کرمان رصد

آخرين مطالب

گزارش مهر؛

زعفران داروی خشکسالی در کرمان/ طلای سرخ جایگزین پسته می شود سياسي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - تولید زعفران برای توسعه کشت های اقتصادی و کم آب در استان کرمان در دستور کار قرار گرفته و به نظر می رسد این محصول به مرور جایگزین پسته خواهد شد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان کرمان در بحران جدی خشکسالی به سر می برد، بارندگی ها در سال های اخیر کاهش یافته و بخش های مختلف استان به خصوص کشاورزی با چالش جدی تامین آب مواجه شده است.
اما همین بخش کشاورزی یکی از عامل های اصلی هدر رفت منابع آبی استان کرمان طی چهار دهه اخیر بوده است، 95 درصد آبهای موجود در استان در بخش کشاورزی استفاده می شود که عمدتا به دلیل آبیاری سنتی و یا کشت محصولاتی که آب بر هستند اما بهره اقتصادی ندارند هدر رفته است.
تخمین زده می شود حداقل 70 درصد آبهای بخش کشاورزی، تبخیر و یا بی نتیجه جذب زمین می شوند. حالا پس از سال ها سرمایه گذاری در بخش کشاورزی دیگر آبی برای توسعه اقتصاد استان کرمان باقی نمانده و حتی تامین آب شرب هم با مشکل مواجه شده است.
مهمترین محصول کشاورزی استان کرمان پسته، خرما و گردو است که بخش عمده این محصولات صادر می شود اما در سال های اخیر شاهد خشک شدن و یا خسارت جدی به این محصولات به دلیل کمبود آب و تغییرات اقلیمی هستیم.

این در حالی است که سال ها منابع آبی موجود در استان صرف تولید محصولات بی ارزشی شده که هیچ تاثیری در تولید ثروت یا افزایش صادرات نداشته است.
در حال حاضر تولید کنندگان پسته نسبت به آینده کشت این محصول در استان کرمان هشدار داده اند و پیش بینی ها از کوچ کشاورزان از استان کرمان به استانهای پر آب خبر می دهد
در حال حاضر تولید کنندگان پسته نسبت به آینده کشت این محصول در استان کرمان هشدار داده اند و پیش بینی ها از کوچ کشاورزان از استان کرمان به استانهای پر آب خبر می دهد.
در صورتیکه این پیش بینها در دنیای واقعی رنگ حقیقت بگیرد، استان کرمان در بخش اقتصاد با مشکل جدی مواجه می شود، پسته هم اکنون مهمترین محصول غیر نفتی ارزآور استان کرمان محسوب می شود که سالانه 1.7 میلیارد دلار عاید کشور می کند.
اما باغهای پسته هر سال در حال کوچک تر شدن است و کشت پسته برای جبران کاهش سطح زیر کشت در استان کرمان هم اکنون در استانهای غربی در حال توسعه است و به وضوح می توان کشت این محصول در آذر بایجان غربی، مرکزی، آذر بایجان شرقی، کردستان را مشاهده کرد استانهای فارس، تهران، خراسان رضوی و جنوبی هم از سالها قبل در این خصوص سرمایه گذاری کرده اند.
حالا مسئولان استان کرمان در حال جستجو برای جایگزین مناسبی برای سالهای آینده کشاورزی استان کرمان هستند، یکی از این محصولات زعفران است.
در اکثر مغازه های استان کرمان می تواند برندهای زعفران کرمانی را مشاهده کرد و حالا طلای سرخ در حال جا باز کردن در سبد سوغات استان کرمان است.

