کرمان رصد

آخرين مطالب

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

19 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوانزا در کشور جان باختند سياسي

19 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوانزا در کشور جان باختند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از جان باختن 19 نفر در کشور بر اثر ابتلا به آنفلوانزا خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمد مهدی گویا بعدازظهر دوشنبه در نشست خبری در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص «آمار مبتلایان در کرمان و اینکه این بیماری برای چه گروه هایی خطر بیشتری را به دنبال دارد؟» گفت: بیماری آنفلوانزای فصلی موضوعی جدی نیست و هر سال تکرار می شود. هر سال با سرد شدن این بیماری گسترش پیدا می کند معمولا انتظار می رود در یک فصل آنفلوانزایی حداقل 20 درصد مردم جامعه مبتلا شوند و حتی در کشورهای توسعه یافته هم وضع به همین منوال است.
گویا ادامه داد: چندین عامل باعث تشدید یا تضعیف موج آنفلوانزا می شود که ویروس اولین و مهم ترین عامل در این خصوص است. ویروس آنفلوانزا ویروسی عجیب و غریب است و مدام در حال تغییر بوده و تغییرات کوچکی در ساختمانش ایجاد می شود که همین امر باعث می شود بدن انسان قادر به شناسایی آن نباشد و متفاوت از ویروس سال گذشته باشد. فردی که سال گذشته به ویروس آنفلوانزا مبتلا شده است ممکن است امسال دوباره مبتلا به این بیماری شود که معمول است.
وی گفت: در صورتی که شدت بیماری زایی ویروس شدیدتر باشد طبیعی است که تعداد افراد مبتلا بیشتر می شوند ضمن اینکه تعداد کسانی که به بیماری با شدت بیشتری مبتلا می شوند هم افزایش می یابد و این خصلت ویروس آنفلوانزاست.
گویا ادامه داد: عوامل دیگری مانند «انسان» هم در این رابطه تاثیرگذار هستند؛ اگر کسی در یک فصل آنفلوانزایی نکات بهداشتی را رعایت کرد و به راه های انتقال بیماری و پیشگیری آگاه باشد نه تنها احتمال ابتلای او کمتر می شود بلکه احتمال انتقال بیماری به دیگران را هم کاهش می دهد.
راهکارهایی برای کاهش 50 درصدی انتقال آنفلوانزا
وی گفت: افراد مبتلا به این عفونت در صورت شستشوی مکرر دست ها، استفاده از دستمال در هنگام عطسه و سرفه و قرار دادن دستمال آلوده در یک کیسه پلاستیکی و انداختن آن به سطل زباله می توانند تا 50 درصد در جلوگیری از شیوع و ابتلای افراد دیگر به آنفلوانزا جلوگیری کند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فرد بیمار باید فاصله حداقل یک متری را با افراد سالم رعایت کند، توصیه کرد: افراد به صورت جدی از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنند. بسیاری از مردم به محض مشاهده علائم بیماری به داروهای موجود در منزل به ویژه آنتی بیوتیک ها روی می آورد؛ در صورتی این بیماری در اکثر افراد اصلا نیازی به مصرف آنتی بیوتیک ندارد. همچنین داروهای کورتون دار در ابتدای مصرف می تواند باعث کاهش ظاهری علائم شود که این حالت واقعی نیست و در واقع ویروس در داخل بدن فعالیت خود را انجام می دهد و می تواند باعث شدت بیماری شود.
وی گفت: باید توجه داشت که فرد مبتلا تا چند روز این ویروس را از طریق قطرات تنفسی دفع می کند به همین دلیل پزشک برای فرد بیمار چندین روز استراحت توصیه می کند؛ افراد باید به این پزشک احترام بگذارند و زودتر از اتمام مدت استراحت حتی با وجود فروکش کردن علائم به مدرسه یا محل کار نروند چرا که این افراد می تواند ناقل بیماری باشند.
