اپیدمی هستیم افزود: یکی از موارد بسیار مهم در کنترل هر اپیدمی، شناسایی و اقدامات نظام مراقبت بیماری برای افرادی است که با فرد بیمار در تماس نزدیک بوده اند که در این راستا نیز کارشناسان ما این افراد را شناسایی و در تماس با آنها (تماس از شماره 4030) به دنبال تعیین سرچشمه این بیماری و ایزوله کردن این افراد هستند.
وی با اشاره به اینکه کرمان وارد مرحله هشدار شده است و اگر تدبیری نیندیشیم آتش تمام جنگل را فرا خواهد گرفت افزود: در کنار تمامی اقدامات انجام شده از سوی وزارت بهداشت و مصوبات بسیار خوب ستاد استانی و ملی مقابله با ویروس کرونا، رفتار اجتماعی مردم نیز بسیار مهم است و اگر این اقدامات با هم گره نخورند، نمی توانیم این بیماری را زمین گیر کنیم.
احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه افزایش تعداد شبکه تماسی مردم بر روی تعداد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان تاثیرگذار خواهد بود افزود: ارتباطات اجتماعی باعث می شود تعداد مرگ ناشی از کرونا به صورت لگارتیمی افزایش یا کاهش پیدا کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه شرایط کنونی، شرایط بیرون آمدن از منزل نیست افزود: باید در هفت سین امسال، سین «سلامت» را هم اضافه کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش تگرگ 800 میلیارد ریال خسارت در عنبرآباد برجا گذاشت

بنگاه های بزرگ اقتصادی کرمان 15میلیاردتومان برای مقابله با کرونا اختصاص دادند

مراقب رعایت فاصله گذاری ها و بهداشت فردی در خانه و محیط بیرون باشیم

کارخانه‌های خودروسازی بم فعالیت خود را از سر می‌گیرند

با موافقت شریعتمداری انجام شد ؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

شاکرمی شیوه نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک برقراری بیمه بیکاری را تشریح کرد

مسیرهای منتهی به تفرجگاه‌های استان فردا تحت کنترل شدید نیروی انتظامی/فعال بودن جایگاه‌های سوخت

ممانعت از تجمع شهروندان در بوستان ها

850 سازه آبخیزداری، طغیان رودخانه‌های جنوب کرمان را مهار کرد

طرح فاصله گذاری اجتماعی در کرمان موجب کاهش 60 درصدی سوخت شد

تعطیلی تردد تمامی قطارهای ورودی و خروجی استان تا 20 فروردین ماه

کنترل ورودی شهرهای کرمان تا 20 فروردین ماه تمدید شد

260 نفر در کرمان به کرونا مبتلا شدند / درگذشت 28 بیمار

فعال شدن 16 اتحادیه صنفی کرمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

حمایت‌های بیمه‌ای، مالیات و تعهدات بانکی از کسب و کارها بررسی می‌شود

برخی می‌خواهند از آب گل آلود شیوع ویروس کرونا، ماهی بگیرند

کاهش بیش از 60 درصدی مصرف سوخت در چهار روز گذشته در استان کرمان

تعطیلی تمامی قطارهای ورودی و خروجی استان تا 20 فروردین ماه

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی به ضرر کشور است

فعال شدن 16 اتحادیه صنفی کرمان پی گیری می شود

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

ارسال کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان جنوب کرمان

دائما یکسان نباشد حال دوران، غم مخور!

نگاهی به آمار مبتلایان به کووید 19 در استان کرمان/9 مورد جدید

وزیر اقتصاد به کمیسیون اقتصادی مجلس می آید

نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر اقتصاد در هفته آینده

راه‌اندازی سامانه مشاوره تلفنی و احراز شفاهی برای بازگشت کیشوندان

شهردار تهران: تحریم شرایط ایران برای مقابله با کرونا را سخت تر کرد/شهردار رم: تراژدی کرونا از شهر برشا شروع شد

فرهنگ «یک کاریش بکن» جامعه را بسوی نابودی سوق می‌دهد!

درمان بیماران کرونایی در بیمارستان بافت ادامه دارد

27 هزار شیر و سیلندر بازسازی‌ شده گاز مایع در کرمان به چرخه مصرف بازگشت

انتصاب علی مقدس‌زاده به‌عنوان معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش

کنترل خودروها از درب منازل خلاف قانون است

ممنوعیت ورود به پارک‌های کرمان/ مردم در منازل بمانند

شرکت توزیع برق کرمان از مدافعان سلامت حمایت می‌کند

3 آبنما در محورهای ارتباطی جنوب کرمان ترمیم شد

خانه نشینی بهترین انتخاب روز طبیعت

شیرینی قرنطینه با پخت کماچ سهن کرمانی

عملیات رفع عیب شبکه آب 25 روستای کرمان همچنان ادامه دارد

رودخانه های خشکیده کرمان سیلابی شدند/ از مسیل ها دور شوید

مردم از حضور در بوستان های کرمان جدا خودداری کنند

کنترل جاده های ورودی کرمان توسط اورژانس/ در خانه بمانید

انتصاب جدید در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

سیل راه‌ 37 روستای قلعه‌گنج و عنبرآباد را بست

ممنوعیت خروج کلیه وسایل نقلیه با هدف «13 بدر» از شهرهای استان کرمان

سخنگوی دولت در ارتباط تصویری با خبرنگاران عنوان کرد:اختصاص 75 هزار میلیارد تومان برای حفظ تولید

غربالگری بیش از 344 هزار نفر در ورودی‌های استان کرمان

کاهش 74 درصدی مصرف بنزین و 85 درصد ترددی در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کرمان

وضعیت امنیت و سلامت زندانیان استان کرمان مطلوب اعلام شد