این روزها فصل برداشت زعفران در استان کرمان آغاز شده است و بدون شک می توان پایتخت زعفران استان را شهرستان زرند و به ویژه روستای دشت خاک دانست.
زرند پایتخت زعفران کرمان می شود
این روستا 180 کیلومتر مربع وسعت دارد و جمیعتی حدود 5 هزار نفر را در خود جای داده، دشت خاک در حالی هفته گذشته میزان جشنواره زعفران بود که هر روز توجه به تولید این محصول در استان کرمان بیشتر و رقبا نیز توانمندتر می شوند.
تولید زعفران گلخانه ای نیز این روزها در حال رونق گرفتن است اما بنا به گفته کارشناسان گیاه شناسی اقلیم شهرستان زرند و روستای دشت خاک موجب شده یکی از مرغوب ترین زعفران های کشور در این منطقه تولید شود.
این روزها همه در روستا زعفران کار شده اند و اگر زمین خوبی در اختیار داشته باشیم بازدهی و تولید محصول بسیار مطلوب خواهد بود
محمد محسنی یکی از کشاورزان دشت خاکی است که به خبرنگار مهر می گوید: این روزها همه در روستا زعفران کار شده اند و اگر زمین خوبی در اختیار داشته باشیم بازدهی و تولید محصول بسیار مطلوب خواهد بود.
این کشاورز می گوید: قبل از کشت زعفران کشاورزان گندم و یا سیب زمینی می کاشتند که به آب زیادی نیاز داشت اما به دلیل خشکسالی دیگر آبی در قنات های منطقه باقی نمانده است و امکان کشت های این چنینی در دشت خاک نیست.
محسنی افزود: بسیاری از مردم مهاجرت کردند و روستا از جمعیت خالی شده بود اما طی دهه گذشته جهاد کشاورزی و برخی مردم به سمت کشت زعفران سوق پیدا کردند.
بازگشت مردم به روستاها
وی افزود: این محصول نیاز به آب دیمی دارد و به راحتی می توان محصول با سود بالا را در دشت خاک کشت و روانه بازار کرد.
این کشاورز گفت: همین مساله باعث شده بسیاری از افرادی که مهاجرت کرده بودند دوباره به روستا برگردند و سرمایه گذاری کنند.
محمد عزیزی یکی دیگر از تولید کنندگان زعفران است که می گوید: هر سال چند بار به تربیت حدیریه و تربیت جام و قائنات سفر می کنم و از تجربیات کشاورزان مجرب استفاده می کنم.
وی گفت: کشت زعفران یکی از گزینه های مطلوب برای کشاورزان برای جایگزینی با محصولاتی است که به آب زیادی برای تولید نیاز دارند.
صادرات فله ای زعفران کرمان
این کشاورز افزود: مسئولان باید از کشاورزان حمایت کنند تا بتوانیم جای خود را در بازار زعفران کشور باز کنیم اما متاسفانه بسیاری از محصول به صورت عمده به استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی صادر و در آنجا فروخته می شود.
وی گفت: ما در ابتدای راه هستیم و کشاورزان این دو استان سالها برای برند سازی، کشت مسلوب و صادرات تلاش کرده اند، پسته ما را در این استان ها می کارند و ما زعفران آنها را کشت می کنیم.
وی گفت: تبادل تجربیات می تواند راه صد ساله را برای ما کوتاه کند و این کار با دعوت از کشاورزان استان های مجاور انجام شود و مسئولان باید در این خصوص همت کنند.

امکان بسته بندی، برند سازی و فرآوری زعفران در استان کرمان وجود ندارد
احمد محمدی یکی دیگر از کشاورزان زعفران کار است که می گوید: متاسفانه امکان بسته بندی، برند سازی و فرآوری زعفران در استان کرمان وجود ندارد، با توجه به کیفیت محصول اگر برنامه ریزی مطلوبی از سوی مسئولان انجام شود به سادگی می توانیم زعفران را جایگزین محصولات دیگر کنیم.
زهرا کمالی نیز از کشاورزان زرندی است که می گوید: درختان پسته به دلیل بی آبی در حال خشک شدن هستند و برای جبران ضرر اقدام به کشت زعفران بین درختان پسته کرده ام که سود زعفران برای من در سال گذشته که محصول پسته نداشتیم توانست بسیاری از هزینه هایم را جبران کند.
وی گفت: کشت زعفران باید به صورت گسترده و سازماندهی شده در شهرستان زرند توسعه و مورد حمایت قرار گیرد.
زعفران کرمان کیفیت بسیار مطلوبی دارد و اگر به درستی بازاریابی و معرفی شود می تواند در مدت کوتاهی نظر مصرف کنندگان را جلب کند
وی خواستار جلوگیری از خام فروشی و فله فروشی زعفران شد و بیان کرد: زعفران کرمان کیفیت بسیار مطلوبی دارد و اگر به درستی بازاریابی و معرفی شود می تواند در مدت کوتاهی نظر مصرف کنندگان را جلب کند.
وی افزود: برای توسعه کشت زعفران باید کار زیربنایی انجام شود و صنایع جانبی از جمله بسته بندی نیز توسعه یابد اگر بتوانیم با توسعه کشت محصول مواد اولیه را برای این صنایع فراهم کنیم مسلما سرمایه گذاران فعال می شوند.
وی همچنین ایجاد شرکت های تعاونی بومی در استان و جلوگیری از فروش محصول به دلالان را بسیار مهم دانست.
وی بازار یابی را بسیار با اهمیت دانست و بیان کرد: اگر یکی از حلقه های تولید زعفران لنگ بزند باید دست به دامن استانهای شمالی کرمان شویم و اینگونه دست رنج ما نصیب دلالان استانهای مجاور می شود.
وی گفت: توسعه کشت زعفران در اکثر استانها در حال انجام است و اگر نتوانیم پیش رو باشیم باید شکست را قبول کنیم.
فرماندار زرند نیز در گفتگو با مهر می گوید: توسعه کشت زعفران در شهرستان زرند مورد حمایت و استقبال مسئولان قرار دارد و تسهیلات مطلوبی هم در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
علی صادق زاده بیان کرد: کشاورزان زرندی در حال حاضر کار برداشت محصول را شروع کرده اند و بسیاری از مزارع زیر کشت زعفران رفته است.
وی بیان کرد: 340 هکتار از مزارع شهرستان سال گذشته زیر کشت زعفران بوده که در سال جاری 40 هکتار دیگر به آن افزوده شده است.
صادق زاده بیان کرد: اکثر افرادی که در سال های اخیر به شهرها مهاجرت کرده بودند در حال بازگشت به روستاها هستند و حتی شهرنشین ها هم در خصوص سرمایه گذاری برای تولید این محصول تمایل پیدا کرده اند.
وی گفت: هر سال در شهرستان هزار و 200 کیلوگرم محصول تولید می شود و بازدهی خوبی در هکتار در شهرستان گزارش شده است بطوریکه از هر هکتار حدود 3 کیلو محصول برداشت می شود.
حالا کشاورزان زرندی در کنار پسته تولید زعفران را نیز در دستور کار خود قرار داده اند و امیدوارند با محصول جدید بتوانند اقتصاد خانوار را پایدار نگه دارند و با خشکسالی مقابله کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آتش سوزی پارک ملی خبر کنترل شد