گویا متذکر شد: برخی افراد به دلایل مختلف بدن ضعیفی دارند و در صورت ابتلا به آنفلوانزا بیماری به آنها رحم نمی کند. پزشک تمامی این جوانب را در تصمیم گیری خود مدنظر قرار می دهد و باید به تصمیمات پزشک احترام بگذاریم چرا که از این طریق بیماری زودتر فروکش می کند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به غیرقابل پیش بینی بودن ویروس آنفلوانزا افزود: همه رفتارهای این ویروس غیرقابل پیش بینی است.
آنفلوانزا جان 19 نفر ایرانی را گرفت
وی گفت: از یکم شهریور ماه امسال تاکنون هزار و 287 نفر مبتلا به بیماری تنفسی در استان کرمان بستری شدند که از این تعداد 93 مورد قطعی مبتلا به آنفلوانزا بودند. همچنین 9 نفر در استان کرمان در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و تقریبا می توانم بگویم تمامی این افراد بیماری زمینه ای داشتند.
گویا عنوان کرد: موارد آنفلوانزای معمولی نمونه گیری نمی شود و در موارد شدید این کار انجام می شود.
وی ادامه داد: هفته گذشته 19 مورد مرگ ناشی از آنفلوانزا در کشور داشتیم که بیشتر از همه در استان های آذربایجان شرقی و تهران بوده است. کرمان از جمله استان هایی است که بیماری در آن مناطق خیلی فعال بوده است.
گویا همچنین در پاسخ به این پرسش که «با توجه به گستردگی کرمان و مشکلات بهداشتی و محرومیت در جنوب این استان، آیا کرمان به بودجه بیشتری نسبت به سایر استان ها برای مسائل بهداشت و سلامت و کنترل بیماری های واگیردار نیاز دارد؟» بیان کرد: اساس تصمیم گیری در خصوص تخصیص بودجه به عوامل مختلفی مانند جمعیت و تعداد بیماران استان بستگی دارد و بر این اساس تصمیم گیری می شود که چه اقدامی باید انجام شود.
وی در ادامه گفت: از من در خصوص موارد بیماری در کشور سوال کردید؛ در کل کشور ظرف هفته گذشته سه هزار و 722 نفر بیمار مبتلا به بیماری تنفسی داشتیم که 263 نفر از این تعداد قطعا مبتلا به آنفلوانزا بودند؛ البته این آمار مربوط به بیماران بستری است و در صورت احتساب بیماران سرپایی آمار بیشتر از این تعداد می شود.
وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص آمار کل مبتلایان به آنفلوانزا از آغاز شیوع بیماری تاکنون گفت: من آمار را هفتگی اعلام می کنم و الان برای اعلام مجموع آمار خیلی زود است و باید صبر کنیم تا تمام شود.
گویا ادامه داد: بیشترین جاهایی که آنفلوانزا در هفته گذشته داشته است مربوط به استان های آذربایجان شرقی، قزوین، مرکزی، آذربایجان غربی و تهران است و این آمار هر هفته تغییر می کند.
وی گفت: الان بسیاری از افراد ممکن است به دلیل آلودگی هوا کارشان به بیمارستان بکشد که اگر بخواهیم آمار استان های دارای بیماری های تنفسی را ذکر کنیم مربوط به استان های گلستان، کهکیلویه و بویراحمد، کرمان، مازندران، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و تهران است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه «دلیل وزاتخانه بهداشت برای عدم شفاف سازی و ارائه آمار در زمینه آنفلوانزا چیست؟»، گفت: تمام اطلاعاتی که طی این مدت اعلام شده در مطبوعات موجود است و من در چندین نوبت آمار را اعلام کرده ام و از این سوال شما تعجب می کنم.
تعطیلی مدارس مرتبط با بیماری آنفلوانزا نیست
وی همچنین به پرسش «آیا تعطیلی مدارس در تهران و استان های دیگر به بحث آنفلوانزا مرتبط است یا فقط به دلیل آلودگی هوا بوده است؟» چنین پاسخ داد: تعطیلی مدارس به هیچ عنوان به بیماری آنفلوانزا ارتباطی ندارد؛ گروه سنی مبتلا به این بیماری گروه سنی مدرسه نیست و اکثریت افراد مبتلا در سنین بالاتر هستند. ما تلاش می کنیم حتی الامکان در روند تحصیل دانش آموزان وقفه ای ایجاد نشود ضمن اینکه سلامت آنها برای ما اهمیت دارد.
