کرمان رصد

آخرين مطالب

شهردار منطقه 20 در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر ؛

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد شهرداری تهران

زندگی به محله قدیمی نفرآباد باز می گردد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهردار منطقه 20 در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی شهر درباره آخرین وضعیت طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم، مشارکت بانوان در اداره شهر، تمرکز بر احداث بوستان‌های شهری و... سخن گفت.

سابقه و قدمت 6000 ساله شهر ری و وجود اماکن و عناصر با ارزش تاریخی و همچنین جذب زوار حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ویژگی‌های بسیار بارز و خاص تاریخی ـ مذهبی به این منطقه بخشیده و آن را نسبت به سایر مناطق تهران، مجزا و متفاوت ساخته است.
گفتگو با فرهاد افشار شهردار منطقه 20 را در ادامه می‌خوانید.
• در بحث توسعه حرم حضرت عبدالعظیم در محلات جنوبی مشکلاتی به وجود آمد که باعث اعتراض بسیاری از مردم محله نفرآباد شد. آیا این مشکلات حل شده است؟
رویکردی که در گذشته در ارتباط با ساماندهی فضای شهری وجود داشت به نوعی وابسته به تمکن بالای مجموعه مدیریت شهری بود و به نوعی با این نگاه که عرصه‌های فرسوده می‌بایست در ابتدای امر، تملک و بعد از آن پروژه برایش تعریف و در نهایت توسط شهرداری اجرا شود، شکل گیری شده بود. یکی از مواضع بسیار مهم در منطقه 20 زمین‌های پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم حسنی است که حدود 15 هکتار از آن تحت عنوان محله نفرآباد مشهور است که طرح موضعی خاصی برای آن تعریف شده بود. بازنگری در مورد این طرح انجام شده و در ارتباط با سازمان فضایی و ساختار این طرح اتفاقات خوبی افتاده و تصمیمات خوبی گرفته شد و کلیه الزامات این 15 هکتار در کنار طرح موضعی حرم حضرت عبدالعظیم که حدود 200 هکتار است تعریف شد و امیدواریم حداکثر ظرف یک ماه آینده مصوبه کمیسیون ماده 5 در این زمینه تاییدیه‌ای باشد برای اینکه این پهنه و این قسمت از شهر از بلاتکلیفی خارج شود. ظرف یک سال گذشته بالغ بر 15 جلسه کارشناسی در مورد آن تشکیل شده و دو مشاور روی این زمینه کار کردند که ان شاالله در کوتاه مدت بحث صدور پروانه نیز اجرایی خواهد شد. الان در حال صدور دستور نقشه هستیم و حدود 5 دستور نقشه صادر شده و از اهالی دعوت کردیم که بحث درخواست‌ها را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انجام دهند.
• چرا اجرا و پیگیری برای حل مسکن‌های ساکنین محله اینقدر طول کشیده است؟
مسئله‌ای که باعث اطاله کار شده الگوی ساخت مسکن در این محله است. با توجه به مجاورتی که این محل با آستان حرم حضرت عبدالعظیم دارد مدیران ارشد حوزه شهرسازی تاکید خاصی داشتند که الگوی خاصی در احداث مسکن در این محله تعریف شود که پیمانکاری را به خدمت گرفتند و بعد از صدور دستور نقشه این پیمانکار با توجه به ابعاد زمینی که برای ساخت لحاظ شده به صورت مجانی و بدون دریافت هزینه در حال طراحی نما و معماری ساختمان‌ها است. امیدواریم که ظرف ماه‌های آینده بتوانیم پروانه‌های زیادی را در این محل صادر و برگشت زندگی به این محله قدیمی و تاریخی که استخوان بندی خاص خود را حفظ کرده و به عنوان یکی از محله‌های واجد هویت در پیرامون حرم شناخته می‌شود را شاهد باشیم.
