کرمان رصد

آخرين مطالب

هزار و 200 بیمار مبتلا به ایدز در کرمان وجود دارد اجتماعي

هزار و 200 بیمار مبتلا به ایدز در کرمان وجود دارد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه تعداد بیماران مبتلا به اچ آی وی در کشور طبق برآورد انجام شده 60 تا 70 هزار نفر است گفت: برآورد می‌شود هزار 200 تا هزار و 500 بیمار مبتلا به این ویروس در کرمان وجود داشته باشد که 50 درصد این افراد شناسایی نشده‌اند.

مهدی شفیعی روز سه‌شنبه در آیین بازدید خبرنگاران از مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه تمام افراد شناسایی شده مبتلا به اچ آی وی در این استان، کرمانی نیستند افزود: 270 بیمار مبتلا به ایدز از سال 76 تاکنون که آمار این بیماری ثبت شده در استان کرمان جان خود را از دست داده اند.
سن افراد مبتلا به اچ آی وی 10 سال کاهش یافته است
مدیرگروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کرمان، رنج سنی مبتلایان به اچ آی وی را نوجوانان به بالا اعلام و تصریح کرد: جوانان و افراد میانسال بیشترین رنج سنی را در بیماران شناسایی شده اچ آی وی دارند و طبق آمار انجام شده سن ابتلا به بیماری اچ آی وی نسبت به سالهای اخیر 10 سال پایین آمده است.
وی انجام رفتارهای پرخطر و ناآگاهی را یکی از دلایل مهم ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی اعلام کرد و گفت: دادن آگاهی به جامعه توسط رسانه ها، سلامت جامعه را تامین می کند.
مراجعه به موقع به مراکز درمانی، ویروس اچ آی وی را سرکوب می کند
وی با بیان در صورت مراجعه به موقع، شناسایی و آغاز درمان می توان ویروس را در مراحل اولیه ورود به بدن سرکوب کرد گفت: حدود سه روز بعد از ابتلا به ویروس اچ آی وی بهترین زمان مراجعه به پزشک برای درمان است.
شفیعی با اشاره به اینکه بیماران زیادی با مراجعه به موقع به پزشک توانسته اند زندگی روزمره و سلامت نسبی خود را حفظ کنند افزود: یکی از چالش‌های کشور دستیابی به شناسایی بیشتر بیماران است در حالی که درصد بالایی از موارد مبتلا از بیماری مطلع نیستند.
وی تاکید کرد: اعتیاد تزریقی، روابط جنسی، رفتارهای پرخطر مانند تتو و غیره نیز می تواند در انتقال ویروس اچ آی وی نقش ایفا کند.
مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مکان امن برای درمان ویروس اچ آی وی
مدیرگروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری به عنوان مکانی امن، خدمات مختلف مشاوره، آزمایش، پیشگیری، درمان و غیره را به شکل جامع در مورد پیشگیری، مراقبت و درمان اچ ای وی به مراجعه کنندگان ارایه می دهد.
خدمات رایگان مراکز درمان اچ آی وی
شفیعی شماره تماس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان را 32231982 اعلام کرد و گفت: تمام خدمات این مرکز از جمله مشاوره، آزمایش و درمان به صورت رایگان انجام می شود ضمن اینکه اطلاعات افراد به صورت محرمانه نزد مسئولان این مرکز باقی ماند و حتی به خانواده افراد نیز ارائه نمی شود.
وی با بیان اینکه تلاش ما بر این است ویروس در بدن افراد مبتلا به آچ آی وی در مرحله ابتلا بماند و به سمت بیماری ایدز نروند افزود: دریافت داروها می تواند ویروس را در بدن سرکوب کند.
وی با بیان اینکه بسیاری افراد از بیماری خود آگاه نیستند و زمانی مراجعه می کنند که به ویروس اچ آی وی به مرحله ایدز رسیده است تصریح کرد: هر دانشگاه علوم پزشکی یک مرکز مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دارد و این مرکز در شهرستان های رفسنجان، سیرجان، بم، جیرفت و کرمان نیز دایر است.
نوزادان مادران ایدزی در صورت مراجعه به موقع به مراکز درمانی مبتلا نمی شوند
مدیرگروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه برنامه پیشگیری از انتقال ویروس اچ آی وی از مادر مبتلا به نوزاد در حال انجام است توصیه کرد: بانوان قبل از بارداری در این زمینه مشاوره شوند.
وی با بیان اینکه بانوان قبل از بارداری می توانند با مراجعه به پزشک در صورت مثبت بودن آزمایش اچ آی وی از انتقال این ویروس به بدن نوزارد خود پیشگیری کنند افزود: اکنون با آموزش های ارائه شده افزون بر 95 درصد مادران باردار شهر کرمان در مورد راههای ابتلا و پیشگیری از ویروس اچ. ای. وی آموزش می بینند و آزمایش می دهند.
شفیعی تاکید کرد: آمار نشان می دهد تعداد اندکی از مادران باردار در کرمان درگیر بیماری اچ آی وی هستند و جمعیت عمومی جامعه درگیر این بیماری نشده است.
وی با بیان اینکه افراد مبتلا به اچ آی وی از زمان شناسایی، تحت درمان قرار می گیرند گفت: افراد دارای رفتارهای پرخطر باید با مراجعه به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری به طور رایگان از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.
اچ ای وی با ایدز 20 سال فاصله دارد
مسئول مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با تاکید بر اینکه اچ ای وی با ایدز 20 سال فاصله دارد گفت: فرد مبتلا به ویروس اچ آی وی در صورت مراجعه به موقع و دریافت درمان به مرحله پیشرفته بیماری یا همان ایدز نمی رسد.
ابراهیم رنجبر اظهار داشت: خدمات در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری داوطلبانه و رایگان و اطلاعات و اقدامات انجام شده کاملا محرمانه است.
وی با بیان اینکه در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری هیچ محدودیت جمعیتی وجود ندارد تاکید کرد: همه افراد مراجعه کننده را از هر جای دنیا می پذیریم و این مرکز محدود به شهر کرمان نیست.
وی اظهار داشت: بعد از انجام آزمایش می توان تا حدودی زمان ابتلا فرد را به ویروس اچ آی وی حدس زد.
217 بیمار اچ آی وی در مرکز مشاوره بیماری های رفتاری کرمان پرونده دارند
مسئول مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی از سال 92 فعال است گفت: 217 نفر بیمار زنده در این مرکز پرونده دارند که 185 نفر از این تعداد فعال هستند یعنی سه ماه یک بار به منظور دریافت دارو و درمان مراجعه می کنند.
پزشک درمانگر بیماران مبتلا اچ آی وی در کرمان ادامه داد: حدود 90 درصد افراد مبتلا به این ویروس را مردان و 10 درصد را زنان تشکیل می دهند.
ارتباط جنسی بیشترین راه انتقال ویروس اچ آی وی
وی با اشاره به راههای انتقال ویروس اچ آی وی از گذشته تاکنون تصریح کرد: بیشترین راه انتقال این ویروس طی سالهای اخیر استفاده از سرنگ مشترک بود که به روابط جنسی تغییر پیدا کرده است.
رنجبر با بیان اینکه گاهی بیماران جرات آزمایش دادن را ندارند تصریح کرد: دوره پنجره، عفونت و بیماری سه مرحله ابتلا به ایدز است.
وی تاکید کرد: استفاده از سرنگ آلوده و سرسوزن مشترک، روابط جنسی محافظت نشده، خال کوبی، حجامت و آرایشگاه های غیراستاندارد از جمله راههای ابتلا به ایدز است.
مسئول مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: سلامت افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی می توانند با درمان به موقع به آنها برگردد و ضمن اینکه با درمان به موقع این بیماران نمی توانند بیماری را به دیگران انتقال دهند.
وی افزود: از تولد نوزاد مبتلا به اچ آی وی 24 زن باردار مبتلا در کرمان با درمان به موقع پیشگیری شده است و نوزاد این بانوان سالم به دنیا آمده اند.
مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی با ارائه خدمات رایگان شامل بخش های مشاوره، نمونه گیری، پزشک، داروخانه و مددکاری است.
برچسب‌ها
کرمان ایرنا ایدز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انجمن روابط عمومی شهرستان رفسنجان فعال شود

