کرمان رصد

آخرين مطالب

یک فوق تخصص عفونی:

رفتارهایمان را برای کنترل اپیدمی کرونا تنظیم کنیم علمي

رفتارهایمان را برای کنترل اپیدمی کرونا تنظیم کنیم
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - یک فوق تخصص عفونی با اشاره به اینکه در شرایط اپیدمی بیماری ویروسی باید هوشیار باشیم، گفت: باید رفتارهایمان را برای کنترل اپیدمی تنظیم کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر علی حسینی نسب دوشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد بسیار زیاد ویروس‌های سرماخوردگی، اظهار کرد: این ویروس‌ها در زمستان شایع شده و به صورت همه گیر در می آیند.
وی دومین عامل سرما خوردگی را ویروس کرونا ذکر کرد و افزود: ویروس کرونا مسأله‌ای جدید نیست؛ اما تغییراتی که در آن ایجاد شده است باعث تفاوت رفتار این ویروس با ویروس‌های قبلی شده و باعث رعب و وحشت در بین مردم دنیا شده است.
درصد شیوع بالا کرونا باعث آمار زیاد مرگ و میر شده است
حسینی نسب با اشاره به همه گیری بسیار زیاد ویروس کرونا اظهار کرد: این ویروس به علت شیوع بالا، آمار مرگ و میر بالایی می‌دهد چرا که جمعیت زیادی را درگیر می‌کند؛ اما در مجموع باعث مرگ و میر دو درصد از مبتلایان می‌شود باعث وحشت همگانی می‌شود. در حقیقت مرگ و میر این ویروس در مقایسه با دیگر ویروس‌ها بالاتر نیست.
وی گفت: ویروس سارس و مرس هم از همین دسته ویروس کرونا هستند؛ مدت اپیدمی آنها کمتر بود و زودتر کنترل شدند و همه گیری و سرایت آنها نسبت به نوع جدید کمتر بود.
این متخصص کودکان و فوق تخصص عفونی ادامه داد: آنفلوانزا نسبت به ویروس کرونا همه گیری بیشتر دارد اما دارو و واکسن دارد؛ این در حالیست که ویروس جدید درمان و واکسن ندارد و به همین علت ممکن است مرگ و میر بیشتری ایجاد کند.
وی در خصوص علائم کرونا اظهار کرد: این ویروس ممکن است در برخی افراد بیماری خفیف ایجاد کند اما در برخی افراد دارای بیماری زمینه‌ای و نقص سیستم ایمنی، فرم شدید بیماری را ایجاد کند.
واکنش بدن افراد در برابر ویروس کرونا متفاوت است
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه سیستم دفاعی و ایمنی بدن انسان‌ها در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها رفتار خاص خودش را دارد، افزود: ژنتیک بدن انسان‌ها متفاوت است و نحوه واکنش افراد در برابر عوامل بیرونی با یکدیگر متفاوت است.
وی گفت: بر اساس تجربیات چین، شایع‌ترین علامت فرد مبتلا به ویروس کرونا تب است و بعد از آن مقداری کوفتگی و خستگی دارد. آن چیزی که منجر به مرگ می‌شود درگیری ریه است چرا که به صورت وسیع ریه‌ها درگیر می‌شوند.
حسینی نسب با اشاره به اینکه این بیماری در افراد بالای سن 10 تا 15 سال علائم بیشتری نشان می‌دهد، افزود: بر اساس تجربه کسب شده در چین کودکان علائم کمتری نشان می‌دهد، اما مبتلا می‌شوند و علائم بالینی خیلی شایع نشان نمی‌دهند اما در موارد اندکی در کودکان هم باعث علائم شده است اما مرگ و میر نداشته‌ایم.
وی ادامه داد: در فصل زمستان تعداد ویروس‌های سرماخوردگی بسیار زیاد است که دارای علائم مشابهی هستند؛ اینها معمولاً ویروس‌های آنفلوانزا هستند که تب‌های بسیار بالا ایجاد می‌کنند. در خصوص ویروس کرونا معمولاً پزشکان یک رفتار خاصی را در یک بیماری مشاهده می‌کنند که در مورد کرونا درگیری ریه است. حتی در عکس قفسه سینه افرادی که از نظر ظاهری علائم زیادی نداشتند و بعد از مدتی بهبوده یافته‌اند، درگیری شدیدی در ریه‌های آنها مشاهده شده است.
