کرمان رصد

آخرين مطالب

آنفلوآنزا در کمین استان‌ها اجتماعي

آنفلوآنزا در کمین استان‌ها
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استان‌ها- بیماری آنفلوآنزا امسال نیز همچون سال‌های گذشته با سرد شدن هوا به فهرست بیماری‌های واگیردار اضافه شده با این تفاوت که بر اساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون 15 تن از هموطنان را به کام مرگ کشانده است.

همین دیروز بود که از تبریز خبر رسید 10 نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا در آذربایجان شرقی جان خود را از دست داده اند؛ به گفته روزبه رجایی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی این استان، جان باختگان در بیمارستان‌های تبریز از جمله بیمارستان امام رضا (ع)، کودکان، سینا و شمس به دلیل ابتلا به آنفلوانزای نوع A جان خود را از دست داده اند.
آنطور که وی روایت کرده، «متوفیان از گروه سنی بزرگسالان و کودکان هستند» و هم اکنون چند نفر مشکوک به علائم آنفلوانزا در بیمارستان‌های تبریز بستری بوده و تا زمان اعلام نتایج آزمایشات نمی‌توان به طور قطعی اعلام نظر کرد.
آنفلوآنزا از بیماری های شایع فصل سرماست که خود مراقبتی و رعایت بهداشت فردی در پیشگیری از ابتلا به آن نقش مهمی دارد. تب بالا، سرفه‌های مکرر، بی حالی و بدن درد، از علایم اولیه این بیماری به شمار می رود و حتی در مراحل پیشرفته سرفه‌های خونی و اسهال خونی نیز ممکن است در بیماران مشاهده شود.
با این حال از استان ها خبر می رسد که موج ابتلا به این بیماری گسترده شده و در مازندران، خراسان جنوبی و کرمانشاه برخی هموطنان به دلیل ابتلا به آن در بیمارستان بستری شده اند.
به گفته محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در هفته گذشته شاهد بستری 3 هزار و 915 نفر از بیماران انواع مختلف بیماری های تنفسی در کشور بودیم که 342 مورد بیماران آنفلوآنزا فصلی بودند و 15 مورد آن منجر به فوت شد.
هرچند به گفته مسئولان وزارت بهداشت هیچگونه کمبود دارویی و واکسن درباره بیماری آنفلوآنزا فصلی در کشور وجود ندارد و حتی واکسن آنفلوآنزا موجود در ایران بهترین نوع واکسن در دنیاست، اما یادآوری این نکته ضروری است که علت اینکه دو نفر از هموطنان کرمانشاهی در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند، شروع دیرهنگام روند درمان بوده است.
به گفته محمدابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، متوفیان زمینه بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیه داشتند و جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شدند که باید به موقع برای درمان بیماری به پزشک مراجعه می‌کردند که مراجعه نکردن به موقع باعث فوت آنها شده است.
همچنین به گفته محمد موقری معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان بر اثر بیماری آنفلوانزا H1N1 دو نفر در این شهرستان فوت کردند و در حال حاضر اسامی افزون بر 300 نفر با علت بیماری آنفلوانزا در سامانه بیماری مذکور ثبت شده ، که 9 نفر در آی.سی.یو و تعداد دیگری هم در بخش های مربوطه در بیمارستان های سیرجان بستری هستند.
با این حال محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار قطعی تلفات آنفلوانزا در کشور تاکنون 15 نفر است و آمار جدید هفته آینده اعلام می شود.
وی تاکید کرده است که مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی نباید چنین آماری را اعلام کنند، مرجع اعلام آمار شیوع و مرگ آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت است که بعد از آزمایش موارد مشکوک و تایید نوع ویروس آنفلوانزا در افراد بیمار یا فوت شده اعلام می شود.
گروه‌های پرخطر کدامند
آنطور که کارشناسان بهداشت و درمان می گویند، افراد در معرض خطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، بیماران تنفسی، افراد بالای 65 سال، کودکان بالای دو سال، مادران باردار، بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، بیماران دارای نارسایی کبد و کلیه، بیماران تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن ضمن مراقبت ویژه از خودشان حتما واکسن آنفلوآنزا فصلی را تزریق کنند زیرا بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری هستند.
توصیه دیگر مسئولان بهداشتی این است که بیماران خاص و گروههایی که بیش از دیگران در معرض ابتلا قرار دارند، از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند تا با آغاز موج دوم شیوع این بیماری دچار مشکل نشوند.

