کرمان رصد

آخرين مطالب

قطار سرمایه گذاری در مناطق آزاد را متوقف نکنید منطقه آزاد کیش

قطار سرمایه گذاری در مناطق آزاد را متوقف نکنید
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی به عنوان درگاه ورود به بازارهای خارجی، همواره نقش بی بدیلی را در توسعه و تبدیل اقتصاد درون گرای داخلی به اقتصاد باز و بین المللی داشته و رویکرد دولت تدبیر و امید در حمایت از توسعه و پیشرفت این مناطق با تکیه بر برنامه ریزی در راستای برون رفت از وضعیت فعلی کشور به ویژه در مواجه کارا با تحریم های ظالمانه و یکجانبه همچنین توجه به صادرات، جذب گردشگر، پایلوت بودن برای برنامه های نوآور و همچنین استقرار بانک های خارجی از الویت های ریاست محترم جمهور در مناطق آزاد بوده و هست.
آنچه در عملکرد این مناطق و از ابتدای دولت تدبیر و امید تا سال 97 هویداست تاثیر این مناطق در بهبود تراز تجاری خارجی است به نحوی که این مناطق به صورت میانگین سالانه 20 میلیارد دلار صادرات به خارج از کشور داشته اند و بیش از 987 هزار میلیارد ریال و 21 میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری داخلی به همراه بیش از 14 میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی در این مناطق صادر شده است. از سوی دیگر، طی این سال ها پروژه های عمرانی و زیر ساختی متعددی در این مناطق به منظور تسهیل شرایط سرمایه گذاری انجام پذیرفته است، که بر اساس آمارهای موجود تحقق بیش از 50 هزار میلیارد ریال در این پروژه ها حاکی از نگاه ویژه به توسعه و آبادانی این مناطق است.
نگاه توسعه ای دولت با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که در بند 11 آن با تاکید برتوسعه حوزه عمل مناطق آزاد مسیر مشخص و برنامه موجه و دقیقی را پیش روی این مناطق قرارداده که بر اساس آن تکمیل و پیشرفت این مناطق در مسیر صحیح شتاب بیشتری می گیرد به شکلی که ماحصل پیاده سازی آن در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی توسعه صادرات این مناطق را از عدد 195 میلیون دلار در سال 92 تا 1میلیارد و 70 میلیون دلار در سال 97 به دنبال داشته است، سالی که با توجه به اعمال تحریم های خصمانه آمریکا پیش بینی می شد تا تحقق این عدد صادرات تقریبا غیر ممکن باشد. این روال باعث شد امیدوار باشیم طی سال های پیش روی و متناسب با نیاز اساسی کشور به ایجاد اشتغال و کار، دولت نیز امکانات و فرصت های بهتری به جهت رشد هرچه بیشتر این مناطق ایجاد کند. نگاه دولت در مورد مناطق آزاد برتحقق چند هدف استوار است که اصلی ترین آنها را می توان در جهت گیری های ملی آمایش سرزمین، توسعه و آبادانی نواحی پیرامونی و مرزی جهت دهی به سرمایه گذاری های ملی اعم از دولتی و غیردولتی به این نواحی، افزایش سرمایه گذاری و بهره وری با راهبردهای برون گرایی و تعامل با اقتصاد جهانی و اقتصاد منطقه، توسعه بخش خصوصی و بهبود عدم توازن های منطقه ای درک کرد.
مناطق آزاد در ایران موقعیت خاص استراتژیکی دارند چراکه همجواری با 15 کشور همسایه می تواند مزیت غیرقابل رقابتی را برای مناطق آزاد ایران در قیاس با دیگر کشورهای منطقه به وجود آورده است. دسترسی به 8500 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه، 2600 کیلومتر مرز دریایی و 1900 کیلومتر مرز رودخانه ای موهبت استراتژیکی به شمار می آید که در اختیار ایران و مناطق آزاد قرار گرفته است. قطعا استفاده دقیق و هدفمند از این امکانات مسیر توسعه کشور را هموار و همزمان امکان رشد و پیشرفت روزافزون برای استان های مرزی را ایجاد می کند.
همزمان مناطق آزاد ایران به جهت دسترسی به بازار 400 میلیون نفری منطقه و همچنین امکان دسترسی به نیروی کار ارزان و متخصص برای سرمایه گذار خارجی هم به شدت مزیت آفرین خواهد بود.
در عین حال صدور مجوز برای 661 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و تحقق 310هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و 1میلیارد دلار در سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و همچنین سرمایه گذاری داخلی حدود 415 هزار میلیارد ریال و 20هزار میلیون دلار تحقق یافته در مناطق ویژه اقتصادی، موفقیت دولت های یازدهم و دوازدهم در توسعه کیفی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را به خوبی نشان می دهد.
نگاهی دقیق تر و جامع به نقاط قرار گرفتن مناطق آزاد خود بیانگر اشتباه بودن اظهار نظرات در مورد حذف مشوق ها از این مناطق است طی سال های گذشته و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه های توسعه کشور بر پایه توجه به مرکز بوده و استان های مرکزی سهم بیشتری را در پیشرفت از آن خود کرده اند و این در حالی است که نقاط مرزی و پیرامونی ما همین امروز هم در ردیف نقاط کم برخوردار قرار گرفته اند.
همگان متفق القولند که نیاز به جذب سرمایه گذار برای طی کردن مسیر توسعه از اساسی ترین شیوه های معمول و مرسوم و از ضروریات فعلی کشور برای به انجام رسانیدن خیل عظیمی از پروژه ها و حتی فراهم آوردن بستر مناسب تولید است، اگر بپذیریم که مناطق آزاد توان بالقوه جذب سرمایه گذار را دارند با وجود قرار گرفتن در نقاط محروم و دور از دسترسی های اولیه و زیرساخت های لازم چه قابلیت یا پتانسیل هایی می تواند این مناطق را جاذب سرمایه گذار کند؟ به نظر می رسد افرادی که در مورد حذف معافیت مالیاتی این مناطق اظهار نظر می کنند علاوه بر مخالفت با نص صریح قانون، مخالف روال جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور هستند و توقف قطار توسعه را مدنظر دارند.
در انتها، با نگاهی به سیاست های اعمال شده در دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه، شاهد اعمال معافیت های و مزیت ها به مراتب بیشتر هستیم که این خود موید جهان شمول بودن اینگونه سیاست ها در تشویق سرمایه گذاران به خصوص در کشورهای در حال توسعه است. به طور مثال، در مناطق آزاد کشور ترکیه معافیت دائمی شرکت های تولیدی و خدمات لجستیک از مالیات بر درآمد و معافیت کامل از مالیات بر ارزش افزوده حاکم است. در مناطق آزاد کشور گرجستان، معافیت کامل و دائمی کلیه فعالیت ها این مناطق از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، در مناطق آزاد کشور قزاقستان معافیت دائمی مالیات بر درآمد و ارزش افزوده، منطقه آزاد بندر صلاله عمان، معافیت دائمی مالیات بر درآمد و در منطقه آزاد جبل علی معافیت 50 ساله شرکت ها از مالیات بر درآمد وجود دارد که تمامی این موارد با نگاهی توسعه ای و تشویقی به سرمایه گذاران اعطا می گردد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیر توسعه کارآفرینی و اشتغال گلستان خبر داد: بهره مندی 625 فارغ التحصیل دانشگاهی از طرح کارورزی