افتتاح 3 پایگاه امداد و نجات در جنوب استان کرمان در هفته دولت

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

پارک ملی خَبْر کرمان دچار آتش سوزی شد

جایگزین مهناز افشار در عاشقانه 2 چه کسی است؟ + عکس

آتش‌سوزی در جنگل‌های پُشتکوه بافت

مثبت شدن تست کرونای 108 بیمار در کرمان

بهاره رهنما کرونا گرفت + عکس در قرنطینه

ریحانه پارسا گشت ارشادی شد + عکس

324 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری هستند

پاسخ به یک غفلت 15 ساله | علی حیدری

محور سخنان ائمه جمعه استان کرمان

لزوم حرکت به سمت اقتصاد پویا با تکیه بر توان داخلی

تصادف شدید دو خودرو در کرمان؛ 16 نفر کشته و زخمی شدند

امام جمعه کرمان: زنجیر نفت را از پای اقتصاد کشور باز کنیم

فردا چهره متفاوتی از تیم گل‌گهر می‌بینید/ نباید ناامید باشیم

عبدالله ویسی: بازی استقلال و پارس جنوبی زودتر برگزار شود

17 فوتی «کرونا» در یک روز در هرمزگان

خبر اعدام مجرم مشهدی، تقطیع شده است

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت + عکس

محدودیت‌های تازه در البرز و مازندران و تهران در پی شیوع مجدد کرونا

کرمان باز هم طوفانی می شود

دستگیری زن و شوهر کلاهبردار

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع شد

ماجرای اعدام خبرساز یک جوان در مشهد

کرونا 5000 نفر را در حوزه گردشگری کرمان بیکار کرد

کیانوش گرامی: از خواب پریدم و دیدم نفسم بالا نمی آید! + عکس

صندوق کارآفرینی امید کرمان هشت میلیارد تومان وام به متقاضیان داد

یک محصول دانش بنیان کشاورزی در رفسنجان رونمایی شد

پروتکل بهداشتی بازگشایی مدارس فوتبال کرمان اعلام شد

جنجال برانگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما!! (+عکس)

پرسپولیس با 4 غایب مقابل ماشین سازی

حمله اراذل و اوباش به قهرمان بوکس ایران در حضور همسر و دخترش

یدالله طارمی درگذشت

آمریکا با برخورد سیاسی در بحران کرونا مردود شد

عبور کرونا از مرز هشدار در کرمان

افزایش 30 درصدی مصرف آب در رفسنجان

قربانیان ویروس کرونا در کرمان به 206 نفر رسید

مسابقه ملی پوپک قصه گو در کرمان اجرایی شد

متوسط رشد نرخ مالیاتی امسال 28 درصد است

رئیس امور مالیاتی: مالیات بر اساس مجموعه درآمد اشخاص تعریف می‌شود

75 درصد فعالان اقتصادی کرمان دغدغه مالیاتی و بانکی دارند

رییس اتاق : 75 درصد فعالان اقتصادی کرمان دغدغه مالیاتی و بانکی دارند

افتتاح پروژه 204 واحدی کارکنان دادگستری کرمان با حضور معاون قوه قضائیه

اجازه نمی‌دهیم حتی یک نفر هم تسویه ارزی را انجام ندهد

دریافت ماهانه 12 هزار میلیارد تومان مالیات در کشور/سیاست های بخشودگی مالیاتی برگشت ناپذیر است

اقامه نماز جمعه فردا در سراسر کرمان

73 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان بستری شدند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/19

رکوردشکنی جدید فوتی‌ های کرونا در ایران: 221 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/19