گویا ادامه داد: برای اینکه حتی یک کلاس درس تعطیل شود درصد مبتلایان آن کلاس باید براساس یکسری فرمول های ریاضی محاسبه و در نهایت تصمیم گیری می شود. هنوز به آن حدی نرسیدیم که مدارس را تعطیل کنیم و تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا بوده است.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه «امسال ویروس آنفلوانزا بر چند نوع بوده و کدامیک شیوع بیشتری داشته است؟» گفت: ویروس های آنفلوانزای فصلی چهار گروه دارد که به طور معمول در یک فصل آنفلوانزایی یک یا دو نوع از این ویروس ها فعال می شود.
گویا ادامه داد: امسال دو نوع ویروس آنفلوانزایی فصلی H1N1 و H3N2 به صورت فعال وجود دارد در بین این ها ویروس آنفلوانزای H1N1 بیش از 90 درصد و ویروس آنفلوانزای H3N2 حدود 10 درصد موارد ابتلا را شامل می شود.
شیوع آنفلوانزا امسال شدت پیدا کرده است
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «شدت شیوع آنفلوانزا نسبت به سال گذشته شدت یافته است؟ عوامل تاثیرگذار در این روند را ذکر کنید» گفت: هر سال ویروس آنفلوانزا در همین مواقع فعال می شود که یکی از دلایل آن این است که ویروس آنفلوانزا در فصل سرما شروع به تاخت و تاز می کند. در مواقعی مثل سال گذشته بیماری خفیف و تعداد موارد ابتلا کم است مواقعی هم مانند امسال بیماری شدت پیدا کرده و تعداد موارد بیماری افزایش پیدا می کند.
وی همچنین پرسشی در خصوص احتمال ورود ویروس آنفلوانزا به کشور توسط زائران اربعین گفت: به هیچ وجه چنین چیزی صحت ندارد؛ ویروس آنفلوانزا همه کشورهای منطقه از افغانستان تا حاشیه مدیترانه را به شدت درگیر کرده است به گونه ای که کویت، قطر و عمان وضعیتی مشابه کشور ما را دارند و ربطی به مسافرت ها ندارد.
ذکر مهم ترین عوامل ابتلا به ویروس HIV مساله خصوصی مبتلایان است
گویا همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که با توجه به هفته اطلاع رسانی بیماری ایدز مطرح شد، مبنی بر اینکه «دلیل شیوع ایدز لردگان چه بوده است؟» گفت: راه های انتقال ویروس HIV مشخص است و راه دیگری وجود ندارد، اما اینکه شما بخواهید از من بشنوید که چه کسی به چه دلیل مبتلا به این بیماری شده است؛ تصور می کنم این سوال را نباید مطرح کنید.
وی ادامه داد: حدود 40 هزار نفر در کشور مبتلا به این عفونت هستند و این یک راز محرمانه بین پزشک و بیمارش است و من به هیچ عنوان به خودم حق نمی دهم که محرمانه های یک بیمار را به صورت علنی بیان کنم.
گویا گفت: برای ما راه انتقال اهمیتی ندارد بلکه راه مراقبت از فرد مبتلا و سلامت او و خانواده اش اهمیت دارد و من این اجازه را ندارم که بگوییم که چه کسی از چه طریقی مبتلا شده است.
وی در جواب خبرنگاران در خصوص اینکه ما خواهان اعلام مهم ترین عامل ابتلا هستیم و به دنبال موارد شخصی افراد نیستیم، گفت: راه های انتقال ایدز در همه جای دنیا مشخص است اما من از ذکر جزئیات معذور هستم.
وی در پاسخ به خبرنگاری که گفت «شفافیت در ذکر عوامل موثر در ابتلای افراد به ویروس HIV می تواند از افزایش افراد مبتلا به این عفونت جلوگیری کند» گفت: اگر این افراد بخواهند کسی عامل ابتلایشان به بیماری را بداند خودشان آن را اعلام می کنند و از نظر من عدم شفافیت منجر به ابتلای بیشتر به HIV نمی شود. تماس جنسی، اعتیاد تزریقی و انتقال بیماری از مادر به کودک راه های انتقال این عفونت است که در لردگان راه های انتقال از همین الگو تبعیت می کند.