طراحی و اجرای یک رویداد جهانی در جزیره کیش

اخذ مجوز برای نامگذاری اماکن به نام سردار سلیمانی ضروری است

روزانه 140 نفر به مراکز جامع سلامت کرمان مراجعه می‌کنند

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در هفتمین اجلاس توسعه پایدار آسیا و اقیانوسیه قرائت شد

کشف 530 کیلوگرم تریاک در کهنوج

120 هکتار مرتع در شهرستان ریگان از آفت ملخ پاک‌سازی شد

تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان اختصاص یافت

مهلت ثبت اصلاحیه در سامانه مسکن فرهنگیان تمدید شد

ارایه تسهیلات اشتغال روستایی به 23 طرح گردشگری کرمان

انتقام در اینستاگرام

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان از اول فروردین 98 محاسبه می شود

تصویری کمیاب و قدیمی از دهستان رمشک

ثبت نام دانش آموزان در مدارس با پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود

برگزاری اولین کنگره بین المللی فرهنگی و اجتماعی بررسی ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی

چالش تأمین واکسن آنفلوانزا پیش روی دنیا/گروه‌های هدف شناسایی شدند

وزش باد شدید از فردا در کرمان

تعطیلاتی پرحادثه در کرمان

جلوگیری از ورود ملخ‌ها به مزارع ریگان

دستگیری شکارچیان متخلف حیات وحش در کرمان

9 کشته و زخمی در تصادف محور فهرج - زاهدان

بنیاد مستضعفان افزون بر یک میلیارد ریال به حساب ایتام رفسنجان واریز کرد

افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لوازم خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد: رتبه نخست استان زنجان در شاخص نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال

مناطق آزاد در هفته ای که گذشت

تالارها و سالن‌های پذیرایی کرمان بازگشایی شد

9000 کلونی زنبور عسل در استان کرمان پایش شد

توضیحات روابط عمومی محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل‌های گچساران

تجهیزات محیط بانان به روز می شود تجهیزات محیط بانان به روز می شود

سوسک های سیاه کارابیده هیچ خطری ندارد، مردم نگران نباشند

اطفای حریق 34 منزل مسکونی در کرمان

تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان به قرنطینه رفت

سطح زیر کشت گل محمدی در شهربابک به 50 هکتار رسید

رقابت، فرصتی برای بروز ظرفیت نیروهای انقلاب/وحدت برای خدمت

در 2 ماه گذشته افزایش قیمتی در لوازم خانگی نداشته‌ایم

آلودگی کندوها به بیماری‌های زنبور در استان کرمان کمتر از حد انتظار

«یاسر»، از آرزوی معلم شدن تا سکوت و خوابیدن در گوشه اتاق/خدا همین نزدیکی است

کشف 427 کیلوگرم تریاک در ریگان

شمار مبتلایان کرونا در کرمان از 1500 نفر هم عبور کرد

تست کرونای تمامی تیم‌ها در آزمایشگاه‌ واحد و معتبر انجام شود

ابلاغ آخرین مصوبات شورای سلامت کیش

تعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 1516 نفر رسید

آخرین وضعیت کرونا در جیرفت/ ادامه حضور یک سوم کارمندان در ادارات

1200 تاکسی رفسنجان مجهز به کارتخوان می‌شود

آزمون پایه نهم متوسطه به صورت حضوری برگزار می‌شود

اهدای عضو مستلزم آگاهسازی بیشتر است

نخستین گروه ملخ‌های صحرایی به مزارع ریگان رسید

توضیحات باشگاه گل گهر در خصوص قرنطینه بازیکنان مبتلا به کرونا

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش