کرمان رصد

آخرين مطالب

کاهش 40 درصدی بارش ها در کرمان؛

چشمان کویرنشینان به آسمان خشک شد/ کرمان تشنه است سياسي

چشمان کویرنشینان به آسمان خشک شد/ کرمان تشنه است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در حالی به پایان فصل پاییز نزدیک می شویم که کرمان سهم چندانی از بارندگی های امسال نداشته و تاکنون کاهش 40 درصدی بارش ها را در استان شاهد هستیم.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها؛ خشکسالی و بحران آب سال هاست که گلوی استان کویری کرمان را می فشارد و هر سال با آغاز فصل های پاییز و زمستان چشمان کویر تشنه لب لوت بر آسمان دوخته می شود تا شاید مرهمی بر زخم های چندین ساله این منطقه گذاشته شود.
اما هر سال این استان کویری از نعمت باران آنطور که باید و شاید بهره مند نمی شود و حالا خشکسالی های انباشته و کاهش نزولات آسمانی به بزرگترین درد کرمانی ها تبدیل شده است. امسال هم تاکنون خبری از بارش های امیدوارکننده در کرمان نبوده و در سال زراعی جاری آنگونه که کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان اعلام کرده کاهش 40 درصدی بارش نسبت به سال گذشته را شاهد هستیم.
این در حالیست که بهار امسال بارندگی های خوبی را استان شاهد بودیم اما این بارندگی ها هم نتوانستند حریف خشکسالی های چندین ساله این دیار شوند.
کارشناسان و مسئولان از تغییر اقیلم و فرآیند بارش ها در جهان صحبت می کنند و معتقدند در چند سال اخیر اکثر بارش ها به سمت فصل بهار سوق پیدا کرده به گونه ای که دوره های بارش کم و با شدت زیاد را شاهد هستیم. این شرایط باعث افزایش خطر سیل، فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی می شود که تغذیه نشدن سفره های آب زیر زمینی را هم به دنبال دارد.
در حال حاضر 70.9 درصد استان تشنه لب کرمان با درجات مختلف خشکسالی مواجه است که شمال استان سهم بسزایی در این آمار دارد. این در حالیست که نیمه غربی و جنوب استان کرمان بیشترین مساحت نزدیک به نرمال را به خود اختصاص داده است.

کاهش 40 درصدی نزولات آسمانی کرمان در سال زراعی جاری
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بارندگی های سال زراعی امسال تا پایان آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد کاهش یافته است.
مریم سلاجقه میانگین بارش های ثبت شده در ایستگاههای سینوپتیک استان کرمان از ابتدای سال زراعی تا پایان آبان ماه جاری را 13.3 میلیمتر اعلام کرد و گفت: این میزان در مدت مشابه سال گذشته 21.9 میلیمتر و بلند مدت 7.4 میلیمتر بود.
سلاجقه عنوان کرد: بر این اساس بارندگی های سال زراعی جاری پایان آبان در مقایسه با سال گذشته 39.5 درصد کاهش داشته و نسبت به بلندمدت 80.2 درصد افزایش داشته است.
بررسی ها نشان می دهد 28.4 درصد از مساحت کرمان در حد نرمال و 70.9 درصد مساحت استان دچار درجات مختلف خشکسالی خفیف تا شدید است وی با اشاره به اینکه میزان بارش ثبت شده آبان ماه 98 در ایستگاههای سینوپتیک استان کرمان بین 0.9 تا 51.1 میلیمتر است، افزود: میانگین بارش در این ماه برابر با 11.6 میلیمتر و در مدت مشابه سال گذشته 19.7 میلیمتر و میانگین بارش در مدت مشابه بلند مدت 6.1 میلیمتر است که کاهش بارش ها نسبت به سال گذشته و افزایش نسبت به بلندمدت را شاهد هستیم.
سیطره خشکسالی بر 70.9 درصد استان کرمان
کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان با اشاره به بررسی خشکسالی استان کرمان با استفاده از شاخص SPEI گفت: این بررسی ها نشان می دهد 28.4 درصد از مساحت کرمان در حد نرمال و 70.9 درصد مساحت استان دچار درجات مختلف خشکسالی خفیف تا شدید است.
سلاجقه با اشاره به اینکه نیمه غربی و جنوب استان کرمان بیشترین مساحت نزدیک به نرمال را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: همچنین 54.1 درصد مساحت شهرستان کرمان با خشکسالی خفیف روبرو است.
وی با اشاره به خشکسالی های انباشته در استان کرمان اظهار کرد: با توجه به این شرایط صرفه جویی در مصرف آب باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

