کرمان رصد

آخرين مطالب

قضات کرمانی سالانه به دو هزار پرونده رسیدگی می‌کنند اجتماعي

قضات کرمانی سالانه به دو هزار پرونده رسیدگی می‌کنند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- یدالله موحد روز یکشنبه در دیدار رئیس قوه قضائیه با قضات و کارکنان دستگاه قضائی در کرمان افزود: این استان به عنوان پهناورترین استان کشور، 11 درصد از خاک میهن اسلامی را به خود اختصاص داده و در این استان، 4 مجتمع قضایی در مرکز استان و 16 دادگستری، 7 دادگاه عمومی، 9 دادگاه عمومی بخش در سطح استان فعالیت دارند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان استانی ویژه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 351 قاضی و یک هزار و 268 همکار قضایی در استان کرمان فعالیت دارند.

  موحد به فعالیت 317 شعبه شورای حل اختلاف در استان کرمان اشاره و بیان کرد: در حال حاضر یک هزار و 445 نفر در این شوراها مشغول به فعالیت هستند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: مردم استان کرمان نیز مانند سایر مردم کشور به تدابیر و اندیشه های تحول گرا و فساد ستیز ریاست قوه قضائیه در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب برای تحقق عدالت پایدار و سایر اهداف بنیان گذار انقلاب به منظور رشد و تعالی کشور و حل معضلات و تحول در دستگاه قضایی امیدوار هستند.

وی با اشاره به این مطلب که استان کرمان مهد سرداران و 6500 شهید، 19 هزار جانباز و یک هزار و 284 آزاده است، گفت:  این استان 25 درصد باغات کشور را به خود اختصاص داده است و با وجود سابقه تاریخی خود در حوزه های معدن، صنعت، کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری، مراکز فرهنگی و دانشگاهی نیز ظرفیت های منحصر به فردی دارد و این استان در حوزه صادرات غیرنفتی از استان های سرآمد در کشور به شمار می رود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان به آسیب ها و تهدیدات موجود در استان کرمان نیز اشاره و بیان کرد: این آسیب ها منشاء بسیاری از جرائم و دعاوی و ناهنجاری اجتماعی هستند و نباید از آنها غفلت کرد و باید در سطح ملی در مورد آنها چاره‌اندیشی شود.

موحد ادامه داد: استان کرمان  در مسیر قاچاق و ترانزیت انواع مواد مخدر و  روانگردان است و بالغ بر 60 درصد مواد مخدر ورودی به کشور از پهنای این استان عبور می کند و این منشاء بسیاری از اقدامات خشونت بار است.

وی ادامه داد: کشف 100 تن انواع مواد مخدر در 10 ماه امسال که 20 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته گویایی این واقعیت است که این استان در حوزه قاجاق مواد مخدر با اسیب های جدی روبرو است.

رییس شورای قضایی استان کرمان با اشاره به این مطلب که 61 درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند، تصریح کر: این موضوع برنامه های کاهش جمعیت کیفری را با مشکل مواجه کرده است.

موحد گفت: 300 هزار تبعه بیگانه مجاز و غیر مجاز در استان کرمان وجود دارد و برآوردها نشان می‌دهد که به طور متوسط روزانه 1500  نفر از اتباع بیگانه غیرمجاز در محورهای مواصلاتی استان در حال تردد بوده یا در این استان ساکن می‌شوند و 30 درصد از جرائم خشن و سازمان یافته به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از سوی این افراد انجام می شود.

وی به وجود سلاح های غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: وجود سلاح‌های غیرمجاز ظرفیت جنایی شرق و جنوب استان کرمان را افزایش داده و در کنار سایر زمینه‌ها باید مورد بررسی و چاره اندیشی قرار گیرد.

موحد تصریح کرد: محرومیت در بسیاری از شهرستان‌های استان به ویژه شهرستان های شرقی و جنوبی استان جدی و زمینه‌ساز بسیاری از جرائم دعاوی است.