• تعداد بالای بانوان در میان منتخبین شورایار محله نفرآباد از مواردی است که این محله را بر سر زبان‌ها انداخت. در این دوره چه دلایلی باعث روی آوردن مردم به بانوان به عنوان شورایار شد؟
از زمانی که توفیق خدمت در این منطقه را پیدا کردم یکی از مباحث اصلی که دنبال شده ساماندهی زمین‌های پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم است. همان طور که گفته شد استخوان بندی تاریخی و وجود المان‌های خاص در محله برگشت جمعیت به محله را توجیه پذیر می‌کند. در این مسیر حضور خانم نصیری به عنوان شخصیتی که عرق محلی خاصی داشتند و تولیت تکیه نفرآباد را به عهده داشتند تسریع کننده قضایا و تشدید کننده انگیزه ما برای حضور بود.
• مردم معمولا از شهرداری بویژه در دوره مدیریت اسبق، پروژه‌های بزرگ عمرانی و ساخت و ساز‌های عمده را می‌دیدند که در این دوره شاهد تغییر رویکرد بوده ایم؛ یعنی توجه به زیست پذیرتر کردن شهر و شهر دوستدار کودکان، معلولان و. آیا این تغییر نگاه و رویکرد بازخورد مثبتی از طرف مردم داشته است؟
شاید آن طور که باید و شاید روی فعالیت‌های عمرانی که در سطح محدوده انجام داده ایم تبلیغ نکردیم، ولی در جلساتی که با نماینده و معتمدین مردم در هفته‌های گذشته برگزار شده بعضی از نمایندگان و شورایار‌ها با ابراز تشکر، بستری که در اشل یک به یک، مشکلات مردم را در شهر حل می‌کند را به عنوان یک از دستاورد‌های خوب مدیریت شهری فعلی مطرح کردند. البته در اشل کلان هم بحث تامین سرانه‌ها و اسناد بالا دستی که پروژه‌های بزرگ را تعریف می‌کند در جای خود حائز اهمیت است و مدیریت شهری فعلی نیز اهتمام ویژه‌ای روی این مسائل دارد کما اینکه زیرگذر گیشا جزو پروژه‌هایی است که با این شکل در حال اجرا است. همچنین دسترسی‌های فرامنطقه‌ای که نمونه اش در دو هفته گذشته در منطقه 15 افتتاح شد جزو مواردی هستند که مربوط به منطقه و محله خاصی نیستند و باید در سطح کلان شهر تهران به آن پرداخته شود. در اشل محلی هم با توجه به محدودیت ها، نوع نگاهی که در راستای بحث مشارکت مردمی در انجام پروژه‌های شهری و مدیریت شهری وجود دارد می‌تواند رضایتمندی را در شهر ایجاد کند که در این زمینه اتفاقات خوبی در منطقه رقم زده شد. تعدادی از دوربرگردان‌هایی که احداث کردیم از جمله دوربرگردان «ابن بابویه» یا دسترسی شمال به جنوب خیابان «میثم» از جمله کار‌هایی است که به همین نحو در اشل محلی مشکلات مردم محله را مرتفع کرد.
• در میان پروژه‌هایی که در منطقه 20 اخیرا به بهره برداری رسید، تعداد زیادی بوستان مشاهده می‌شود؛ وضعیت فضای سبز در منطقه در حال حاضر چگونه است.
یکی از دغدغه‌های مهمی که امروزه مدیران شهری با آن مواجه هستند؛ پایین بودن کیفیت محیط زیست و به ویژه آلودگی صوتی و هوا است. هر چند که امروز بحث آلودگی هوا فراتر از کلیمای تهران است و باید ماکرو کلیما در شکل کشوری را مدیریت کنیم کما اینکه چند روز پیش پهنه آلودگی از غربی‌ترین نقطه کشور تا تهران امتداد داشت. با توجه به این مسائل بحث توسعه فضای سبز آیتم کوچکی از عواملی است که می‌تواند در کاهش آلودگی هوا تاثیرگذار باشد. علاوه بر این کارکرد دوگانه بوستان‌ها نیز در منطقه حائز اهمیت است یعنی فضای تفرجی در دسترس، نیاز به توسعه دارد و این اتفاق با افتتاح بوستان‌ها انجام خواهد شد.