کاهش 1.3 درجه ای دما در کرمان
مدیر کل هواشناسی استان کرمان هم در گفتگو با مهر با اشار به کاهش 1.3 درجه ای دمای آبان سال جاری نسبت به بلند مدت اظهار کرد: کهنوج و لاله زار به ترتیب بیشترین و کمترین میانگین دمای این ماه را به خود اختصاص داده اند.
تورج جدیدی بیان کرد: میانگین دمای آبان ماه امسال در استان کرمان 14.9 درجه سلسیوس، در مدت مشابه سال گذشته 16 و در بلند مدت 16.2 است.
وی ادامه داد: بر این اساس آبان امسال در استان کرمان شاهد کاهش 1.1 درجه ای میانگین دما نسبت به سال گذشته و کاهش 1.3 درجه ای نسبت به بلند مدت هستیم.
مشکل اصلی استان کرمان کم آبی است و عمق چاه های این منطقه هم اکنون به 380 متر می رسد که برای حل این مشکل پروژه هایی دیده شده است محمدجواد فدایی استاندار کرمان چندی پیش در سفر رئیس جمهور به کرمان اعلام کرد: مشکل اصلی استان کرمان کم آبی است و عمق چاه های این منطقه هم اکنون به 380 متر می رسد که برای حل این مشکل پروژه هایی دیده شده است.
رئیس جمهور هم درباره موضوع تامین آب آشامیدنی استان های کرمان و یزد گفت: مهمترین کاری که در سفر به کرمان انجام شد، تعیین مسئله آب آشامیدنی مردم این دو استان برای بازه زمانی 30 سال آینده بود که این موضوع تصویب و عملیات آن توسط دولت و بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.
کاهش نزولات آسمانی، خشکسالی انباشته، رشد جمعیت و افزایش سطح زیر کشت باغات منجر به کاهش حجم ذخیره سفره های آب زیرزمینی شده است. این در حالیست که ادامه این روند افت کمی و کیفی منابع آب و بحرانی شدن بسیاری از دشت ها را به دنبال داشته است. استان کرمان از لحاظ منابع آب زیرزمینی وضعیت خوبی ندارد و بر اساس آمار اعلام شده از سوی مسئولان هر سال 1.1 میلیارد مترمکعب آب از منابع زیر زمینی برداشت منفی می شود.
حالا باید منتظر ماند و دید که آیا وعده های چندین ساله مسئولان بر خشکسالی چیره می شود یا این مهمان ناخوانده چندین ساله کرمان همچنان به تاخت و تاز در این استان ادامه می دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزییات سقوط هواپیمای آمریکایی در افغانستان

احتمال مکاتبه روحانی با رهبری درباره رد صلاحیت‌ ها

بستر لازم برای مشارکت گسترده مردم در انتخابات ایجاد شد

مشارکت مردم در صحنه انتخابات با امیدبخشی به جامعه محقق می‌شود

انتخابات فرصتی برای تقویت انسجام ملی است

محکوم کردن موضع گیری اخیر وزیر امور خارجه

تلفات جاده‌ای کرمان پنج درصد کاهش یافت

مس شهربابک در خانه برد

رسانه‌ها با بصیرت اخبار را منتشر کنند

سیل در استان کرمان افزون بر 220 میلیارد تومان خسارت به بار آورد

محصولات 60 ناشر در نمایشگاه قرآن کرمان عرضه می‌شود

بیایید باقی مانده عمر شورا و شهرداری را اثباتی کار کنیم/ همه اعضای شورا شریک تصمیمات هم هستیم

افزون بر 35 درصد دانش‌آموزان کشور مهارت‌های فنی‌وحرفه‌ای را فرا می‌گیرند

طرح نذر قرآن کریم در کرمان اجرا می شود

قانون محور فعالیت‌های انتخاباتی است/ برخورد جدی با تخلفات

همایش ناظم‌الاطبا به سال آینده موکول شد

توزیع کمک‌های مردمی رفسنجان در میان سیل زدگان سیستان و بلوچستان

روند برگزاری انتخابات در کرمان به خوبی پیش می‌رود

چهاردهمین نمایشگاه قرآن و عترت استان کرمان برگزار می شود

خانواده زندانیان شهرستان انار حمایت می‌شوند

40 درصد اهداف آموزش‌های مهارتی در کرمان محقق شده است

افزون بر 600 راس دام بر اثر سیل و سرما در جنوب کرمان تلف شد

تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرائم انتخابات در کرمان/کاندیداها روز سکوت تبلیغاتی را جدی بگیرند

بزرگترین مجتمع سرب و روی کشور در کوهبنان احداث می‌شود

سیلاب بر زمین خشکیده شرق کرمان/ آب‌ها راهی کویر می‌شوند

خانواده زندانیان انار حمایت می‌شوند

سانحه رانندگی در جیرفت یک کشته برجا گذاشت

پرونده‌ تخلفات انتخاباتی بدون اغماض رسیدگی می‌شود

هیجانات انتخاباتی نامزدها را از مدار قانون خارج نکند

آمادگی پلیس برای برگزاری انتخابات در کرمان

امام جمعه ریگان: دشمن به دنبال فراموشی ایام الله ها است

صلاحیت 8 نماینده فعلی کرمان تایید شد

اصابت یک راکت به سفارت آمریکا در بغداد

تعداد جانباختگان کرونا در چین به 80 تن رسید

پاسخ سپاه به اظهارات عجیب حسن عباسی

کاهش 5 درصدی تلفات جاده‌ای استان/ آموزش امدادرسانی و کمک‌های اولیه ویژه نیروهای راهداری و ناوگان حمل و نقل

مس رفسنجان فاصله صدرنشینی را بیشتر کرد

32 طرح منابع طبیعی، دهه فجر در جنوب کرمان به بهره‌برداری می‌رسد

هدایت جبهه مقاومت بیانگر اوج اقتدار ایران است

واکنش روحانی به بخشنامه اخیر رئیسی

85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به سمت پذیرش با سوابق تحصیلی رفته است

کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در اولویت قرار دارد

سیل زدگان کرمان فراموش نشوند / 3242 خانوار خسارت دیده‌اند

سردی بازار خیارسبز در جنوب کرمان، زمستان را هم شرمنده کرد

بخش خصوصی می‌تواند بازوی توانمندی در رفع مشکل صادرات باشد

استیصال رئیس‌ جمهور چین از شیوع کرونا

شاهزاده چارلز: دوست دارم به ایران سفر کنم

710 مدرسه زیر 10دانش آموز در کرمان فعال است

واکنش ترامپ به سخنان ظریف در مورد مذاکره

نگاه‌های سیاسی باعث آسیب رساندن به شهر می‌شود/نمی‌خواهیم ادامه دهنده اشتباه گذشتگان باشیم