شیوع موج اول بیماری در مازندران
آنطور که حامد روحانی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفته، موج اول بیماری آنفلوانزای نوع یک (H1N1) در سال جاری دو تا سه هفته زودتر و با شدت پراکنش بالاتری برخی استان‌های کشور از جمله مازندران را درگیر کرده است.
به گفته وی، «به دلیل بالا بودن شدت ویروس این بیماری در سال جاری احتمال این که افراد بیشتری درگیر این بیماری شوند نسبت به سنوات گذشته بالاتر است و احتمال ماندگاری ویروس این بیماری تا اواخر اسفند ماه در سطح کشور و استان مازندران وجود دارد».
روحانی زاده اعلام کرد: در دو ماه اخیر حدود 350 بیمار مشکوک به بیماری آنفلوانزای به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که با نمونه گیری از 318 نفر از این بیماران، نمونه 54 بیمار مبتلا به آنفلوانزا نوع اول مورد تایید قرار گرفته است.
همچنین در این مدت 10 نفر به دلیل بیماری مشکوک به بیماری آنفلونزا فوت کردند که مرگ 6 نفر براثر این بیماری تایید شده است.
البته باید گفت که سال گذشته 190 بیماری مبتلا به آنفلوانزا در مازندران شناسایی شده بود که هیچ مرگی در ارتباط با این بیماری گزارش نشد.
مرگ 3 شهروند آذربایجان‌غربی بر اثر ابتلا به آنفلوانزا
رسول انتظار مهدی معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی نیز امروز از فوت سه شهروند اهل این استان بر اثر ابتلا به بیماری آنفلوانزا خبر داده و گفته است: این بیماری سالانه 15 تا 20 درصد جمعیت استان و کشور را مبتلا می سازد و همین امر نشان دهنده همه گیر بودن این بیماری است.
رعایت بهداشت فردی بهترین راه برای پیشگیری
مجید شایسته مدیر مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره راههای کاهش ابتلا به این بیماری می‌گوید: با توجه به شیوع ویروس آنفلوانزا مردم از مسافرت‌های غیر ضرور خودداری کنند و شست و شوی دست‌ها را در اولویت خود و خانواده قرار دهند.
شایسته با بیان اینکه معمولا کودکان هسته اولیه انتشار این بیماری هستند، اظهار داشت: والدین نسبت به آموزش رعایت نکات بهداشتی به دانش آموزان اقدام کنند و در صورت بروز بیماری ضمن مراجعه به پزشک استراحت کودک و استفاده از مایعات فراوان را در دستور کار قرار دهند.
رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز رعایت بهداشت فردی به خصوص شتشو منظم دست با مواد ضد عفونی، پرهیز از دیده بوسی، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و عدم حضور در محل کار تا زمان پشت سر گذاشتن زمان حاد بیماری را از راهکارهای اصلی برای پیشگیری از این بیماری دانست.
دکتر روحانی زاده به بیماران توصیه کرد در صورت ابتلا به این بیماری در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه و از هر گونه فرایند خوددرمانی خوداری کنند.
وی یکی از علت های بالا بودن مرگ ناشی از این بیماری را به خصوص در افراد در معرض خطر ناشی از خوددرمانی دانست و گفت: تاخیر در مراجعه سبب افزایش ریسک بستری و بالا رفتن عوارض بیماری به خصوص مرگ ناشی از این بیماری می شود.

دارو واکسن به میزان کافی وجود دارد
جعفر صادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مردم اطمینان داده که «مشکل کمبود داروی آنفلوآنزا در کشور وجود ندارد و امسال نیز داروی مربوط به این بیماری بیش از سال گذشته بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع و در دسترس است.
وی افزود: داروی آنفلوآنزا در کشور وجود دارد و کمبودی نیست، اما توزیع دارو مبتنی بر تشخیص بیماری آنفلوآنزا است، چرا که مصرف خودسرانه از دارو موجب ایجاد مقاومت دارویی می‌شود و به همین دلیل توزیع دارو با دقت انجام می‌شود.