وی ضمن بیان این مطلب که تاثیر پذیری امنیت استان کرمان از وضعیت استان سیستان و بلوچستان و امنیت شکننده دو کشور همسایه شرقی غیرقابل انکار است، گفت: خشکسالی و بحران عمیق کاهش منابع آبی استان نگران کننده است و در کنار آن توجه بیش از گذشته به امنیت کویر ضرورت دارد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان گفت: افزایش نرخ اعتیاد، نرخ طلاق، مهاجرت و حاشیه نشینی، عدم مدیریت مناسب فضای مجازی، نرخ جمعیت کیفری، بیکاری و عدم پوشش خدمات ثبتی مناسب در مناطق دور افتاده از جمله این آسیب‌های موجود در استان کرمان است.

موحد به اهم اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه عدالت و ارتقای خدمات قضایی در استان کرمان اشاره و بیان کرد: اخیرا 7 واحد قضائی در محروم‌ترین مناطق استان با هدف دسترسی آسان و سریع سریع قریب به 300 هزار نفر از مردم به خدمات عمومی و خدمات عالی قضایی تأسیس شده و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

وی افزود:  با رویکرد تامین قضات مناطق محروم استان تحت تدابیر معاون منابع انسانی و عنایت ریاست  قوه قضاییه جذب اختصاصی قضات مناطق محروم  فعلیت یافته و تاکنون سه دوره کارآموزی در کرمان برگزار و به اتمام رسیده و دوره چهارم در حال برگزاری است.

وی از ریاست  قوه قضاییه خواست کل استان کرمان یا حداقل مناطق شرق و جنوب این استان که واجد شرایط هستند جزو مناطق محروم برای بهره‌مندی قضات سخت‌کوش از مزایای ماده 13 آیین نامه گروه‌های شغلی قضات محروم شناخته شوند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: در راستای اجرای دستورالعمل تعیین تکلیف پرونده های معوق نیز تاکنون 52 درصد این پرونده ها در استان کرمان مختومه شده و امیدواریم با همت و پیگیری همکاران تا پایان سال به وضعیت مطلوب برسد.

موحد عنوان کرد: در راستای استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف نیز ظرف 5 ماه تعداد 28 هزار و 255 پرونده به این شوراها ارجاع شده و شوراهای حل اختلاف استان 42 درصد پرونده هارا به صلح و سازش مختومه کرده و رتبه دوم کشوری دراین زمینه را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: شورای حل اختلاف زندان های استان در سال گذشته از طریق مصالحه زمینه آزادی یک هزار و 983 نفر را فراهم کرده اند و رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند.

وی یادآور شد: با تاسیس اقامتگاه موقت در استان کرمان در یک ماه اخیر از ورود قریب 100 نفر از متهمین برای تامین تعهدات قرار وثیقه و کفالت به زندان جلوگیری شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت:  در چند سال گذشته یک میلیون و 994 هزار و 707 پرونده در ارتباط با صیانت از حقوق بیت المال تشکیل شده است.

موحد یادآور شد: در استان کرمان از رونق تولید حمایت جدی شده و واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی مشمول حمایت های قضایی و حقوقی دادگستری استان قرار گرفتند.

وی راه اندازی کلینیک پزشکی و ارائه خدمات رایگان کلینیکی و پاراکلینیکی، اجرای طرح  های احسان و شفا، احداث 313 واحد مسکونی در قالب تعاونی مسکن که 204 واحد آن تحویل شده و مابقی در حال تکمیل هستند را از ابتکارات استان کرمان برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری 375 مورد دادرسی الکترونیکی، اجرای طرح ابتکاری استان با عنوان هر مسجد یک حقوقدان در 108 مسجد، تدوین و عملیاتی کردن میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار در مناطق جنوب و شرق استان با مشارکت شورای تامین استان علما و سران طوایف با رویکرد کاهش و کنترل تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی، آموزش 5 هزار حکمیت های قرآنی با رویکرد مداخلات سازشکارانه، راه اندازی سامانه ملاقات مردمی در مرکز استان و شهرستان‌های بزرگ استان از جمله اقدامات مهم دادگستری کل استان کرمان بوده است.