وی ادامه خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: من در زمینه HIV خودم را کارشناس می دانم، حرف من را باور کنید کنکاش کردن در مسائل خصوصی افراد درست نیست. از نظر شما این مساله عمومی است اما از نظر من خصوصی است.
گویا گفت: دلیل بروز ایدز در لردگان استفاده بهیار از سرنگ آلوده نبوده است، تعداد معدودی از افراد روستا مبتلا شدند و نه همه افراد آن روستا. علت ابتلای افراد در چنار محمودی لردگان تابعی از دلایل ابتلا در کل کشور است.
وی در پاسخ به این پرسشی در خصوص واکسن آنفلوانزا گفت: این واکسن برای همه مردم نیست و برای کسانی است که در صورت ابتلا به انواع شدید مبتلا می شوند و ممکن است جان خود را از دست می دهند.
گویا با اشاره به ضرورت استفاده گروه های حساس از واکسن آنفلوانزا گفت: گروه های حساس افرد دارای سن بالای 65 سال، افراد دارای بیماری قلبی و ریوی مزمن، نارسایی کلیه یا کبد، دیابتی هایی که بیماری آنها کنترل نشده است، افراد بسیار بسیار چاق، خانم های باردار، افراد مبتلا به سرطان در حال درمان و افراد مصرف کننده داورهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدنی را شامل می شوند. غیر از این گروه ها مابقی مردم نیازی به تزریق واکسن ندارند و آنفلوانزا بیماری است که خود به خود بهبود پیدا می کنند.
شیوع آنفلوانزا مرتبط با بیوتروریسم نیست
وی در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص اینکه «آیا شیوع آنفلوانزا می تواند ارتباطی با مساله بیوتروریسم داشته باشد؟» اظهار کرد: اصلا چنین مساله ای وجود ندارد چرا که کل منطقه درگیر این بیماری است. شیوع آنفلوانزا مساله غیرمعمولی نیست و حتی ممکن است شدت از این هم بیشتر شود و مساله ای کاملا قابل پیش بینی است.
همچنین خبرنگار مهر با انتقاد از ممنوعیت دانشگاه های علوم پزشکی در استان ها برای اعلام آمار مبتلایان به آنفلوانزا و فوتی ها در اثر این بیماری از سوی وزراتخانه بهداشت، خواستار این مساله شد که اعلام آمار علاوه بر وزارتخانه از سوی دانشگاه های علوم پزشکی هم انجام شود که گویا در پاسخ گفت: اگر اعلام می کنیم که آمار از یک منبع (وزارتخانه) اعلام شود دلیل اصلی اش این است که سعی کنیم آمار درست و دقیقی در اختیار اصحاب رسانه و نهایتا مردم قرار دهیم.
وی ادامه داد:اگر من امروز یک حرف بزنم، فردا ممکن است یک مسئول در استانی دیگر آماری متفاوت را اعلام کند. وجود چنین تفاوتی باعث می شود باور آمار برای رسانه ها و جامعه سخت شود. ما اطلاعات را از استان می گیریم و بعد از تجریه و تحلیل و مقایسه با استان های دیگر دقیق ترین آمار را در اختیار رسانه ها قرار می دهیم. من از همکاران شما که ما را متهم به عدم شفافیت می کنند تعجب می کنم.
در حالی منبع موثق اعلام آمار مبتلایان به آنفلوانزا وزارت بهداشت معرفی شده است که رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از آمار استان کرمان اطلاعی در دست نداشت و برای پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعداد مبتلایان و فوتی در کرمان مجبور به دریافت آمار از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان شد. این در حالیست که دانشگاه های علوم پزشکی به صورت مستقل از اعلام آمار در این خصوص منع شده اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید مدیرعامل راه آهن کشور از کارخانه واگن سازی زرند