بیماری امسال زودتر آمد
به گفته رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، امسال تعدادی از بیماران در اثر ابتلا به این بیماری جان باختند، اما تعداد آنها کم است.
تبریزی با بیان اینکه امسال آنفلوآنزا یک ماه زودتر در کشور شیوع یافت، تصریح کرد: سال گذشته زمان آغاز شیوع بیماری آنفلوآنزا اواسط آبان و اوج بیماری اول دی ماه بود، اما امسال آنفلوآنزا یک ماه زودتر و از مهر شروع شد و اکنون به اوج رسیده است و تا 2 هفته آینده دوره دوم آنفلوآنزا شروع می‌شود.
وی تبریزی یادآور شد: فوت بیماران در اثر ابتلا به این بیماری روندی غیرعادی ندارد و هرساله تعدادی از بیماران بر اثر این بیماری فوت می‌کنند، افراد دارای بیماری‌های مزمن، قلبی، ریوی و تنفسی بیشتر در معرض خطر مرگ در اثر ابتلا به آنفلوآنزا هستند و باید مراقبت بیشتری داشته باشند.
به گفته پزشکان، آنفلوآنزا یک بیماری بومی در ایران محسوب می‌شود که هر ساله کشور درگیر این بیماری است، اما هر سال نوع ویروس آن تغییر می‌کند.
با این حال رعایت 6 نکته اصلی نقشی مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری ویروسی آنفلوآنزا دارد که مردم باید این موارد را رعایت کنند: پرهیز از دست دادن، رعایت فاصله بیش از یک متر در صحبت با دیگران، شست و شوی دست ها و پرهیز از ترددهای غیرضروری.
آنفلوانزای نوع اول (H1N1) نوعی عفونت است. این آنفولانزا، مشابه آنفلوآنزای فصلی نیست. ویروس این آنفلوانزای نوع A است که اولین بار در سال 1918 میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی سال 2009 بار دیگر به نام آنفلوانزای خوکی (Swine flu) با شکل، قدرت و توانایی بیماریزایی متفاوت از گذشته ابتدا در ایالت کالیفرنیای جنوبی کشور آمریکا و سپس در سراسر جهان شیوع یافت. علت نامگذاری این بیماری به آنفلوانزای خوکی آن بود که در آزمایش‌های انجام شده از این ویروس، مشخص شده که تعدادی از ژن‌های آن شبیه به آنفلوانزای ویروسی است که در خوک‌های شمال آمریکا وجود دارد.
قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است. انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌نماید و تنها در 1 تا 2 درصد می‌تواند منجر به مرگ شود.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف 427 کیلوگرم تریاک در ریگان

شمار مبتلایان کرونا در کرمان از 1500 نفر هم عبور کرد

تست کرونای تمامی تیم‌ها در آزمایشگاه‌ واحد و معتبر انجام شود

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

1200 تاکسی رفسنجان مجهز به کارتخوان می‌شود

آزمون پایه نهم متوسطه به صورت حضوری برگزار می‌شود

اهدای عضو مستلزم آگاهسازی بیشتر است

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

چوپان سقوط کرده در منطقه کوهستانی اِسکِر رابر نجات یافت

تست کرونای 64 مورد جدید در کرمان مثبت شد

نماز عید فطر در 50 مسجد کرمان اقامه شد

میزان صادرات چمدانی صنایع دستی کرمان 100 درصد افزایش یافت

انهدام باند سارقان قطعات خودرو با 9 فقره سرقت در جیرفت

عکس/ اقامه نماز عید فطر در استان کرمان

آخرین آمار از شمار بیماران کرونایی در استان کرمان

روزه‌داری تلاش تاریخی جامعه بشری برای اعتلای روح انسان است

مسئولان زمینه اشتغال و تولید داخلی را فراهم کنند

افزایش بی‌رویه قیمت سم کشاورزان رفسنجان را نگران کرد

مشکلات با وحدت مردم و مسئولان برطرف می‌شود

چند خبر کوتاه از جنوب کرمان

اپیدمی کرونا در استان کرمان کنترل شده است/رفتن به مسافرت را توصیه نمی کنیم

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

تمرینات تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان از سر گرفته شد

اماکن تاریخی کرمان بازگشایی می‌شوند

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران

راه اندازی لنج بادبانی چوبی در آب های جزیره کیش

فرهنگ سازی رعایت ضوابط بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

از 10 خردادماه همه کارکنان باید در محیط کار خود حضور داشته باشند

شمار مبتلایان به کرونا در کرمان به 1421 نفر رسید/ درگذشت 70 بیمار

کشف101 کیلوگرم تریاک در سیرجان

پیشکسوت میراث فرهنگی کرمان تجلیل شد

مهلت ارسال آثار به جشنواره فیلم کرمان تمدید شد

تشکیل 19 پرونده تخلف محیط زیستی در استان قزوین

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

فرهنگ سازی رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز تجاری جزیره کیش

مسئله محیط زیست باید اولویت کار در استان باشد

کشف محموله قاچاق شبانه چوب بلوط و ذغال در کهگیلویه وبویراحمد

2 قلاده توله خرس کامفیروز در حال بازپروری هستند

جنوب کرمان در مرز وضعیت قرمز کرونا

اعلام آدرس مساجدی که نماز عید فطر در آنان برگزار می شود

تجلیل از استادکار پیشکسوت طرح کاشی‌های سنتی استان کرمان

نرم افزار «سردار دل‌ها» رونمایی شد

رفسنجان میزبان جشنواره ملی عکس "از چشم دختران ببینیم" شد