سند جامع سالمندی پایش و ارزیابی شود

تصاویری از خروج هواپیمای کاسپین از باند فرودگاه

وضعیت پرونده کیک‌ های آلوده به کجا رسید؟

آلودگی هوای تهران باز هم بالا زد

مولتی میلیاردر هروئینی دستگیر شد

دختران مجرد می‌ توانند فرزند خوانده بگیرند

روایت یکی از مسافران کاسپین از حادثه امروز

ورود مسافران چینی به ایران با کارت سلامت

معمای مرگ جمعی در میانکاله؛ کجا بِره پرنده؟

پلیس آماده همکاری در برگزاری انتخابات امن، سالم و قانونی است

افزون بر هزار واحد مسکونی مددجویی کمیته امداد در کرمان افتتاح می‌شود

پیش‌بینی بالاتر از نرمال بودن دمای هوای استان کرمان در فروردین ماه 99

هزینه غرفه‌ای که به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان اهدا شد

1000 واحد مسکونی مددجویان در کرمان افتتاح می‌شود

وقوع 358 فقره تصادف فوتی در 9 ماهه گذشته سال جاری در استان کرمان

شهرداران در زمینه فرهنگی و اقتصادی شهر فعال شوند

کاهش 5 درصدی تلفات جاده‌ای در 9 ماهه امسال

تعداد کشته‌شدگان 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 نفر کمتر است

تعداد کشته‌شدگان 9 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 نفر کمتر است

کاهش 5 درصدی تلفات جاده‌ای در 9 ماهه اول امسال

افزایش تعداد جانباختگان زلزله در ترکیه به 31 تن

ورود مواد غذایی همراه مسافر از چین ممنوع شد

«تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

تلفات ناشی از ویروس کرونا به 56 نفر رسید

کشف 119 کیلوگرم تریاک در عملیات پلیس کهنوج

شهردار کرمان به ابهامات شهری پاسخ داد

تیراندازی به اتوبوس‌ کارکنان پتروشیمی ماهشهر

287 کیلوگرم تریاک در راور کشف شد

انجمن سیب‌زمینی جنوب کرمان راه‌اندازی شد

500 زندانی کرمان در انتظار عفو هستند

61 درصد از کارجویان مهارت آموخته فنی و حرفه‌ای کرمان مشغول بکار شدند

500 زندانی استان کرمان، در انتظار عفو

کرمانی‌ها آخر هفته گرم‌تری خواهند داشت

یک بلوار در کرمان به نام «سردار شهید حسین پورجعفری» مزین شد

آخرین وضعیت خسارت سیلاب در جنوب استان کرمان

آمادگی فرودگاه امام برای مقابله با ویروس کرونا

تمساح خلیج فارس اعدام شد

وسوسه شیطانی پسر جوان برای آقا و خانم دکتر

جدیدترین آمار قربانیان ویروس کرونا؛ 41 نفر

آغاز طرح سهمیه‌ بندی ثبت طلاق در کشور

حوزه، تعرض اخیر به علم پزشکی را محکوم کرد

ناپایداری جوی برای روز یکشنبه در استان کرمان/ کاهش محسوس دما

نام‌گذاری بلوار کوثر و میدان پرواز به نام «سپهبد قاسم سلیمانی»

فقط 2 مورد از 107 پروژه نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شده است

تصادف در جیرفت 3 کشته برجا گذاشت

ریزش منزل مسکونی در ریگان جان یک دختر بچه را گرفت

بیش از 4هزار شهروند کرمانی با مقامات قضائی استان دیدار کردند

بارش برف و باران در جاده‌ های 12 استان کشور

سایت آرامستان جدید کرمان تا یک ماه آینده معرفی می‌شود