احتمال شیوع کرونا در کرمان وجود دارد
این فوق تخصص عفومی با اشاره به اپیدمی کرونا در نیمه شمالی کشور افزود: احتمال اینکه این ویروس در استان کرمان هم دیده شود وجود دارد و پزشکان و مردم باید هوشیار باشند.
وی توصیه کرد: چنانچه افراد تب و مشکل تنفسی داشتند بهتر است به بیمارستان مراجعه کنند؛ اما اگر تب و بدن درد خفیف داشته و علائم خاصی ندارد بهتر است با استفاده از ماسک در منزل بماند و وارد امکان عمومی نشود؛ حتی اگر فرد به ویروس کرونای جدید مبتلا شده باشد با این اقدامات از پخش این ویروس در جامعه جلوگیری می‌شود.
حسینی نسب در خصوص راه‌های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: راه‌های پیشگیری از ویروس‌ها مشترک است ویروس کرونا مثل آنفلوانزا است از طریق قطرات بزرگ منتشر می‌شود، این ویروس می‌تواند از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا به فرد سالمی که در فاصله یک متر او قرار دارد به صورت مستقیم انتقال یابد.
وی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه خیلی از افراد سیستم دفاعی بدنشان این ویروس را سرکوب می‌کند و ممکن است علائم بالینی اصلاً ایجاد نشود، افزود: وقتی ویروس در بدن فردی سرکوب شود؛ مسلماً ویروس زیادی در بدن آن فرد تولید نمی‌شود که پخش شود و به دیگران سرایت کند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دوره نهفتگی ویروس کرونا از زمان ورود به بدن تا بروز علائم بین دو روز تا سه هفته طول می‌کشد در دوره کمون معمولاً سرایت به دیگران ندارد. از دو روز قبل از علائم بالینی تا زمان بروز علائم احتمال انتشار وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه لزومی برای استفاده از ماسک‌های فیلتردار توسط افراد سالم وجود ندارد، افزود: فقط پزشکان و مراقبت کنندگان از بیماران باید از این نوع ماسک استفاده کنند.
سطوح خطرناک‌تر از هوا هستند
حسینی نسب گفت: ویروس کرونا در هوا پخش نیست و ممکن است در مکان یا سطوح وجود داشته باشد؛ در واقع سطوح بسیار خطرناک‌تر از هوا هستند که آلودگی سطوح که با شستشو به وسیله مواد سفید کننده از بین می‌رود.
وی با اشاره به اینکه این ویروس ماندگاری زیادی روی سطح ندارند، ادامه داد: ممکن است در شرایط خاصی مانند محیط‌های مربوط ماندگاری بیشتری داشته باشد اما در استان کرمان هوا خشک است و تا چند روز دیگر گرما ایجاد می‌شود و نمی‌تواند ماندگاری بالایی داشته باشد.
حسینی نسب با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک ها بر ویروس‌ها تأثیرگذار نیستند، عنوان کرد: هنوز رفتار این ویروس را نمی‌شناسیم اما امیدواریم با گرما سیر شیوع آن کم شود و اغلب ویروس‌های تنفسی در فصل سرد سال اپیدمی می‌شوند.
وی گفت: در شرایط اپیدمی بیماری ویروسی باید هوشیار باشیم؛ در صورت بروز علائم بیرون نرویم، از وسایل عمومی استفاده نکنیم. در صورتی که علائم شدید نیست به مراکز درمانی مراجعه نکنیم باید رفتارهایمان را در جهت کنترل اپیدمی تنظیم کنیم. در کرمان تاکنون هیچ گونه مورد قطعی نداشتیم و ممکن است موارد خفیفی در جامعه باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختصاص 2 میلیارد تومان جهت خرید لوازم خانگی برای مردم سیل زده استان کرمان

استاندار کرمان: مدیران با ارائه آمار دقیق در مسیر ارتقای اعتماد عمومی گام بردارند