30 هزار میلیارد ریال تسهیلات به نیازمندان پرداخت شد

پرداخت بیش از 16میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به مددجویان زنجانی

داستان خوانی در آخرین شب های پاییزی در کرمان برگزار می شود

مجتمع فولاد زرند ایرانیان به شبکه ریلی کشور متصل می‌شود

بازدید مدیرعامل راه آهن کشور و معاون عمرانی استاندار کرمان از روند اجرایی پروژه‌های ریلی شهرستان زرند

25 تا 29 آذر ماه، معرفی توانمندی‌های کرمان در تبریز

هشدار پمپئو درباره تحرکات نظامی ایران در عراق!

منطقه ویژه علم و فناوری جنوبشرق در کرمان ایجاد شود

سامانه بارشی وارد استان کرمان می شود

تمامی معابر شهر کرمان مجهز به دوربین های پایش تصویری است

صندوق امداد کرمان افزون بر 29 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد

432 واگن تولید داخل به شبکه ریلی کشور اضافه شد

بازسازی خطوط ریلی، بهبود شرایط حمل و نقل کرمان را در پی دارد

بیش از 90 درصد افراد شاغل در فولاد زرند نیروی بومی هستند

مجتمع فولاد زرند ایرانیان به شبکه ریلی کشور متصل شد

افتتاح کارخانه فولاد زرند ایرانیان در سال 95/ تلاش برای تصویب مرز هوایی در جیرفت

کرمان و تنگناهای توسعه صادرات

استقبال از بازار فرش کرمان با رفع تحریم ها

بیانیه گام دوم انقلاب تکلیف کشور را مشخص کرده است

واکنش ارتش عراق به اعدام خیابانی یک نوجوان

امام‌ جمعه تهران: بنزین باید 500 تومان گران می‌ شد

وضعیت خطوط ریلی کرمان اصلا قابل قبول نیست

نمایشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در کرمان گشایش یافت

کتاب تاثیر راه و امنیت بر اقتصاد کرمان رونمایی شد

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مسئولیت پلیس را تعیین کرد

نفی و نقد با هدف تهییج افکارعمومی

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تکلیف کشور را مشخص کرد

حسن نصرالله: تظاهرات در لبنان علیه ایران نیست

آیت‌ الله سیستانی: نیروی مسلح خارجی نباید باشد

جانسون، پیروز انتخابات پارلمانی انگلیس شد

وحدت حوزه و دانشگاه تقویت شود

پیروزی پرگل تیم فوتبال بانوان سیرجان مقابل آویسا خوزستان

اخلاق محوری و همدلی رسالت اصلی مدیران باشد

لازمه پیشرفت کشور در کنار هم بودن حوزه و دانشگاه است

وحدت حوزه و دانشگاه؛ شرط عبور انقلاب از پیچ‌های خطرناک است

چراغ سبز آمریکا؛ احتمال آزادی اموال ایران در ژاپن

تاج‌ زاده، مسئولیت بیانیه 77 نفر را پذیرفت

حرف آخر خاتمی: در انتخابات شرکت می‌ کنیم

بیسکویت مسموم پنج کودک را در رفسنجان راهی بیمارستان کرد

غرب و آمریکا در ضعیف ترین شرایط خود هستند

پای کیک های مشکوک به کرمان باز شد/ 7 نفر مسموم شدند

مشاهده مواردی از کیک های حاوی قرص در استان کرمان

تشکیل 24 هزار پرونده تعزیراتی در سطح کشور در پی افزایش قیمت بنزین

دولت قیمت‌گذاری کالا را به کرمان تفویض کند

مصرف کیک حاوی قرص هفت کودک کرمانی را دچار مسمومیت کرد

100 قلم کالا در بازار کرمان رصد می‌شود

30 هزار بازرسی روزانه برای کنترل قیمت‌ها

تمرکز ستاد تنظیم بازار بر کنترل قیمت 100 کالای اساسی

بنادر جنوبی کشور مملو از کالاهای اساسی شد