• به عنوان سوال آخر، حدود یک ماه قبل، 40 پروژه با حدود 60 میلیارد تومان اعتبار در منطقه افتتاح شد، لطفا به عنوان سوال اول درباره این پروژه‌ها و تحقق شعار‌های مدیریت شهری در دوره جدید بگویید.
این پروژه‌ها در مقیاس‌های بزرگ و کوچک شهری از قبیل احداث بوستان و فضای سبز، فضا‌های ورزشی، تعریض معابر و اقدامات ترافیکی، پیاده‌روسازی، احداث پل‌های عابر پیاده، پروژه‌های زیرساختی مسیل‌ها، زیباسازی شهری و پروژه‌های مشارکتی بااعتباری بالغ‌بر 63 میلیارد تومان تکمیل و به بهره‌برداری رسید. پایانه و پارک‌سوار جوانمرد قصاب با مساحت 5 هزار و 500 مترمربع به‌عنوان بزرگ‌ترین پایانه پهنه جنوب شهر تهران به‌منظور ساماندهی ترافیکی و حمل‌ونقل عمومی در نزدیکی ایستگاه مترو جوانمرد قصاب در دو بخش پایانه و پارک‌سوار احداث شده است. پارک سوار جوانمرد از پروژه‌های بسیار مهم منطقه است البته این پروژه از دو ماه گذشته عملیاتی شده و فاز یک آن قابل بهره برداری است. در فاز دوم آن شاهد تکمیل ساختمان بخش شرقی ترمینال خواهیم بود که علاوه بر پشتیبانی از مسافرین در محل و ارائه خدمات به راننده‌ها و مسافرین، استقرار مجموعه مدیریتی تاکسیرانی و اتوبوسرانی در آن نیز مکمل خدمات منطقه 20 در این زمینه خواهد بود. در ابتدای راه اندازی خط یک مترو ایستگاه شهر ری که جایگاه ایستگاه محلی داشت با کارکرد فرامنطقه‌ای نقش آفرینی کرده بود که این مسئله باعث شده بود محل قرارگیری این ایستگاه بار بسیار سنگینی از نظر ترافیک و مسائل محیط زیستی وارد کند. با راه اندازی این ترمینال و ایجاد بستری برای حضور خطوط تاکسیرانی فراشهری و خطوط اتوبوسی که از قسمت جنوب غربی شهرستان مسافرین را به خط مترو می‌رساندند ایستگاه پایانی خط یک به نام ایستگاه شهر ری، کارکرد محلی خود را پیدا کند و دغدغه‌ای که مردم مجاور ایستگاه در ارتباط با مسائل محیط زیستی و ایمنی داشتند مرتفع شود. ساخت مجتمع ایستگاهی در مجاورت ایستگاه متروی جوانمرد که در کنار این ترمینال واقع شده می‌تواند خدمات خوبی برای کسانی که از مترو استفاده می‌کنند، ارائه دهد.
فاز نخست شهربازی خانواده در مساحت 3 هکتار، بوستان‌های توسکا به مساحت 79 هزار مترمربع، مینیاتور به مساحت 12 هزار مترمربع، زنبق به مساحت 4500 مترمربع و پارک بانوان با امکانات دوچرخه‌سواری و تجهیزات بدن‌سازی به بهره‌برداری رسیدند که با افتتاح این پروژه‌ها سرانه فضای سبز در منطقه 20 از 16٫97 به 17٫59 مترمربع افزایش پیدا کرد، اولین «خیابان کامل»، احداث بلوار شهید فدایی در ضلع جنوبی حرم عبدالعظیم حسنی (ع)، اصلاح گذر در خیابان امام حسین (ع)، تعریض خیابان شهید غیبی، بازگشایی معبر شهید صفر نعیمی در ضلع جنوب حرم حضرت عبدالعظیم (ع)، اصلاحات هندسی در خیابان‌های شهید یوسفی نژاد و میثم شمالی و اجرای دیوار صوتی بزرگراه شهید کریمی و...


