کرمان رصد

آخرين مطالب

چرا اشتغال در مناطق آزاد مهم است و باید به آن بها داد؟ منطقه آزاد کیش

چرا اشتغال در مناطق آزاد مهم است و باید به آن بها داد؟
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - یکی از اهداف مهم ایجاد مناطق آزاد در ایران و بسیاری از کشورها ایجاد اشتغال مولد و محرومیت زدایی بوده است، اما این مناطق چقدر به این هدفشان نزدیک شده اند؟ موانع رسیدن به این هدف چیست؟

به گزارش فرینا به نقل از اقتصاد24، امروزه کشور‌های مختلف با توجه به ویژگی‌های مناطق آزاد تجاری و اهداف تشکیل آن‌ها مانند توسعه اقتصاد ملی، جذب سرمایه‌های خارجی، استفاده از برتری‌های نسبی، ایجاد فرصت‌های شغلی، تربیت نیروی انسانی و... اقدام به تأسیس و گسترش این مناطق می‌کنند. در حقیقت مناطق آزاد در سراسر جهان یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین ابزار‌های توسعه، رشد و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند که در راستای توسعه اقتصادی می‌توانند منجر به توسعه فرهنگی نیز بشوند.
کارشناسان معتقدند مناطق آزاد یکی از راه‌حل‌های مطمئن برای کشور‌های درحال‌توسعه‌ای هستند که جهت آزمایش تجارت باز و پیوستن به تجارت جهانی مناسب‌اند. این مناطق به‌عنوان آزمایشگاه و نقطه آغازین حرکت کشور‌های موفق جهان در عرصه جذب سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی مطرح هستند.
به گفته برخی منابع در حال حاضر 100 اقتصاد درحال‌توسعه و در حال گذار، از مناطق آزاد برای عرضه کالا‌ها و خدمات به بازار‌های جهانی و بهره‌مندی از مزایای آن از این مناطق استفاده می‌کنند. توجیه همه آن‌ها این است که برای کمک به کاهش بیکاری و به دست آوردن درآمد ارزی وجود آن‌ها لازم است. بنابراین در اکثر مناطق آزاد جهان موضوع اشتغال مسئله مهمی است.
طبق تعریف سازمان بین‌المللی کار، مناطق آزاد مناطقی هستند که سبب جذب سرمایه، افزایش استخدام و افزایش صادرات و تبادلات ارزی می‌شوند. ماده 1 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1372/06/21 مجلس شورای اسلامی نیز اهداف تشکیل مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی را سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازار‌های جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالا‌های صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی بیان کرده است.
به عبارتی یکی از مهم‌ترین اهداف تأسیس مناطق آزاد در ایران محرومیت‌زدایی و مواجهه با فقر فراگیر بوده است. با همین تفکر سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار به‌عنوان مناطق آزاد ایران انتخاب شدند، اما این مناطق چقدر به این هدفشان نزدیک شده اند؟ موانع رسیدن به این هدف چیست؟
هرچند ممکن است مناطق آزاد در ایران به‌طور 100 درصد به اهداف خود نرسیده باشند، اما یکی از مزایایی که مناطق آزاد ایران به آن دست پیدا کرده‌اند، ایجاد اشتغال برای گروه‌های آسیب‌دیده و محروم است. علاوه بر آن ایجاد اشتغال برای زنان نیز از موارد مهمی بوده که توانسته تا حد زیادی از مشکلات اجتماعی بیشتر به‌خصوص برای زنان سرپرست خانوار جلوگیری کند.
در میان مناطق آزاد جهان، مناطق آزاد چین و به خصوص منطقه آزاد شانگهای اهمیت زیادی به مسئله اشتغال داده است. به‌طورکلی چین با توجه ویژه به فاصله تأسیس مناطق آزاد خود، نشان داد که مسئولان با تفکر ارزیاب جلو می‌روند و اهدافی تدوین‌ شده برای توسعه این مناطق موازی با اهداف ملی دارند و با بررسی نقاط ضعف در مناطق قدیمی‌تر، اقدام به ایجاد مناطق جدید کردند.
کشور موریس نیز یکی از نمونه‌های موفق با پشتوانه تئوریک راهبرد توسعه صادرات است. در میان کشور‌هایی که اقدام به ایجاد مناطق پردازش صادرات کرده‌اند موریس بالاترین نسبت اشتغال ایجادشده به‌کل اشتغال را داراست.
سنگاپور نیز یکی دیگر از کشور‌هایی است که با پیگیری ایجاد مناطق آزاد در تلاش برای ایجاد اشتغال کامل بود و دولت سنگاپور معتقد بود که اگر برنامه‌ای برای تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص تدوین نشود، دستیابی به موفقیت امکان‌پذیر نخواهد بود.
با توجه به این نمونه‌های جهانی، متوجه می‌شویم که موضوع اشتغال در مناطق آزاد بسیار مهم است و از آن مهمتر برنامه ریزی برای تربیت نیروی متخصص جهت کار در حوزه‌های مختلف این مناطق است و برای از دست نرفتن این نیروی کار باید به چند نکته توجه کرد؛ اول اینکه برای افزایش اشتغال در این مناطق باید برنامه‌هایی مستحکم‌تر و واقعی‌تر در نظر گرفت، زیرا ازآنجایی‌که مناطق آزاد ایران عموماً در مناطق مرزی و یا در جوار مناطق محروم هستند، چیزی که موجب پایبندی افراد محلی به وجود مناطق آزاد می‌شود، اشتغال جوانان و نیرو‌های فعال است بنابراین استفاده از نیرو‌های فعال و جویای کار محلی را نباید قربانی دستیابی به نیروی کار ارزان کرد. همچنین باید توجه کرد که اگر اشتغال در مناطق آزاد موجب تقویت حس هویت ملی افراد شود، با قدرت بیشتری می‌توان اهداف مناطق آزاد را پیش گرفت و باور مردم محلی به رسیدن به توسعه اقتصادی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.
یکی از نقاط قوت در مناطق آزاد این است که مقررات کار در مناطق آزاد تابع قانون کار کشور نیست، بلکه طبق آیین‌نامه‌ای است که هماهنگ با مقررات و ضوابط سازمان بین‌المللی کار تهیه‌ شده است، لذا این نکته نیز می‌تواند به جذب بیشتر نیروی کار از سراسر کشور و جلوگیری از مهاجرت شغلی جوانان ایرانی به مناطق آزاد نزدیک ایران منجر شود. مناطق آزاد دبی و جبل علی مدت مدیدی است برای جذب جوانان جویای کار دست به ایجاد جذابیت‌های شغلی زده‌اند، بنابراین باید زودتر چاره‌ای اندیشید تا فرصت‌ها از دست نرود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یازده هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد

کیش میزبان رویدادهای فرهنگی اتریش

برگزاری مسابقان بدمینتون ویژه مادران در کیش

تشکیل ستاد پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در کیش

شب تبادل فرهنگی ایران و اتریش در کیش

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

نقد و بررسی کتاب آنیمای متن در کیش

ارائه گزارش عملکرد مرکز نوآوری کیش

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار ابن بطوطه در کیش

هنرمندان جزیره کیش در کارگاه مجسمه سازی آثار هنری خلق می کنند

برگزاری نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با معاونین 13دانشگاه برتر کشور

رونمایی از کتاب و آثارعکاسان بدرقه سردار در کیش

وضعیت نقشه راه اپراتور تلفن همراه تله کیش بررسی شد

رونمایی از شبیه ساز حریق موتور هواپیما در فرودگاه کیش

وضعیت نقشه راه تلفن همراه تله کیش بررسی شد

پنجاه درصد هزینه شرکت های دانش بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

نصب تابلوهای تبلیغاتی کاندیداهای انتخابات مجلس در جزیره کیش

سهام کیش ایر در بورس عرضه می شود

پنجاه درصد هزینه شرکت های بنیان در مرکز نو آوری کیش پرداخت می شود

تغییر در زمان برگزاری مسابقات شتاب بانوان

شمارش معکوس برای برگزاری نمایشگاه و همایش تخصصی ....

دومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش به پایان رسید

پایان مسابقات فوتسال جام سردار شهید قاسم سلیمانی با معرفی تیم قهرمان

برگزاری ششمین نشست از سلسله سمینارهای میراث فرهنگی کیش

جایزه ادبی کیش با گرایش داستان کوتاه جنوب در سطح منطقه ای و ملی برگزار می شود "سیب"

گشایش دبیرخانه دائمی همایش‌ها و نمایشگاه‌های نفت و پتروشیمی در کیش

طرح مقاوم سازی و مرمت کاخ مرجان و کیش الیت ابلاغ شد

دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش به پایان رسید

میزبانی کیش از نمایشگاه عکس بدرقه سردار

معرفی نفرات برتر مسابقه بدنسازی قدرتی بانوان کیش

برگزاری همایش بازخوانی اندیشه و گفتار در کیش

تلاش کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد نوروزی کیش برای ارائه خدمات مطلوب به گردشگران با تولید محتوای مناسب و استفاده ازفناوری های نوین

پتروشیمی صنعتی پیشتاز در توسعه کشور

تبدیل جزیره کیش به هاب پشتیبانی از صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در منطقه

حمایت از صنعت پتروشیمی کشور با امضا تفاهم نامه همکاری پنج گانه در کیش

تبدیل جزیره کیش به هاب نفت و گاز در منطقه

آئین گشایش همایش تخصصی حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش

بازگشایی استخر المپیک کیش از اوایل اسفند

معرفی ظرفیت های ورزشی کیش در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران

برپایی همایش «ایران فعال با زنان و مادران فعال» در جزیر کیش

سه هتل متروکه در جزیره کیش تعیین تلکیف می شوند

کیش میزبان نخستین دوره از مسابقات بدنسازی و پرورش اندام

سیاست‌های جدید اقتصادی مغایر قوانین مناطق آزاد است

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

آخرین خبرها از معافیت‌های مالیاتی در مناطق‌آزاد

معرفی نفرات برتر مسابقات اتومبیلرانی در جزیره کیش

مرکز نوآوری کیش از ایده های خلاقانه حمایت می کند

به مناسبت روز زن از بانوان شاغل در سازمان منطقه آزاد کیش تقدیر شد

شمارش معکوس برای برگزاری نمایشگاه و همایش تخصصی ....

بازگشایی استخر المپیک کیش از اوایل اسفند