موحد گفت: در سال جاری 3500 مورد از درخواست‌های مردمی بررسی و تصمیمات لازم در مورد آنها اتخاذ شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیل کرمان به میدان تقابل تبدیل شده بود نه تعامل!/فرهنگ ما این است که یارو یاور یکدیگر باشیم

پافشاری علوم پزشکی کرمان بر اصرار نداشتن در بازگشایی یکسری مشاغل

نخستین مرکز تست کرونا در جنوب کرمان راه‌اندازی شد

نباید به موضوع کرونا و تصمیم‌گیری‌ها، نگاه سیاه و سفید داشته باشیم

مسئولان آمار دقیق و درست به مردم ارائه دهند

از سرگیری فعالیت 30 تعاونی راکد در لرستان

نظارت شبانه‌روزی بازرسان کار کردستان برای حفاظت از اشتغال کارگران استان در مقابل کرونا

رئیس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد: تولید روزانه 2000 ماسک با استفاده از روش های دانش بنیان

سند اشتغال و رونق تولید کرمانشاه زمینه را برای تحقق شعار سال فراهم می‌کند

آمار موارد قطعی مبتلا به کرونا در کرمان از مرز 300 نفر گذشت

آماده باش 5٠ سوله مدیریت بحران برای بیماران کرونا

عشایر بردسیر برای مقابله با کرونا نیازمند امکانات بهداشتی است

چگونه می‌توان از آثار ناشی از رکود اقتصاد جلوگیری کرد؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: تشدید نظارت بر واحدهای تولیدی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

حدود 1.5 میلیارد ریال اقلام بهداشتی در مراکز بهزیستی آذربایجان‌غربی توزیع شد

تولید روزانه 200 دست لباس گان و ماسک در شرکت تعاونی رشمون بندرعباس

قدردانی مجمع نمایندگان کرمان از استاندار و کادر درمانی این استان

83 درصد از تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

تولید روزانه یک هزار لباس ایزوله ویژه کرونا توسط شرکت تعاونی3626 فدک سبز ایلام

استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت

رقابت اهالی ورزش شهربابک این بار با کرونا

400 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در همدان پرداخت شد

تلاش کادر اورژانس کرمان برای کنترل شیوع کرونا

ترخیص سه بیمار کرونایی از نقاهتگاه کرمان

نقش تحریم های آمریکا در مبارزه با کرونا

استمرار وضعیت قرنطینه = عمق رکود بیشتر در اقتصاد کشور

پیگیری و نظارت بر رفع مشکلات روستاهای سیلزده شهرستان ریگان - فروردین 99

2 هزار و 689 متقاضی تسهیلات روستایی استان مرکزی به بانک‌ها معرفی شدند

سیلاب 1230 میلیارد تومان خسارت به مناطق جنوبی کرمان وارد کرد

عملیات ساخت 200 واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده رودبارجنوب آغاز شد

10 باشگاه ورزشی متخلف در کرمان تذکر گرفتند

اختصاص هزینه‌های برگزاری جشن‌های نیمه شعبان به مقابله با ویروس کرونا

نقاهتگاه 120 تختخوابی بیماران کرونایی ارتش در کرمان افتتاح شد

همکاری و همفکری ارتش از ابتدای بحران کرونا ستودنی است

100 هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/ضرر 1000 میلیاردتومانی

آغاز نام‌نویسی بازگشت پرسنل پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در کیش از مسیرهای هوایی و دریایی

بارش‌های اخیر به 17 مدرسه عنبرآباد خسارت وارد کرد

بهره‌برداری از نقاهتگاه بیماران کرونایی ارتش در کرمان

بحران ریزگردها یک بحران خاموش است/آبگیری 90 درصدی تالاب جازموریان

امکانات خوبی نسبت به تعداد مبتلایان کرونا در استان داریم

50 هزار ماسک در کرمان توزیع شد

فعالیت برخی از اصناف بدون اطلاع ستاد کرونا / همه سکوت کرده اند

یک فصل جدید، یک اراده نو

زلزله 4 ریشتری کهنوج خسارت نداشت

توفان برق 30 روستای ریگان را قطع کرد

تامین روشنایی مراکز درمانی اولویت صنعت برق کرمان است

مجمع نمایندگان کرمان از استاندار و کادر درمان در مدیریت بیماری کرونا تقدیر کرد

ممنوعیت های فعالیت های صنوف در کرمان پا برجاست

200 واحد مسکونی برای سیل‌زدگان جنوب کرمان احداث می‌شود

گرد و غبار نفس اهالی شرق کرمان را به شماره انداخت