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز ساماندهی گذر میرزا محمود وزیر در محله عولادجان

حمایت های شهرداری از جشنواره فجر الزاما مادی نیست

حناچی: از تجربیات هلند در احیا واحد‌های صنعتی قدیمی و مدیریت منابع آب استفاده می‌کنیم

حناچی: از تجربیات هلند در احیا واحد‌های صنعتی قدیمی و مدیریت منابع آب استفاده می‌کنیم / سفیر هلند: وجود تحریم‌ها نمی‌تواند مانع تبادل تجربیات میان دو کشور باشد

افزایش 90 درصدی ظرفیت سالن‌های پردیس ملت در 9 ماه گذشته

شهرداری رقابت‌پذیری را افزایش دهد

اسناد بدهی‌های شهرداری تهران قابل انکار نیست

فروش خانه اقدسیه مانعی ندارد

انتظامی: 22 شهر فاقد سینما تا پایان سال صاحب سینما می شوند

آغاز عملیات بازسازی پل کن

هر 15 روز یک افتتاح فاخر خواهیم داشت

حمایت های شهرداری از جشنواره فجر الزاما مادی نیست/لزوم پیش بینی تمهیدات مناسب برای حفظ یاد و نام سردار سلیمانی در پایتخت

بافت فرسوده محله تختی

افزایش 90 درصدی ظرفیت سالن های پردیس ملت در 9 ماه گذشته

نماد ملی آموزش محیط زیست رونمایی شد

خاک ریزی و تسطیح معابر و منازل شهر کنارک ادامه دارد

شهرداری لایحه بودجه 99 را حداکثر تا هفته آینده به شورای شهر ارائه می دهد

اسناد بدهی های شهرداری تهران قابل انکار نیست/گلایه از سیاست یک بام و دو هوا در برخورد با تخلفات شهرداری

«آژانس عکس تهران» کاندیدای برترین وب سایت گروه سایت‌های شهری و محله‌ای

قانوناً، شرعاً و عرفاً منعی برای فروش خانه اقدسیه وجود ندارد

تصویب بخش هزینه‌ای متمم بودجه سال 98

گردش مالی مشاغل در تهران حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است

ایران در میان 5 کشور اول تولید کننده پسماند پلاستیکی

ایران در میان 5 کشور اول تولید کننده پسماند پلاستیکی/به مشارکت شهروندان نیازمندیم

انتقاد مسجدجامعی از اجرای طرح ساماندهی رود-دره فرحزاد

درباره سهم آرادکوه در انتشار بوی بد پایتخت اغراق می‌شود

افزایش تخفیف معاینه فنی برتر

تحقق 88 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در 9 ماهه امسال

بررسی لایحه عوارض در جلسه هم اندیشی اعضای شورای شهر

تقدیر هاشمی از شهرداری تهران برای کمک به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

آماده سازی طرح ساختاری حریم پایتخت

نغمه ناخوانده زنان رهایی یافته از اعتیاد بازخوانی شد

این یک اصلاح نامگذاری است، نه نفیِ تختی

انتصاب سرپرست جدید اداره کل منابع انسانی شهرداری تهران

اجرای بیش از هزار مترمربع پیاده روسازی در منطقه 15

فقدان درآمد مطلوب؛ دلیل اصلی عدم احداث پارکینگ عمومی

رسانه‌ها مدیریت شهری را کنترل می‌کنند

خداکرمی: فعالیت دیگری جایگزین مجموعه دلفیناریوم شود

برگزاری مسابقه «زنان در شهر» ویژه زنان هنرمند منطقه 3

فیلم‌های جشنواره فجر در برنامه «تا جشنواره 38» معرفی می‌شوند

رسانه‌ها مدیریت شهری را کنترل می‌کنند/ شهروندان همیشه در نهایت از عملکرد واقعی مدیران مطلع می‌شوند

تقدیر جانشین پلیس راهور تهران بزرگ از اقدامات شهرداری تهران

فراخوان چهارمین دوره جشنواره رسانه‌های شهری منتشر شد

تقدیر جانشین پلیس راهور تهران بزرگ از اقدامات شهرداری تهران/اقدامات شهرداری از لغزندگی معابر جلوگیری کرد

حضور پررنگ شهرداری تهران در الکامپ مشهد

تغییر پارادایم از «هزینه محوری» به «درآمدزایی» در شهر مستلزم شجاعت و بکارگیری ایده‌های جدید است

حمایت شهرداری از جشنواره فجر جای تقدیر دارد

مددسرای منطقه21 برای پذیرش شبانه روزی افراد بی خانمان آمادگی کامل دارد

مرغوبیت مکانی ملاک محاسبه عوارض صدور پروانه ساختمانی می‌شود

آمادگی کامل برای بارش های آخر هفته/بیشترین مطالبات شهروندان از مدیریت شهری