18 هزارو 900 مراجعه کننده در ایستگاه های جنوب شرق کشور پایش شدند

تربیت نیروی انسانی کارآمد رسالت آموزش و پرورش است

سیل کرمان به میدان تقابل تبدیل شده بود نه تعامل!/فرهنگ ما این است که یارو یاور یکدیگر باشیم

پافشاری علوم پزشکی کرمان بر اصرار نداشتن در بازگشایی یکسری مشاغل

نخستین مرکز تست کرونا در جنوب کرمان راه‌اندازی شد

نباید به موضوع کرونا و تصمیم‌گیری‌ها، نگاه سیاه و سفید داشته باشیم

مسئولان آمار دقیق و درست به مردم ارائه دهند

از سرگیری فعالیت 30 تعاونی راکد در لرستان

نظارت شبانه‌روزی بازرسان کار کردستان برای حفاظت از اشتغال کارگران استان در مقابل کرونا

رئیس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد: تولید روزانه 2000 ماسک با استفاده از روش های دانش بنیان

سند اشتغال و رونق تولید کرمانشاه زمینه را برای تحقق شعار سال فراهم می‌کند

آمار موارد قطعی مبتلا به کرونا در کرمان از مرز 300 نفر گذشت

آماده باش 5٠ سوله مدیریت بحران برای بیماران کرونا

عشایر بردسیر برای مقابله با کرونا نیازمند امکانات بهداشتی است

چگونه می‌توان از آثار ناشی از رکود اقتصاد جلوگیری کرد؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: تشدید نظارت بر واحدهای تولیدی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

حدود 1.5 میلیارد ریال اقلام بهداشتی در مراکز بهزیستی آذربایجان‌غربی توزیع شد

تولید روزانه 200 دست لباس گان و ماسک در شرکت تعاونی رشمون بندرعباس

قدردانی مجمع نمایندگان کرمان از استاندار و کادر درمانی این استان

83 درصد از تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

تولید روزانه یک هزار لباس ایزوله ویژه کرونا توسط شرکت تعاونی3626 فدک سبز ایلام

استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت

رقابت اهالی ورزش شهربابک این بار با کرونا

400 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در همدان پرداخت شد

تلاش کادر اورژانس کرمان برای کنترل شیوع کرونا

ترخیص سه بیمار کرونایی از نقاهتگاه کرمان

نقش تحریم های آمریکا در مبارزه با کرونا

استمرار وضعیت قرنطینه = عمق رکود بیشتر در اقتصاد کشور

پیگیری و نظارت بر رفع مشکلات روستاهای سیلزده شهرستان ریگان - فروردین 99

2 هزار و 689 متقاضی تسهیلات روستایی استان مرکزی به بانک‌ها معرفی شدند

سیلاب 1230 میلیارد تومان خسارت به مناطق جنوبی کرمان وارد کرد

عملیات ساخت 200 واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده رودبارجنوب آغاز شد

10 باشگاه ورزشی متخلف در کرمان تذکر گرفتند

اختصاص هزینه‌های برگزاری جشن‌های نیمه شعبان به مقابله با ویروس کرونا

نقاهتگاه 120 تختخوابی بیماران کرونایی ارتش در کرمان افتتاح شد

همکاری و همفکری ارتش از ابتدای بحران کرونا ستودنی است

100 هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/ضرر 1000 میلیاردتومانی

آغاز نام‌نویسی بازگشت پرسنل پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

بارش‌های اخیر به 17 مدرسه عنبرآباد خسارت وارد کرد

بهره‌برداری از نقاهتگاه بیماران کرونایی ارتش در کرمان

بحران ریزگردها یک بحران خاموش است/آبگیری 90 درصدی تالاب جازموریان

امکانات خوبی نسبت به تعداد مبتلایان کرونا در استان داریم

50 هزار ماسک در کرمان توزیع شد

فعالیت برخی از اصناف بدون اطلاع ستاد کرونا / همه سکوت کرده اند

یک فصل جدید، یک اراده نو

زلزله 4 ریشتری کهنوج خسارت نداشت

توفان برق 30 روستای ریگان را قطع کرد

تامین روشنایی مراکز درمانی اولویت صنعت برق کرمان است